Google Play Store Otomatik Güncelleme Kapatma

Google Play Store Otomatik Güncelleme Kapatma
16 Mart 2023 00:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:16

Google Play Store otomatik güncelleme kapatma, istem dışı olarak uygulamaların güncellenmesinin önüne geçmek adına uygulanmaktadır. Bu sayede Android işletim sistemli cep telefonunda veya tablette mobil uygulamaların sürekli olarak güncellenmesi ve internet kullanımı engellenmektedir. İnternet kullanımı konusunda tasarruf sağlamasının yanında, arka planda işlem sürdürmesi sebebiyle yaşanan yavaşlamaları da ortadan kaldırmaktadır.

Android işletim sistemli mobil cihazların uygulama mağazası olan Google Play Store, yalnızca uygulamaların indirilmesi konusunda değil, indirilen uygulamaların yenilenmesi konusunda da hizmet vermektedir. Mobil uygulamalarda yapılan iyileştirmelerin ve yenilemelerin cihaza yüklenmesini sağlamaktadır. Fakat bunu genellikle cihaz sahibinin izni olmaksınız, otomatik olarak yapmaktadır. Otomatik olarak yapılan güncellemeler, internet harcamalarının artmasının ve buna bağlı olarak da performans düşüşlerine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına Google Play Store otomatik güncelleme kapatma işlemi uygulanmaktadır. İşlemin uygulanmasının sonucunda uygulamalar, otomatik olarak değil manuel olarak güncellenebilmektedir.

 

Google Play Store Otomatik Güncelleme Kapatma – Toplu

Her uygulama zaman içerisinde hatalar doğurabilmektedir. Bu hataların düzeltilmesi için uygulamalar güncellenmektedir. Uygulamalar güncellendiğinde, uygulamayı daha önceden indiren kullanıcıların da güncellemesi gerekmektedir. Kimi kullanıcılar cihazlarının otomatik olarak bu güncelleştirmeleri yapmasını isterken kimi kullanıcılar otomatik olarak güncelleme yapılmasını istememektedir. Güncellemelerin otomatik olarak yapılmasının istenmemesinin her kullanıcı için farklı bir sebebi bulunmaktadır. Kimi kullanıcılar sürekli olarak yapılan güncellemelerden dolayı depolama alanının tükenmesinden dolayı, kimi kullanıcılar ise farkında olmadan internet kullanımı yapmasından dolayı istememektedir. Her kullanıcının farklı bir sebebi olsa da uygulaması gereken adımlar aynıdır. Google Play Store otomatik güncelleme kapatma aşağıda ifade edilen adımların uygulanması durumunda gerçekleşmektedir.

 • Cihazınızdaki Google Play Store uygulamasını açınız.
 • Uygulamanın sol üst kısmındaki yuvarlak profil simgesine tıklayınız.
 • Sonrasında “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Açılan “Ayarlar” menüsünden “Genel” kısmına tıklayınız.
 • Sonrasında “Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine tıklayınız.
 • Sunulan seçenekler arasından “Uygulamaları otomatik olarak güncelleme” seçeneğini tercih ediniz.

 

Tercih ettiğiniz seçenek, cihazınızda yüklü olan hiçbir uygulamanın güncellenmemesini sağlayacaktır. Cihaz içerisinde yer alan bazı uygulamaların güncellenmemesi kadar bazı uygulamaların da mutlaka güncellenmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü Google Play Store otomatik güncelleme kapatma işlemini gerçekleştiren kullanıcıların, ihtiyaç duyulan uygulamaları manuel olarak güncellemesi gerekecektir.

 

Google Play Store Otomatik Güncelleme Kapatma – Tekli

Uygulamaların otomatik olarak güncellenmesinin istenmeme sebepleri arasında güncellemeler sonucunda görünümünde meydana gelecek olan değişiklikler de yer almaktadır. Bazı kullanıcılar, alışmış oldukları uygulamaların sürekli olarak görünüm değiştirmesinden rahatsız olmaktadır. Görünümü ve buna bağlı olarak kullanımı değişen uygulamalar, zorluk yaşatabilmektedir. Kullanım alışkanlığının sürdürülebilmesi için otomatik güncelleme yapılmasına karşı çıkılmaktadır. Yalnızca belirlenen uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi tercih edilmektedir. Bunun için de Google Play Store otomatik güncelleme kapatma işleminin tekli versiyonu kullanılmaktadır. Bu versiyon aşağıda ifade edilen adımların uygulanması durumunda gerçekleşmektedir.

 • Cihazınızdaki Google Play Store uygulamasını açınız.
 • Uygulamanın sol üst kısmındaki yuvarlak profil simgesine tıklayınız.
 • Sonrasında “Uygulamalarım ve oyunlarım” kısmına tıklayınız.
 • Devamında ise “Yüklü” sekmesine tıklayınız.
 • Cihazınızda yer alan tüm uygulamalar listelenecektir. Otomatik olarak güncellenmesini istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayınız.
 • Uygulamanın detayları ekrana geldiğinde sağ üst kısımdaki üç noktaya tıklayınız.
 • Sonrasında ise “Otomatik güncellemeyi aç” seçeneğine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra bir uyarı ekranı gelecektir. “Evet” olarak yanıtlayarak işleminizi tamamlayınız.
 • Sonrasında tüm uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi açılacaktır. Bunun devamında otomatik olarak güncellenmesini istemediğiniz uygulamaları tek tek açınız.
 • Uygulamaların sağ üst kısmındaki üç noktaya tıklayınız.
 • Sonrasında ise “Otomatik güncellemeyi kapat” seçeneğine tıklayınız.

Böylelikle Google Play Store otomatik güncelleme kapatma işleminin tekli versiyonu başarıyla gerçekleşmiş olacaktır. Tekli olarak uygulamaların otomatik güncellemesinin açılması mümkün değildir. Bir uygulamanın otomatik güncellemesini açıldığında tümünün otomatik güncellemesi açılmaktadır. Bu sebepten ötürü öncelikle tümünün otomatik güncellemesini açmak sonrasında ise istenmeyenlerinkini kapatmak gerekmektedir.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.