Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?
31 Ocak 2021 17:21 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:27

Instagram arama geçmişi nasıl temizlenir, diye merak mı ediyorsunuz? Oldukça popüler bir sosyal medya uygulaması olan Instagram, güvenlik sebebiyle kullanıcılarının girmiş olduğu verileri saklar. Bu veriler, devlet kurum ve kuruluşları tarafından, uluslararası savcılıklar tarafından istendiği taktirde iletilir. Aynı zamanda kullanıcılar, girmiş oldukları verilerin bir kısmını kendi hesapları üzerinden görüntüleyebilirler. Bu veriler ise arama, yorum, beğeni, kullanıcı adı ve mail adresi gibi bilgilerden oluşmaktadır. Yani bahsedilen bilgilerin geçmişi, Instagram ve hesap sahipleri tarafından görüntülenebilir. Bu yazımızda ise Instagram üzerinden yaptığınız aramaların geçmişini nasıl temizlersiniz bunu öğretmeye çalıştık. İyi okumalar.

Arama geçmişini temizlemek için harici bir uygulamaya gerek yok. Instagram, bu özelliği sonradan eklese de, kendi uygulaması içinde arama geçmişi temizleme özelliği barındırıyor. Diğer verilerinizin geçmişini, Instagram’ın haklar ve politikalar ihlali sebebiyle silemiyorsunuz. Fakat arama geçmişinizi silebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise gayet basit;

  1. Instagram profilinize girin.
  2. Sağ üst kısımda bulunan ve yatay olan Üç Çizgi butonuna tıklayıp en alt kısımdaki ‘Ayarlar’ butonuna tıklayın.
  3.  Ayarlar sekmesinde ise ‘Güvenlik’ butonuna tıklayın.
  4. Arama Geçmişi sekmesine tıklayın.
  5. Sağ kısımda bulunan ‘Arama Geçmişini Temizle’ butonuna tıklayarak arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.
  6. Aynı zamanda sadece bir aramanızı temizlemek için de aradığınız profilin yanındaki ‘X’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda Instagram arama geçmişi nasıl temizlenir bunu öğrettik. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.