Word Online Nasıl Kullanılır?

Word Online Nasıl Kullanılır?
20 Ekim 2021 12:50 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:37

Word Online nasıl kullanılır, metin belgesi konusunda hızlı bir biçimde hizmet almak durumunda olan kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulduğu görülen bir sorudur. Kullanıcıların zaman sorunu sebebiyle işlemlerini hızlıca halledebilmek adına bu hizmeti tercih ettiği ve bu soru yardımıyla da kullanımı hakkında bilgi aldığı görülmektedir.

Word gibi birçok Office programı ile ilgili hizmet sunan Microsoft firması, kullanıcılarının sunulan hizmetlere hızlı ve pratik biçimde erişim sağlayabilmesinin önünü açacak nitelikte özellikler geliştirmektedir. Geliştirilen bu özellikler, kısıtlı zaman dilimine sahip olan kullanıcıların işlemlerinin genel hatlarıyla gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Gerçekleştirilen işlemler her ne kadar detaya inemese de acil ihtiyaç duyulan anlarda önemli bir çözüm noktası olmaktadır. Acil anlarda yaşanan soruna çözüm olabilmesi sebebiyle de kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Birçok kullanıcı bu hizmetten hangi ölçekte faydalanabileceğini öğrenebilmek adına Word Online nasıl kullanılır sorusuna yanıt aramaktadır.

 

Word Online Tarafından Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Word Online ismiyle sunulan hizmet, Microsoft Word programının sağlamış olduğu temel birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Bu özellikler, metin belgesinin oluşturulması ve düzenlenmesi hususunda ihtiyaç duyulacak birçok etmeni kapsamaktadır. Oluşturulacak olan metin belgesinin daha zengin bir görünüme kavuşması için ihtiyaç duyulan birçok etmeni ise kapsamamaktadır. Yalnıza genel hatlarıyla bir metin belgesi oluşturulmasını ve düzenlenmesini sağlamaktadır. İnternet üzerinden online olarak yapılacak hiçbir işlem program kadar detaylı olamamaktadır. Metin belgesini daha zengin bir görünüme kavuşturmak isteyen kullanıcılarının mutlaka Microsoft Word programını cihazına yüklemesi gerekmektedir.

Word Online, metin belgesi oluşturmak veya düzenlemek isteyen kullanıcılara yönelik olarak hizmet vermektedir. Verilen hizmetin detayına bakıldığında yazı tipi, yazı boyutu, yazı rengi gibi biçimlendirme seçeneklerinin yer aldığı görülmektedir. Oluşturulan yazıların görsel bir bütünlük içerisinde yer alabilmesi için paragraf düzenleme seçeneklerinin yanı sıra madde işaretleri de yer almaktadır. Bunların yanı sıra oluşturulan metin belgesinin içerisinde çeşitli eklemeler yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Yapılan eklemelerin başında tablo, resim, simge, emoji ve çizim araçları gelmektedir. Bu eklemeler sayesinde metin belgesi görsel bir zenginliğe de kavuşturulabilmektedir. Tüm bunların dışında metin belgesinin düzeninin sağlanabilmesi için de çeşitli özellikler yer almaktadır. Belirtilen ve belirtilenlerin dışında kalan özellikler yardımıyla temel düzeyde de olsa zengin bir metin belgesi hazırlanabilmektedir.

 

Word Online Nasıl Kullanılır? – 1. Yöntem

Word Online, isminden de anlaşılabileceği üzere herhangi bir program kurulumu gerektirmeyen bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcıların internet bağlantısına erişebiliyor olması gerekmektedir. İnternet erişimi olmayan kullanıcıların bu hizmetten faydalanabilmesi mümkün değildir. Bu kullanıcılar için Microsoft Word programının kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Word Online hizmetini kullanmak isteyen kullanıcıların aşağıdaki adımları izleyerek hizmete ulaşabilmesi mümkündür.

 • İnternet tarayıcınız üzerinden Google arama motorunu açınız.
 • Arama bölümüne “Microsoft Word” yazarak arama işlemini gerçekleştiriniz.
 • Bulunan arama sonuçları içerisinde ilk sırada yer alan sonuca (office.live.com) tıklayınız.
 • Hizmetten faydalanabilmek için Outlook veya Hotmail servisine kayıtlı e-posta adresiniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Giriş işleminin ardından açılan sayfadan “Yeni boş belge” butonuna tıklayarak yeni bir belge oluşturunuz.
 • Açılacak olan sayfa üzerinden metin belgenizi oluşturabilirsiniz.
 • Eğer eski bir metin belgesi üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız, giriş işleminin ardından açılan sayfanın sağ kısmında bulunan yukarı yönlü ok simgesine tıklayınız. Bu simgeye tıklamanız durumunda düzenlemek istediğiniz metin belgesi OneDrive uygulaması içerisine yüklenecek ve düzenlenebilmesi için Word Online üzerinden açılacaktır.
 • Metin belgesi üzerinde gerekli işlemlerin yapılması ve son haline kavuşmasının ardından sol üst kısımdaki “Dosya” seçeneğine tıklayınız.
 • Seçeneğe tıkladıktan sonra açılan menü üzerinden “Farklı kaydet” bölümüne tıklayınız.
 • Sonrasında ise metin belgesini bilgisayarınıza indirebilmek için “Kopyasını İndir” seçeneğine tıklayınız.
 • Alışılagelmiş biçimde “Farklı kaydet” seçeneğine tıklamanız durumunda metin belgesi OneDrive uygulaması içerisine kaydedilecektir. Ve kullanabilmeniz için yeniden indirmeniz gerekecektir.

Word Online, aynı zamanda oluşturulan metin belgesinin PDF ve ODT formatlarıyla bilgisayara kaydedilebilmesine de olanak sağlamaktadır. Böylelikle dosya türü açısından zenginlik sağlamaktadır. Word Online hizmetinin sağlamış olduğu bir diğer özellik ise “Yazdır” özelliğidir. Bu özellik sayesinde oluşturulan veya düzenlenen metin belgesinin hiçbir görünüm kaybı veya hatası olmaksızın yazıcı vasıtasıyla çıktısının alınabilmesini kolaylaştırmaktadır. Kullanıcıların ihtiyacına önemli ölçüde çözüm olması sebebiyle detaylandırılan bu hizmet, online olması sebebiyle internet kalitesine de bağlı olmak üzere ufak gecikmelere neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü kullanıcıların aceleci davranmaması, sayfanın tam haliyle yüklenmesini beklemesi gerekmektedir.

 

Word Online Nasıl Kullanılır? – 2. Yöntem

Word Online, kullanıcıların işlemlerinin hızlı gerçekleştirebilmesi için geliştirilen bir hizmettir. Fakat bazı durumlarda internet bağlantısının da etkisiyle işlemlerin gecikmeli olarak gerçekleşmesine, sayfaların geç açılmasına sebep olabilmektedir. Bu sorunu bir nebze de olsa giderebilmenin bir yolu bulunmaktadır. Bunun için Google Chrome tarayıcının kullanılması gerekmektedir.

 • Google Chrome internet tarayıcısını açınız.
 • Arama bölümüne “Word Online – Chrome Web Mağazası” yazarak bir arama gerçekleştiriniz.
 • Aramanın sonucunda ulaştığınız siteye girerek Word Online eklentisini tarayıcınıza yükleyiniz.
 • Eklenti yüklendikten sonra “Yeni Sekme” butonuna (CTRL + T) tıklayınız.
 • Açılan sayfanın alt kısmında Word simgesi belirecektir. Simgeye tıkladıktan sonra Word Online hizmetine erişim sağlamanız mümkün olacaktır.
ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.