En Çok Kullanılan Programlama Dilleri 2021

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri 2021
2 Aralık 2020 16:44 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:31

En çok kullanılan programlama dilleri, bilindiği üzere değişkenlik gösterebilir. Bu sıralama, genellikle güncellemeler ve kütüphane destekleri ile değişmektedir. Programlama, dijital dünyanın gelişmesiyle oldukça ilgi gören bir meslek haline dönüşmüştür. Bazı yazılımcılar, ücretsiz programlar üretip insanlara ücretsiz destek sağlamaya çalışırken, bazı yazılımcılar ise lisanslı programlar üretip ücret karşılığında bu programları satmaya başladılar. Devletler bile artık programlamanın önemini anlayıp devlet kadrolarına yazılımcılar almaya başladılar. Türkiye ise bu konuda 1 Milyon İstihdam kampanyasını başlatıp, tüm yurt genelinde en az 1 milyon yazılımcı gence destek vermeye başladı. Peki dünya genelinde en çok kullanılan yazılım dilleri hangileridir?

1 – PHP

PHP dili, web programlama için kullanılan oldukça kapsamlı ve popüler bir dildir. Bu dili öğrenip web yazılımlar üretebilir ve hatta ürettiğiniz bu yazılımları pazarlayabilirsiniz. Dünya genelinde en çok kullanılan dillerden biri olup, kendi sınıfında en çok tercih edilen dildir.

2 – HTML

HTML dili ise tasarım için öğrenilen bir dildir. PHP veya farklı dillerde yazılmış web tabanlı programlar için tema oluşturmaları HTML diliyle yapılmaktadır. İnsan iskeletinin üstünü örten deri olarak düşünürsek, yanlış bir betimleme yapmış olmayız. HTML dilinin dünyada kullanımı ise milyonlarca kişiye ulaşıyor.

3 – Java

Java dili ile hem Android, hem Masaüstü, hem de web tabanlı uygulamalar üretmeniz mümkün. Profesyonel bir dil olmasının yanı sıra, kullanımı oldukça zor olan bir dildir. Android için oluşturulan uygulamaların çoğu Java dili ile yazılmaktadır. Aynı zamanda hepimizin severek kullandığı Nokia 3310 ve benzer telefonların da işletim sistemleri veya kullanım yapısı, Java dili ile programlanmıştır.

4 – Python

Python dili, son dönemlerin en popüler dillerinden biridir. Yapay zeka denince akla gelen robotların, araçların ve çok daha fazlası olan dijital aletlerin çoğunda Python dili kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka teknolojileri de oldukça yaygınlaşmıştır. Bu nedenle Python dili rağbet görmeye başlamıştır.

 

Değerli okuyucularımız, BtNet olarak bu yazımızda en çok kullanılan programlama dillerinden bahsettik. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.