Intel, Polonya’ya 4,6 Milyar Dolarlık Yatırımla Yeni Üretim Tesisi Kuruyor

Intel, Polonya’ya 4,6 Milyar Dolarlık Yatırımla Yeni Üretim Tesisi Kuruyor
16 Haziran 2023 19:53

Intel, Avrupa’da çip kapasitesini artırmak için gerçekleştirdiği milyarlarca dolarlık yatırım hamlesinin bir parçası olarak Polonya’nın Wroclaw kenti yakınlarında yeni bir yarı iletken montaj ve test tesisi kuracağını duyurdu. Bu önemli yatırım hamlesiyle Intel, Polonya’da 2.000 kişiye istihdam sağlayacak.

Polonya rakiplerinden daha istekliydi

Intel CEO’su Pat Gelsinger bir basın toplantısında, “Polonya bu sahayı kazanmak için biraz daha istekliydi” dedi. Bu açıklamalar, Türkiye’nin yarı iletken üretimi konusunda daha da öne çıkması gerektiğini göstermektedir. Polonya, Intel’in yatırımını çekmeyi başarabiliyorsa, Türkiye’nin de aynı şekilde yatırımları çekebileceğini düşünüyoruz. Birçok ülke, Intel’in kendi bölgelerine yatırım yapmasını sağlamak için birbiriyle yarışıyor ve Intel’den taahhüt alan Almanya gibi bazı ülkeler, verebilecekleri sübvansiyon miktarı üzerinde görüşmeler yapıyor.

Polonya’nın Cazip Teklifi

Polonya tarafından Intel’e sunulan sübvansiyon miktarı kamuoyuna açıklanmasa da diğer tekliflere göre oldukça cazip olduğu anlaşılıyor. Açıklamalara göre, tesisin tasarım ve planlaması hemen başlayacak, inşaat ise Avrupa Komisyonu’nun onayını takiben gerçekleştirilecek. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Intel’in fabrikasını “Polonya tarihindeki en büyük sıfırdan yatırım” olarak nitelendirdi.

2027 Yılına Kadar Faaliyete Geçmesi Planlanıyor

Bu tesisin 2027 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Intel, CEO Pat Gelsinger liderliğinde üç kıtada fabrikalar kurarak çip üretimindeki hakimiyetini yeniden sağlamayı ve AMD, Nvidia ve Samsung gibi rakipleriyle daha etkin rekabet edebilmeyi hedefliyor. Ayrıca, Intel, ABD’nin Ohio eyaletinde potansiyel olarak dünyanın en büyük çip üretim kompleksini inşa etmek için 100 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor.

Bu büyük yatırım hamlesiyle Intel, Polonya’da istihdam yaratırken aynı zamanda Avrupa’daki çip üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor. Bu girişim, hem Polonya hem de Avrupa ekonomisine olumlu katkılar sağlayacak ve bölgedeki teknolojik gelişmeleri destekleyecektir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.