Monitörlerde HZ Değeri Nedir? HZ Değeri Nasıl Ölçülür?

Monitörlerde HZ Değeri Nedir? HZ Değeri Nasıl Ölçülür?
5 Aralık 2020 15:02 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:41

Monitörlerde HZ Değeri Nedir? HZ Değeri Nasıl Ölçülür?

Monitörler, günümüzde bilgisayarlar için gerekliliği zorunlu olan bir alettir. Bazı monitörler binlerce TL’lik fiyatları ile, bazı monitörler ise performansları ile tanınıyor. Monitörlerin fiyatları, boyutlarına göre, HZ değerlerine göre, gecikme değerlerine göre, ekran kalitesine göre ve çözünürlüğüne göre değişmektedir. Saydığımız bu maddeler, günümüzde grafik tasarımcılar ve FPS oyuncuları için çok önemlidir. Çünkü yukarıdaki maddelerin neredeyse tamamı, grafik tasarımcıların ve FPS oyuncularının işlerini daha iyi yapmalarına veya daha kötü yapmalarına sebep olabiliyor. Peki monitörlerdeki en önemli özelliklerden biri olan HZ nedir?

HZ Değeri Nedir?

Monitörler, tıpkı dijital ekrana sahip olan diğer araçlar gibi belirli performanslara sahiplerdir. Bazı monitörler, çok yüksek donanımlar ile üretilse de, bazı monitörler ise çok düşük donanımlar ile üretilebiliyor. Bu donanımlar ise HZ oranlarında değişiklik gösterebiliyorlar.

HZ ise bu monitörlerin saniyede verebileceği görüntü sayısıdır. Oyunlarda aldığımız FPS değerleri ne kadar yüksek olursa olsun, monitörümüzün HZ değeri kadar FPS hissederiz. Yani, FPS oyuncuları için HZ değerleri oldukça önemlidir. HZ değeri ne kadar yüksek ise, oyunlarda veya sıradan kullanımda bilgisayarın akıcılığını o kadar çok hissederiz.

HZ Değeri Nasıl Ölçülür?

Monitörünüzün HZ değerini ölçmek için bir çok farklı yöntem mevcut. Fakat biz en kolay ve gündelik kullanıma uygun yöntemleri sizler için paylaşacağız.

1 – İşletim sisteminizden HZ değeri nasıl öğrenilir?

Windows bir işletim sistemine sahipseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarlarına gitmeniz gerekiyor. Sonrasında ise alt kısımdaki gelişmiş görüntü ayarlarına tıklayıp yenileme hızınızı öğrenebilirsiniz. Bu yöntem en bilindik yöntemdir.

2 – Harici yazılımlar ile HZ değeri nasıl öğrenilir?

Eğer işletim sisteminiz Windows değilse Ufo Test sitesine giderek ekran yenileme hızınızı öğrenebilirsiniz. Bu yöntem en basit yöntemlerden biridir.

 

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda monitörlerdeki HZ değeri nedir ve nasıl ölçülür bunu anlattık. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.