Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak Nasıl Yapılır?
16 Aralık 2021 18:28 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:04

Bilgisayarı televizyona bağlayıp bir şeyler izlemek ya da oyun oynamak eskiden işkence gibi bir şeydi. Fakat günümüzde bilgisayarı televizyona bağlamanın birden çok yöntemi vardır. Bunlardan bazılarını ele alacağız.

Bilgisayarı Televizyona Kablosuz Bağlamak

Kablosuz bağlanabilmek için televizyonunuzda DLNA özelliği olması gerekmektedir. Eğer bu özellik yoksa bir aparat alarak bu özelliği yine sağlayabilirsiniz. Günümüzün teknolojisinde bir çok televizyonda bu özellik bulunmaktadır. DLNA özelliği sayesinde televizyonunuzu ekran olarak kullanabilirsiniz, ekranınızda resim, müzik ve video dosyalarınızı oynatabilirsiniz.

Türkiye’de bulmak zor olsa da dünya çapında bu iş için özellikle üretilmiş ve yaygın bir şekilde kullanılan bir çok ürün vardır. Airtime markalı bir aparat bilgisayarınızı televizyona kablosuz olarak bağlamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca Google’da bu alanda bir cihaz çıkartmıştır. Adı Chromecast olan cihazı ülkemizde de online satış sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Airtime ve Chromecast dışında Intel’in de bu amaçla çıkarttığı bir aparatı bulunmaktadır. Widi isimli aparatı yine online satış sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Aslında işin özü şu ki bilgisayarınızı televizyona kablosuz bağlamak biraz meşakkatlidir. Ekstra aparat alıp harcama yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla daha ucuz yollu çözüm olan kablolu bağlanmayı düşünmeniz cebiniz için daha faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızı Televizyona Kabloyla Nasıl Bağlarsınız?

Çoğu kişi tarafından bilinen ve yıllardır herkesin bu şekilde bağladığı yoldan şaşmamanız hem cebiniz hem de cihazların sağlığı açısından daha iyidir. Bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayabilmeniz için hem bilgisayarınızın hem de televizyonunuzun giriş çıkış portlarını incelemeniz gerekmektedir.

  •  HDMI Kablo ile PC ve TV Bağlantısı

Televizyonunuz ve bilgisayarınızın ikisinde birden HDMI portu bulunuyorsa şanslısınız demektir. Çünkü kalitelerdeki en az kaybı HDMI kablosuyla alabilirsiniz. Neredeyse hiç kalite kaybı olmadan bilgisayardaki görüntünüzü ya da sesinizi televizyona aktarabilirsiniz.

HDMI kablonun bir ucunu bilgisayara bir ucunu da televizyona bağladıktan sonra ayarları manuel olarak kumanda üzerinden yapıp görüntüyü bilgisayara çekmeniz gerekmektedir. Kabloları taktıktan sonra kumanda üzerinde bulunan Source tuşuna basarak HDMI seçeneğine basarak görüntüyü aktarabilirsiniz. Bazı televizyonlarda çoklu HDMI çıkışı olabilir. Dolayısıyla HDMI 1, HDMI 2, HDMI 3, gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz. Kabloyu hangi çıkışa taktıysanız onu seçerek görüntüyü televizyona aktarabilirsiniz.

 

  • Farklı Kablolar İle Bağlantı

Eğer televizyonunuzda ya da bilgisayarınızda HDMI çıkışı yoksa diğer tip kablolar ile bağlantı da yapabilirsiniz. VGA to HDMI, DVI to HDMI tarz kablolar alıp cihazınızdaki çıkışı değiştirerek görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Fakat burada şöyle bir handikap bulunmaktadır. Bu tip kablolar ile ses aktarımı yapamazsınız sadece görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Bu tip kablolar ile bağlantı yaptığınızda görüntüyü televizyondan alır sesi ise bilgisayardan alırsınız.

Bağlantıyı Sağladıktan Sonra Görüntü Ayarları

Bağlantıyı sağladıktan sonra bazen görüntü ekrana tam oturmayabilir. Bunun sebebi çözünürlük farkından dolayıdır. Bunu da kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

  • Başlat – Kontrol Panel e girmek
  • Daha sonra Görünüm ve Kişiselleştirme bölümüne girmek
  • Daha sonra ise ekran çözünürlüğünü ayarlamaktır.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.