Facebook Profilini Google Arama Sonuçlarından Kaldırma

Facebook Profilini Google Arama Sonuçlarından Kaldırma
12 Mart 2021 16:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:18

Facebook profilini Google arama sonuçlarından kaldırma, arama motorlarında kendisi ile ilgili bilgilerin yer almasını istemeyen kullanıcıların uygulamak istediği bir işlemdir. İnsanlar belirli zaman aralıklarında merak duygusunun da etkisiyle kendi isimlerini arama motorlarında aratmaktadır. Yapılan arama işleminin sonucunda elde edilen içeriklerden bazılarının ise kaldırılmasını ve diğer kullanıcılar tarafından da böyle bir arama yapıldığında görüntülenmemesini istemektedir.

İnsanların sosyal platformları kullanırken yapmış oldukların birçok paylaşımın, oluşturmuş oldukların birçok profilin gizli kalmadığını, daha sonra mutlaka bir yerlerde karşılarına çıkabileceğini düşünerek hareket etmeleri gerekmektedir. Böyle bir ihtimali düşünmeksizin gerçekleştirilen eylemlerin birçoğu ileride olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple sosyal medya gibi alanları kullanan kullanıcıların öncelikli olarak ileride olumsuz sonuçlar doğurmayacak şekilde kullanım gerçekleştirmeyi hedeflemesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir. Aksi durumda daha sonradan pişmanlık yaşayarak bu tarz içeriklerin tamamıyla internet ortamından kaldırılması için çabalamaları gerekebilecektir. Ortaya koyulan çabaya bakıldığında Facebook profilini Google arama sonuçlarından kaldırma da bu nitelikte sayılabilecek bir işlemdir.

 

Facebook Profilini Google Arama Sonuçlarından Kaldırma – Web Sitesi

İnsanlar zaman zaman sosyal medya hesaplarında daha özgür olabilecekleri düşüncesinin sınırlarını oldukça fazla zorlamaktadır. Sosyal medya insanlara özgürlük alanları sağlarken, oluşabilecek olumsuz durumlarda da sorumluluğu kişiye bırakmaktadır. Gerçekleştirilecek olan eylemlerin sorumluluğunu üstlenmek zorunda olan kişiler, yaşanabilecek mağduriyetleri de göz önünde bulundurarak davranmalıdır. Kullanımların geneline bakıldığında olağan duruma aykırı eylemler yer almazken, bazı sosyal medya hesaplarında özgürlük sınırlarını ihlal eden aykırı eylemler olabilmektedir. Bu tarz aykırılıkları eyleme döken kişiler için ise internetin depolama özelliğinin etkisiyle olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Yaşanabilecek bu olumsuzlukları bir nebze de olsa azaltabilmek adına Facebook profilini Google arama sonuçlarından kaldırma işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İnternet tarayıcınız vasıtasıyla Facebook web sitesine sonrasında ise hesabınıza giriş yapınız.
 • Sitenin üst kısmında yer alan butonlar arasından en sağdaki ok simgesine tıklayınız.
 • Ekrana gelen seçenekler arasından “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine sonrasında ise “Gizlilik Ayarı Kontrolü” seçeneğine tıklayınız.
 • Görüntülenen sayfadan ise “İnsanlar Facebook’ta seni nasıl bulabilir?” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Daha sonra açılan pencereden “Devam” butonuna tıklayınız.
 • Sunulan “Arkadaşlık İstekleri” penceresini “İleri” butonuna tıklayarak geçiniz.
 • Daha sonra sunulan “Telefon numarası ve E-posta” penceresini “İleri” butonuna tıklayarak geçiniz.
 • Hemen ardından sunulan “Arama Motorları” penceresinde durunuz.
 • “Facebook’un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesini istiyor musun?” isimli seçenek aktif durumdaysa devre dışı bırakınız.
 • Ardından “İleri” butonuna tıklayınız.

 

İleri butonuna tıkladıktan sonra “Hazırsın” şeklinde bir bilgilendirme penceresi görüntülenecektir. Pencere görüntülendikten hemen sonra Google arama motorundan hesabınızla ilgili bilgilerin silinmesini beklemeniz yanlış olacaktır. Bilgilerinizin silinebilmesi için belirli bir sürenin geçmesi, yaptığınız değişikliğin Google tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple aceleci davranarak olumsuz olduğu düşüncesine kapılmayınız. Belirli bir zaman sonra yeniden kontrol ederek silinip silinmediğini görünüz.

 

Facebook Profilini Google Arama Sonuçlarından Kaldırma – Mobil Uygulama

Facebook platformu içerisinde yapmış olduğu çeşitli gizlilik ayarları sonucunda hesabının tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesini, istek gönderilebilmesini engelleyen kullanıcılar ek olarak arama sonuçlarından da kaldırma işlemini yapmaktadır. Yapılan işlem sonucunda kişinin profil ismi Google arama motorunda aratıldığında profil adresine yönelik olarak herhangi bir sonuç çıkmamaktadır. Uygulanan adımlar sonucunda yapılan değişiklikler hemen devreye alınsa da Google tarafından bilgilerin kaldırılması belirli bir süre alabilmektedir. Bu bağlamda yapılması gereken değişiklikler Facebook mobil uygulamasında şu adımlar neticesinde gerçekleşmektedir:

 • Facebook mobil uygulamanızı açınız ve değişikliği yapmak istediğiniz hesaba giriniz.
 • Uygulamanın üst kısmında bulunan üç çizgiye dokununuz.
 • Ekrana gelen sayfayı aşağıya kaydırınız.
 • Önce “Ayarlar ve Gizlilik” isimli seçeneğe ardından ise “Ayarlar” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Sayfayı yeniden aşağıya kaydırınız. Gizlilik başlığı içerisinde bulunan “Gizlilik Ayarları” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Görüntülenen sayfanın en üst kısmındaki “Birkaç önemli ayarı kontrol et” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Görüntülenen sayfadan ise “İnsanlar Facebook’ta seni nasıl bulabilir?” isimli seçeneğe dokunarak.
 • Öncelikle “Devam” butonuna tıklayınız. Ardından gelen iki farklı bulma seçeneğini “İleri” butonuna dokunarak geçiniz.
 • Son olarak ekrana gelen “Arama Motorları” isimli pencerede yer alan “Facebook’un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesini istiyor musun?” seçeneğini devre dışı bırakınız.
 • Ardından “İleri” butonuna dokunarak Facebook profilini Google arama sonuçlarından kaldırma işlemini tamamlayınız.

Uygulamış olduğunuz işlem sonucunda profilinize ait bilgilerin yalnızca Google arama motorundan kaldırılmayacaktır. Aynı zamanda diğer popüler arama motorlarının da profilinize ait bilgileri elde etmesi engellenecektir. Ülkemizde Google kadar popüler olmasa da Yahoo ve Bing gibi arama motorları için de gerçekleştirmiş olduğunuz işlem geçerli olacaktır.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.