TikTok uygulaması nedir? Nasıl çalışır? Kimler tarafından kullanılır?

TikTok uygulaması nedir? Nasıl çalışır? Kimler tarafından kullanılır?
18 Ekim 2021 20:58 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:40

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında Facebook Twitter Instagram Snapchat ve TikTok uygulamaları yer alır. Snapchat uygulamasından sıkılan ve artık bu anlamda uygulamadan aktif bir biçimde verim alamayan bireyler ve genç internet kullanıcıları 15 saniyelik videolarla hizmet veren TikTok uygulamasını kullanmaya başlamıştır. Uygulama Hem Türkiye’de hem de dünyada iOS ve Android işletim sistemine sahip olan tüm akıllı telefonlara indirebilme özelliğine sahiptir. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulama sayesinde uygulamanın kurucusu dünyadaki en zengin bireyler arasına girmeyi başarmıştır. Genel anlamda TikTok uygulaması kendini küresel bir video topluluğu olarak tanımlamaktadır. Uygulama sayesinde bireyler Kendi kendilerine çekmiş oldukları ya da başkalarının çekmiş olduğu kısa videoları oluşturup paylaşabilme özelliğine sahiptirler. Yine TikTok uygulaması sayesinde kullanıcılar çekmiş oldukları videoları özel efektler etiketler çıkartmalar ve sevdikleri müzikleri ekleye bilmektedirler.

TikTok uygulaması videolar üzerinde oynayabilme imkanı da sunar

TikTok uygulamasında profil oluşturan bireyler aynı zamanda çekmiş oldukları ya da bulmuş oldukları videoları kırpabilmektedir. Ayrıca uygulama bu esnada videoları birleştirmek hatta kopyalamak özelliğine de sahiptir. TikTok uygulamasının genel anlamda YouTube Instagram Snapchat gibi uygulamaların bir kesişimi ya da orta noktası olduğunu söylemek mümkündür. TikTok beğeni uygulamasındaki videolar 15 saniye ile sınırlı olsa da uzun hikayeler oluşturmak için bireyler videoları birbirlerine ekleme imkânına sahiptirler. TikTok uygulamasında Android ve iOS uygulamalarının yanısıra Amazon platformu içinde geliştirilmiş olan mobil uygulamalar yer alır. Uygulamanın özellikle de 2019 ocak ayından itibaren Dünya üzerinde en fazla indirilen 3 uygulama olduğu bilinmektedir.

TikTok uygulamasında yaş sınırı var mıdır?

Yapılan araştırmalar TikTok uygulamasının da diğer birçok sosyal medya platformu gibi bir yaş sınırının olduğunu ortaya koymuştur. TikTok uygulamasını özellikle 13 yaşın altında kullanıcılar kullanılmamaktadır. TikTok kullanıcısı olabilmek için 13 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır. Dolayısıyla Bu anlamda TikTok bir yaş sınırı getirmiştir. 13 yaşından büyük olan fakat 18 yaşından küçük olan bireylerde anne-babalarının veya yasal velilerinin onayını aldıktan sonra TikTok uygulamasına indirip kullanmaya başlayabilmektedirler. Bu durum her ne kadar pratikte kullanılmıyor olsada yinede TikTok uygulaması bireylerin 13 yaşının altında kullanıcılar tarafından hatta 18 yaşının altındaki bireyler tarafından kullanılmasını zorlaştırmaktadır.

TikTok uygulamasını kim buldu?

TikTok uygulaması Çinli internet teknolojileri şirketi Byte Dance tarafından 2016 yılının Eylül ayında Douyin platformunun kullanılması ile başlamıştır. Bu kimdir internet teknolojisi şirketi 2017 yılının Eylül ayında uygulamayı TikTok adıyla uluslararası pazara sunulmuştur. 2017 yılının Kasım ayında ise 1 milyar dolara ulaşan sermayesi ile birlikte bu uygulamayı Amerika Birleşik şirketlerinde ofisi bulunan müzicl.ly satın almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genç kullanıcıları hedefleyen Çinli şirket 2018’de TikTok ile muzical.ly altyapılarını birleştirerek uygulamayı küresel anlamda daha spesifik hale getirmiştir. 2018’de softbank gruptan 3 milyar dolarlık yatırım alan TikTok kurucusu şirket günümüzde toplam değerini 80 milyar doların üstüne çıkarmıştır.

TikTok kurucularına olduğu kadar kullanıcılarına da para kazandırır

Kurulduğu günden bu yana son derece başarılı işlere imza atan ve milyarlarca kişi tarafından kullanılan TikTok uygulaması uygulama geliştiren kuruluşlar ve bireylere olduğu kadar aynı zamanda uygulamayı kullanan bireylere de maddi bir kaynak oluşturur. Uygulama içerisinde beğeniler hediyeler ve bağışlar neticesinde özellikle fenomen olan bireylerin evlerini geçindirecek ve hayatlarını idame ettirebilecek kadar büyük paralar elde ettiği ortaya konulmuştur. Tiktok’ta fenomen olmak ve bu anlamda maddi kazanç elde edebilmek için bireylerin takipçi ve beğeni sayılarını arttırmaları gerekir. TikTok uygulamasında kişilerin takipçi ve beğeni sayılarını arttıra bilmeleri onların daha fazla insana ulaşabilmeleri ve takipçi satın alma işlemlerini gerçekleştirmeleri ile Crovu ülkemizde sosyal medya platformlarında takipçi Tiktok beğeni yorum ve etkileşim satışını gerçekleştiren Bu anlamda en güvenilir kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Crovu ile TikTok beğeni satın alın

Crovu 6 yıllık tecrübesi ile TikTok beğeni satın alma konusunda son derece uzman olan ve hatta ülkemizde TikTok beğeni satın alma işlemini ilk gerçekleştiren lider kuruluştur. Firma tamamen gerçekçi ve organik hesaplar ile bireylerin TikTok hesaplarının daha fazla görünürlük kazanması fenomen olması ve beğeni sayısının da artması için çaba sarf etmektedir. Crovu TikTok beğeni özellikle de 10000 psikolojik eşiğini aştıktan sonra bireylerin hesaplara daha fazla saygı duymasını ve takipçisi olmak için daha fazla istek duymasını sağlamaktadır. Kelebek etkisi ile takipçi sayısını arttıran TikTok hesapları fenomen olacak bağış ve hediye sayısı artacak Bu anlamda da hem sponsor bulma konusunda hem de TikTok uygulamasının kendisi ile ilgili olarak yüksek kazanç elde edebilecektir. Sizde Crovu’dan  TikTok beğeniler satın alın ve hesabınızın uygulama üzerinden parlamasına olanak sağlayın. Ve satın aldığınız bu TikTok beğeni işlemleri ile hem kazancınızı arttırmaya hem de bu anlamda sosyal medya platformlarında en tanınan bireyler arasında yer almaya merhaba deyin.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.