Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?
5 Aralık 2020 14:42 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:01

Overclock nedir ve nasıl yapılır diye sorularınız mı var? Öyleyse bu yazımız tam da sizler için. Bilgisayarlar, gün geçtikçe insanları daha da şaşırtan teknolojilerle geliştirilen ve yıllar sonra da yetersiz özelliklere sahip olduğu anlaşılan müthiş teknoloji aletleridir. Bu aletler, gündelik kullanım için, iş veya dükkan kullanımı için, home ofis işleriniz için ve hatta eğlenmek için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Peki hiç bilgisayarınızın performansını iki katına çıkarmayı denediniz mi?

Overclock Nedir?

Overclock, adından da anlaşılacağı üzere hız aşırtma işlemidir. Peki bu işlem tam olarak ne anlama geliyor? Hadi gelin bu sorunun cevabını beraber okuyalım.

Kullanmış olduğumuz ve kullanmaya devam ettiğimiz bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve hatta neredeyse tüm dijital cihazlar bir işlemciye sahiptir. Bu işlemciler, belirli frekanslarla çalışıp üzerlerinde sistem bilgilerini ve anlık bellekleri saklarlar. Bazı işlemciler aşırı güçlü olsa da, günümüzde kullanım için çok yetersiz olan işlemciler de var. Overclock ise yetersiz olan işlemciler için devreye giriyor. Kullanmış olduğunuz işlemci için uygun görülen frekans değerlerini artırma işlemine, o işlemciye daha fazla güç verme işlemine Overclock deniyor.

Overclock yaparak işlemcinizin gücünü artırabilirsiniz. Bu sayede kullanmış olduğunuz dijital cihazınızın performansı gözle görülür bir şekilde artacaktır. Yalnız burada çok önemli bir noktaya değinmek lazım. İşlemcinize çok fazla güç vermeniz, işlemcinizin veya anakartınızın zarar görmesine sebep olabilir. Çünkü verdiğimiz güç, işlemcinin ısısının artmasına da sebep olacaktır. Bu nedenle soğutma sisteminiz yetersiz ise işlemciniz aşırı ısınacak ve zarar görecektir. Aynı şekilde devre kartınız da zarar görecektir. Bu nedenle aşırı güç vermeden önce detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

İşlemcinize Overclock yapmak mı istiyorsunuz? Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmanız şart. Çünkü, Overclock işlemleri biraz risklidir. Ve hatta hiç bilgiye sahip değilseniz çok riskli olabilir. Anakartınızı ve işlemcinizi bozma riskiniz oldukça yüksektir. Bu nedenle işlemcinize Overclock yapmadan önce bir bilgisayar uzmanına veya donanım uzmanına danışmanızda fayda var.

İşlemcinize bilgisayarınızın BIOS menüsü üzerinden Overclock yapabilirsiniz. BIOS menüleri, anakartlara göre farklılık gösterdiği için kendi anakart modelinizi araştırıp nasıl Overclock yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ekran Kartı Overclock Nasıl Yapılır?

Ekran kartınız için Overclock işlemlerini çok daha basit bir şekilde yapabilirsiniz. İşlemciniz için BIOS menüsüne girmeniz gerekiyorken, ekran kartınız için böyle bir menüye girmenize gerek yok. Harici yazılımlar ile ekran kartınıza daha fazla güç verebilir ve performansını artırabilirsiniz. İşlemci için geçerli olan riskler, ekran kartı için de geçerlidir. Ekran kartınız, özel bir soğutma sistemine sahip değilse, aşırı ısınmadan dolayı zarar görebilir ve ekran kartı çipininiz yanabilir. Ekran kartı çipinizin yani işlemcinizin yanması, ekran kartınızın tamamen bozulmasına neden olacaktır. Aynı zamanda Overclock işlemlerinden oluşan sorunlar için çoğu firma garanti anlaşmalarını fesheder. Yani Overclock işlemlerinden dolayı zarar gören işlemciniz veya ekran kartınız için garanti sözleşmeleri geçersiz sayılacaktır.

Overclock Programı

Ekran kartınıza Overclock yapmak için çok kullanışlı ve kapsamlı yazılımlar mevcut. Fakat içlerinden en çok kullanılan ve tavsiye edilen program, MSI AfterBurner programıdır. Bu program sayesinde hem ekran kartı sıcaklık değerlerini test edebilir, hem de ekran kartınıza hız aşırtma yani Overclock işlemi yapabilirsiniz.

Not : Bu yazılımı resmi kaynaklardan indirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda Overclock nedir ve nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap vermek istedik. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.