Google Hesabına Yapılan Girişleri Görme

Google Hesabına Yapılan Girişleri Görme
2 Mart 2021 13:11 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:30

Google hesabına yapılan girişleri görme, habersiz olarak farklı cihazlardan ve konumlardan yapılan giriş işlemleri neticesinde hesap güvenliğinin ihlal edildiğini, kişisel verilerinin tehlikede olduğunu düşünen kullanıcıların belirli periyotlarla gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir.

İnsanlar kişisel verilerinin, bilgilerinin bulunduğu, birçok eyleminin kayıt altında tutulduğu Google hesaplarının güvenliği konusunda belirli sebeplerden ötürü endişe duyabilmektedir. Duyulan endişe sebebiyle de hesap içerisine bulunan kişisel tüm içeriklerin temizlenmesi gibi bir yola başvurulabilmektedir. Son dönemlerde genel olarak gizlilik konusunda duyulan endişelerin de artmasıyla birlikte kullanıcıların bu yolu uygulama yönündeki eğilimlerinin arttığı gözlemlenebilmektedir. Gizlilik konusunda hizmeti sağlayan firma ile ilgili endişelere herhangi bir çözüm bulunamasa da izinsiz erişimler sonucunda verilerin el değiştirmesini engellemeye yönelik adımlar atılabilmektedir. Atılacak olan adımlarda ilk sıralarda güçlü bir parola oluşturmak gelirken hemen ardından Google hesabına yapılan girişleri görme işlemi gelmektedir. Bu işlem sayesinde hesap sahibinin bilgisi olmadan gerçekleştirilen girişler kontrol altına alınabilecek ve bu doğrultuda parola değişikliğinin yanı sıra ek güvenlik yöntemleri de tercih edilebilecektir.

 

Google Hesabına Yapılan Girişleri Görme

Kullanıcılar hesap güvenliğini sağlamak için her ne kadar güçlü parola oluştursa da bazı durumlarda parolanın öğrenilmesine engel olamamaktadır. Özellikle ortak kullanımlı cihazlarda parolaların öğrenilmesinin ihtimali artmaktadır. Kullanıcılar acil olarak işlem sağlayabilmek için cihazdan giriş yaparken, parolasının güvenliğini önemsemeden hareket edebilmektedir. Böyle durumlarda ise özellikle internet tarayıcılarının parola kaydetme özelliği sebebiyle mağduriyet yaşayabilmektedir. Tüm bu ihtimaller göz önüne alındığında hesabına farklı cihazlar ve konumlardan erişim sağlanması yönünde endişe duyan kullanıcılar olabilmektedir. Bu kullanıcılar Google hesabına yapılan girişleri görme işlemini gerçekleştirdikten sonra endişelerindeki haklılık durumlarını anlayabilecektir.

 • Herhangi bir internet tarayıcısından Google hesabınıza giriniz. Kolaylık olması açısından Gmail sayfasını açabilirsiniz.
 • Sağ üst köşede hesap fotoğrafınız yer alacaktır. Fotoğrafa tıkladıktan sonra “Google hesabınızı yönetin” isimli seçeneğe de tıklayınız.
 • Daha sonra hesabınızla ilgili tüm düzenlemeleri yapabileceğiniz “Google Hesap” sayfası açılacaktır. Bu sayfanın sol kısmından “Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya doğru kaydırınız. “Cihazlarınız” isimli kısmın altında yer alan “Cihazları Yönet” seçeneğine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra Google hesabınızın aktif olduğu tüm cihazları görebilirsiniz.
 • Görüntülediğiniz cihazlar arasında size ait olmayan bir cihaz bulunuyorsa hemen sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayınız. Ardından “Oturumu Kapat” isimli seçeneğe tıklayınız.

 

Oturumu kapatarak hesabınızı güven altına almanız tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda hesabınızın güvenlik seviyesini arttırmak adına mutlaka parolanızı değiştirmelisiniz. Bunun dışında ise eğer bir cep telefonuna sahipseniz “Oturum açmak için telefonunuzu kullanın” ve “2 Adımlı Doğrulama” gibi ek güvenlik önlemlerini devreye sokmalısınız. Böylelikle Google hesabına yapılan girişleri görme işlemi neticesinde hesabınızın güvenlik seviyesini ölçebilir ve daha sonrasında geliştirebilirsiniz.

2 Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Parola ile sağlanan giriş güvenliğini fazladan eklenecek olan güvenlik katmanları ile birlikte daha da üst seviyeye taşımayı hedefleyen özellik, etkinleştirilmesi durumunda oturum açmak için telefonunuzu kullanın özelliğini devre dışı bırakmaktadır. Herhangi bir cep telefonuna bağlı olan Google hesabı tarafından direkt olarak devreye alınan özelliğin normal durumlarda devre dışı bırakılması olumsuz etki yaratabilecekken 2 adımlı doğrulama için devre dışı bırakılmasında herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

 • 2 Adımlı Doğrulama özelliğini aktif etmek için Google Hesap sayfasında bulunan Güvenlik seçeneğine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya doğru kaydırınız. “Google’da oturum açma” isimli kısmın altında yer alan “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğine tıklayınız.
 • Daha sonra bilgilendirme metnine göz atınız ve “Başlayın” butonuna tıklayınız.
 • “Oturum açmak için telefonunuzu kullanın” özelliğini devre dışı bırakmak için gelen uyarıyı “Tamam” butonuna tıklayarak geçiniz.
 • Cep telefonu numaranızı giriniz. Giriş işlemleri esnasında gelecek olan doğrulama kodlarını alma yönteminizi “Kısa mesaj” veya “Telefonla arama” seçeneklerinden birini tercih ederek belirleyiniz.
 • Ardından “Sonraki” butonuna tıklayınız.
 • Ardından telefonunuza gelen doğrulama kodunu giriniz ve “Sonraki” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra ise “Aç” butonuna tıklayınız.

 

İfade edilen adımlar doğrultusunda hesap güvenliğinizi daha üst seviyeye çıkartmanız ve oluşabilecek tehlikeleri minimuma indirmeniz mümkün olmaktadır. Belirtilen güvenlik seçeneklerinin dışında kendi kullanımınıza da bağlı olacak şekilde ek güvenlik yöntemlerini, özelliklerini tercih edebilirsiniz. Hesabınızla ilgili gerekli olarak tüm değişiklikleri Google hesabına yapılan girişleri görme işlemi esnasında bulunduğunuz Google Hesap sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.