Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?
19 Şubat 2022 20:41 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:05

Ülkemiz deprem kuşağında olan ve sık sık deprem görülen ülkelerden birisi. Bu nedenle deprem ile ilgili gelişmelerle de en yakından ilgilenen ülkelerden birisiyiz. Son depremlerden sonra da ilgilendiğimiz konuların başında Google Android deprem uyarısı sistemi geldi. Peki, Google Android deprem uyarısı Sistemi nedir? Nasıl Aktif Edilir?

 

Google Android Deprem Uyarısı Nedir?

Google’nin Android telefonlar için sunduğu bir hizmet olan deprem uyarısı bir deprem olmadan önce kullanıcılara sesli ve görsel olarak uyarı yaptığı sistemdir. Sistem kullanıcıların telefonuna bildirim gönderme şeklinde çalışır. Deprem olacak olan bölgede bulunan kullanıcılara sesli ve görsel bildirimler gider. Bu sayede oluşacak zararın en aza indirgenmesi amaçlanır. Deprem uyarısı depreme saniyeler kala gelmektedir. Ülkemizde de kullanılan sistem düzgün bir şekilde çalışmıştır. Alanya ve Balıkesir depremlerini Android kullanıcılarına gönderdiği bildirim ile uyarmıştır.

Sistem şu anda 4.5 ve daha büyük depremler için uyarı göndermektedir. Depremin büyüklüğüne göre uyarılar da farklılık göstermektedir. Farkında ol ve harekete geç şeklinde iki uyarı bulunmaktadır. Sistem şu ana kadar düzgün bir şekilde çalışmayı başarmıştır. Depremi önceden bildirmesi ile de oluşabilecek can kayıplarını önlemede büyük bir öneme sahiptir. Özellikle büyük bir deprem öncesinde yapacağı bu uyarı ile insanların hayatını kurtarabilir. Sistemin geçtiğimiz günlerde tanıtımı da yapılmıştır.

 

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışıyor?

İnsanların en çok sorduğu sorulardan birisi de sistemin nasıl çalıştığıdır. Sistem çalışmak için Android telefonları kullanmaktadır. Telefonlarda bulunan ivmeölçerleri kullanarak oluşacak sarsıntıyı saniyeler öncesinden algılamakta ve bölgede bulunan insanlara uyarı göndermektedir. Bildirimde deprem sırasında ne yapmamız gerektiğinden depremin tahmini büyüklüğüne kadar birçok bilgi yer almaktadır. Deprem gibi saniyelerin önemli olduğu bir konuda da bu hizmet büyük önem taşımaktadır.

Deprem Uyarı Sistemi Ücretli Mi?

Hayır deprem uyarı sistemi tamamen ücretsiz bir hizmettir. Android telefon kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sadece telefonunuzdan aktif etmeniz kullanmak için yeterlidir. Aktif ettikten sonra başka bir işlem yapmanız gerek yoktur. Hizmet için bir ödeme yapmanız da gerekmemektedir. Sistem tamamen ücretsiz olarak sunulmakta ve güncel Android kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır.

 

Deprem Uyarısı Nasıl Açılır?

Deprem uyarısını açmak için Android bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir. Uyarıyı açmak için;

  • İlk olarak telefonumuzun ayarlar kısmına geliyoruz.
  • Daha sonrasında ayarlardan “konum” ayarlarını buluyoruz ve bu kısma giriyoruz.
  • Telefonumuzun konum ayarlarına girdiğimizde burada “deprem uyarıları” seçeneği karşımıza çıkıyor. Bu seçeneğe tıklıyoruz.
  • Tıkladıktan sonra karşımıza yeni bir ekran açılıyor burada bulunan “deprem uyarıları” kısmının yanındaki anahtarı açık hale getiriyoruz. Daha sonrasında sistem açık hale gelmiş oluyor.

Sistem her depremi algılamayabileceğini, şiddet ve sarsıntı yoğunluğunun tahminlere dayalı olduğunu, uyarının sarsıntıdan önce, sarsıntı sırasında veya sarsıntıdan sonra gelebileceğini bize bildiriyor. Bu nedenle sistem şu an için sorunsuz olarak çalışıyor olarak görünse de hata olabileceği bize bildiriliyor. Uyarı geldiği halde deprem olmaması veya deprem olacağı halde uyarı gelmemesi gibi durumlar yaşanabilir bu nedenle uygulamaya da tam olarak güvenmemek gerekiyor. Özellikle ülkemiz gibi deprem kuşağında yer alan bir ülkede yaşayanlar olarak her zaman bir depreme hazırlıklı olmalıyız. Her an bir deprem yaşanabilir ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. Bir deprem sırasında ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Google’nin sunduğu bu hizmetler gibi hizmetler bizi korumaya çalışsa da deprem sırasında ne yapacağımızı bilmezsek maalesef bu tür uyarıların da bir faydası kalmayacaktır. Bu nedenle mutlaka depremden önce, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapmamız gerekenler neler bunları öğrenip eksiksiz olarak yapalım.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.