Bilgisayarda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?
6 Haziran 2022 00:05 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:13

Bilgisayarda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir? 

Virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış bilgisayarlar, gizliliğiniz ve güvenliğiniz için risk oluşturur. Peki bilgisayara virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar yaygındır ve bilgisayarınızda ve yaşamınızda büyük ölçüde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Garip veya yavaş davrandığı için genellikle bilgisayarınıza virüs bulaştığını söyleyebilirsiniz. Aktif antivirüs yazılımı, bu sorunları önlemenin iyi bir yoludur. Bu makale, sistemlerine virüs bulaşmış olabileceğinden endişelenen ve sorunu doğru şekilde ele almak isteyen bilgisayar sahipleri içindir.

Bilgisayarınıza bir virüs, solucan, Truva atı veya casus yazılım bulaşıp bulaşmadığını belirlemek her zaman kolay değildir; kötü amaçlı yazılım yazarları, çalışmalarını gizlemek için ellerinden geleni yapar. Ancak, bilgisayarınıza virüs bulaştığına dair belirli işaretlere bakabilirsiniz.

Bilgisayar Virüslerinin Olumsuz Etkileri

Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım her zaman olumsuz bir etkiye sahiptir, ancak bu etkinin derecesi, bulaşmanın türüne ve kapsamına bağlıdır. Bilgisayara virüs bulaşmasının sonuçlarından bazıları şunlardır:

  • Performans kaybı. Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızın işleri daha yavaş işlemesine neden olabilir. Bu, işinizi halletmenizin veya sadece hızlı bir gerçeğe bakmanızın giderek daha uzun sürebileceği anlamına gelir.
  • İşlevsellik kaybı. Aşırı durumlarda, virüs bilgisayar performansınızı veya programlamanızı o kadar kötü bir şekilde düşürebilir ki artık makinenizi kullanamazsınız.
  • Diğer olumsuz yazılımlara maruz kalma. Bazı kötü amaçlı yazılımların amacı, sizi daha da tehlikeli yazılımları indirmeye ikna etmektir.
  • Bilgi kaybı. Virüsler depolanan dosyaları veya verileri silebilir.
  • Mahremiyet ihlali. Bazı durumlarda virüsler, kimlik hırsızlığı veya dolandırıcılık amacıyla sizinle ilgili kişisel bilgi toplamaya çalışır. Bu, hesaplarınızın ihlal edilmesi durumunda mali kayıplara neden olabilir.

Bilgisayar Virüs Türleri

Bilgisayarınızda istemediğiniz şeyler arasında virüsler ve her türlü kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım bulunur. İşte bazı yaygın tehditler:

  • Sisteminize saldırmak için tasarlanmış virüsler. Paylaşılan bağlantılar ve yüklenen ve indirilen dosyalar aracılığıyla makineden makineye yayılırlar. İnsanlar bu programları dikkatsizce bağlayıp paylaştıklarında ve doğru antivirüs korumasını kullanmadıklarında yayarlar.
  • Virüslere benzeyen solucanlar. Bu programların yayılması için insanlardan yardıma ihtiyacı yok. Bilgisayar ağlarında kendi başlarına hareket etmeye programlanmışlardır.
  • Reklam yazılımı, casus yazılım ve fidye yazılımı. Bu programlar, çevrimiçi olarak ne yaptığınızı takip etmek, hakkınızda veri toplamak ve hatta verilerinizi çalmak ve rehin olarak tutmak için tasarlanmıştır.
ETİKETLER:
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.