Linux İçin DualSense Sürücüleri Yayınlandı

Linux İçin DualSense Sürücüleri Yayınlandı
27 Aralık 2020 15:53 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:42

DualSense sürücüleri Linux işletim sistemini kullanan kullanıcılar için yayınlandı. PlayStation 5‘in en dikkat çekici ve en iyi özelliklerinden birisi DualSense’dir. Bu DualSense barındırmış olduğu haptic titreşim ve uyarlanabilir tetikleri sayesinde oyunculara oyun içinde farklı bir deneyim yaşatıyor.

DualSense Linux Sürücüsüne hid-playstation İsmi Verildi

DualSense için bundan bir kaç gün önce Steam ve Windows tarafından destek verilmişti. Linux cihazları için çıkarılan bu sürücü Sony tarafoından çıkarıldı. Yeni gelen bu sürücü sayesinde DualSense‘i Linux işletim sistemine sahip cihazlarda kabloyla veya bluetooth aracılığıyla ile kullanma şansına sahipsiniz.

Önceden  Linux  işletim sistemli cihazlar için  “hid-sony”  isminde bir sürücü bulunmaktaydı. Sony’nin yeni çıkarmış olduğu bu  “hid-playstation” sürücüsüyle birlikte daha fazla bir destek sunulmuş oldu. Yeni gelen bu , “hid-playstation” sürücü desteği ile artık bu işlemleri yapabiliyor;

  • Kontrolcü üzerindeki LED’ler kullanılabiliyor
  •  Trackpad kullanılabiliyor
  • Pil geribildirimi yapılabiliyor
  • Hareket sensörleri kullanılabiliyor
  • DualSense üzerindeki mikrofonlar kullanılabiliyor

Fakat yayınlanan yeni bu sürücü de  haptic titreşim ve uyarlanabilir tetik için bir destek bulunmuyor. Lakin kısa zaman sonra bu desteğin de geleceğini düşünüyoruz. Bu konu hakkında yeni gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

ETİKETLER:
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.