Kades Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır ve Ücretli mi?

Kades Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır ve Ücretli mi?
27 Kasım 2020 09:35 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:25

Kades uygulaması nedir? sorusu bu uygulamanın şu günlerde popüler olması ile fazlası ile sorulmaya başlandı. Kades uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Gibi sorularınızı cevaplandırmak adına bu içeriği sizler için hazırladık.

Kades Uygulaması Nedir?

Kades uygulaması nedir? sorusu için verilecek en doğru cevap; ülkemizin kanayan yaralarından biri olan kadına ve çocuklara olan kötü eylemlerin engellenmesi için yapılan en iyi uygulamadır. Kades açılımı “Kadın acil destek uygulaması” şeklindedir ve bu uygulama hem iOS hem de android için şuan indirilebilir durumdadır. Eminiyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu bu uygulama resmi bir uygulama olma özelliği taşımaktadır.

Kadına ve çocuklara şiddet son yıllarda herkesçe eleştirilse de ne yazık ki önüne bir türlü geçilememiştir. Buna bağlı olarak da birçok sosyal proje ve uygulama faaliyete geçirilmiştir. Bu projelerin etkisi olsa da, yeterli seviyede ne yazık ki hiçbir zaman olmamıştır. KADES uygulaması amacı da bu haksızlıklara son vermektir ve henüz yeni bir uygulama olsa da, şimdiden popülerliğe kavuşmuş bir uygulamadır.

Kades Nasıl Kullanılır?

Kades nasıl kullanılır? Sorusu için öncelikle bu uygulamanın ihbar mekanizması olarak çalıştığının bilinmesi gerekir. Şöyle ki, o an şiddet, istismar gibi kötü eylemler ile zor bir durumda olan kişiler bu uygulama üzerinden ihbarda bulunabilmektedir. Kadın acil destek sisteminde çalışan ekibe bu şekilde ulaşılabilmektedir ve böylece yetkililer de en hızlı şekilde devreye girecektir. KADES konum açmak ve konumu kapatmamak bu süreçte önemlidir. Acil bir durumda polislere tek bir tuşa dokunarak ulaşıldıktan sonra, yeriniz tespit edilecek ve yetkililer de o konuma gelecektir.

KADES Nasıl İndirilir?

kades

Kades indirmek için bir akıllı telefonunuzun olması gereklidir. Eğer bu akıllı telefona sahipseniz iOS işletim sistemini kullanıyorsanız, APP Store; android kullanıcıysanız da Google Play Store’a giriş yapmalısınız. Uygulama indirildikten sonra sistem TC kimlik no isteyecektir. Gerekli bilgiler girildikten sonra EGM’den aktivasyon kodu gelir ve böylece süreç tamamlanır.

KADES Neden Kullanılmalıdır?

Günümüzde kadınlara ve çocuklara olan şiddetler önlenemez seviyeye gelmiştir ve bu tür durumlarda telefon ile arayıp konuşmak pek de mümkün değildir. İşte bu aşamada KADES sisteme dokunulması ile birlikte devreye girer. Kişinin konuşması veya yer bildirmesi gerekmeyecektir. Çünkü uygulamanın işleyişi de bu şekildedir. Bu uygulamanın kullanılması ile birlikte birçok olaya suçüstü yapılması artık mümkün hale gelmiştir ve birçok kadın veya çocuk bu uygulama sayesinde çok daha güvende olacaktır.

KADES kullanmak için bir başka önemli sebep ise, şiddet veya bunun gibi kötü eylemlerin bir başkasına yapıldığını gördüğünüzde de kullanılabilir olmasıdır. Bunun için sisteme dokunmalı ve polislerin oraya gelmesini sağlayabilirsiniz.

Screenshot 1 Screenshot 2  Screenshot 4

KADES İşe Yarıyor mu? Kades Örnek Olaylar

1 Nisan tarihinde Bilecik ilimize bağlı Bozüyük ilçesinde meydana gelen bir şiddet olayı KADES uygulaması sayesinde dakikalar içerisinde çözülmüştür. Bir arkadaşı tarafından şiddete uğrayan bir kadın, KADES kullanarak polislerin olay yerine gelmesini sağladı ve 5 dakikalık bir süre içerisinde olay yerine varan ekip olaya müdahale ederek, olayın daha da büyümesini önlemiştir.

Tarih 28 Haziran’ı gösterdiğinde de Ağrı ilimizde gerçekleşen bir olay da KADES ile çözülmüştür. Eşi ile boşanma sürecinde olan adam, eşinin evine gelerek kapıyı zorlamıştır. Bunun üzerine uygulamayı kullanan kadın polislerden bu konuda destek istemiştir ve polisler yine olayın tam üstüne gelerek, adam içeriye girmeden sorunu çözmüşlerdir.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.