Facebook Grup Adı Değiştirme Nasıl Yapılır

Facebook Grup Adı Değiştirme Nasıl Yapılır
3 Aralık 2021 12:16 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:39

Facebook grup adı değiştirme, belirli kitlelere hitap etmek için oluşturulan topluluklarda daha ilgi çekici bir isim kullanmak için uygulanabilecek önemli bir işlemdir. Facebook veya benzeri platformlarda belirli bir kitleye hitap etmek, içerik paylaşmak için oluşturulan ve her platformda farklı biçimde adlandırılan topluluklar, kullanıcılar tarafından büyük heyecanla oluşturulmaktadır. Heyecanı yüksek bir şekilde oluşturulan bu topluluklar, aceleden kaynaklı olarak hatalı biçimlere sahip olabilmektedir. Belirli süre sonra, oluşturulan bu topluluklarda değişikliğe gidilerek bu hatalar telafi edilmek istenmektedir. Facebook’ta da bu durum söz konusu olmaktadır. Kullanıcıların paylaşım yapabilmek için oluşturduğu sayfa ve gruplarda değişikliğe gidilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu doğrultuda Facebook grup adı değiştirme konusu hakkında bilgi ihtiyacı doğmaktadır.

 

Facebook Grup Adı Değiştirme – İnternet Tarayıcısı için

Facebook platformu bilindiği üzere kullanıcılarının her cihazdan erişim sağlayabilmesine yönelik olarak tasarlanmıştır. Sıklıkla bilgisayar üzerinden kullanım sağlayan kişiler için internet tarayıcısı ile farklı bir yöntem kullanmak gerekmektedir. Bu işlemler aşağıda belirtilen şekilde yapılabilmektedir.

 • İnternet tarayıcısı üzerinden Facebook sitesine giriniz.
 • Grup sahibi olduğunuz hesabı açınız.
 • Ana sayfanın sol kısmında bir menü listesi yer almaktadır. Oradan Gruplar seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfanın sol kısmında üyesi olduğunuz gruplar “Grupların” bölümü içerisinde görüntülenecektir. Adını değişmek istediğiniz grubu buradan seçiniz. Eğer grubunuz bu listede yoksa hemen üst kısımdaki “Grup Ara” kısmını kullanarak bulunuz. Ve ardından grubunuzu açınız.
 • Grubunuza özel “Grubu Yönet” sayfası açılacaktır. Sol kısmında yer alan seçeneklerin en altından “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “Grup Ayarlarını Yap” sayfasından “Ad ve Açıklama” seçeneğinin yanındaki düzenle simgesine tıklayınız.
 • Açılan pencereden grup adınızı ve açıklamanızı düzenleyebilirsiniz.
 • Grup ile ilgili yapmak istediğiniz tüm düzenlemeleri bu sayfalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Facebook Grup Adı Değiştirme – Mobil Uygulama için

Facebook platformunun uzun yıllar internet tarayıcısı üzerinden kullanımı söz konusuyken, son yıllarda bu kullanımlar ağırlıklı olarak mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sayfa veya grup yöneticiliği yapan kullanıcılar için internet tarayıcısını kullanmak daha kolaylık sağlarken, internet tarayıcısı üzerinden yapılabilen birçok düzenlemeyi mobil uygulama ile yapabilmek de artık mümkün olmaktadır. Bu sebeple Facebook grup adı değiştirme işlemini yapmak isteyenler mobil uygulama ile aşağıda belirtilen adımları uygulamalıdır.

 • Facebook mobil uygulamasını açınız. Uygulanacak adımlarda aksaklık yaşanmaması adına uygulamanın güncel olduğundan emin olunuz.
 • Grup sahibi olduğunuz hesabı açınız.
 • Ana sayfanın üst kısmında yer alan butonları bulunuz. Soldan ikinci sırada yer alan “Gruplar” butonuna tıklayınız.
 • Açılan sayfadan “Grupların” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfada “Yönettiğin Gruplar” isimli bölüm yer almaktadır. Buradan Facebook grup adı değiştirme işlemini yapmak istediğiniz gruba tıklayınız.
 • Açılan grup sayfasının sağ üst köşesinde yer alan yıldız simgesine tıklayınız.
 • “Yönetici Araçları” isimli bir menü açılacaktır. Açılan menüden “Grup Ayarları” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılan sayfadan “Ad ve Açıklama” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan pencereden grup adınızı ve açıklamanızı düzenleyebilirsiniz.
 • Grup ile ilgili yapmak istediğiniz tüm düzenlemeleri bu sayfalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Facebook grup adı değiştirme olarak gerçekleştirilen işlem belirtilen adımların uygulanması ile tamamlanmış olacaktır. Belirtilen adımları uygularken bilinmesi gereken, sürekli güncelleme alan bir platform olduğu için bazı adımların ve butonların yerinin değişebileceğidir. Sosyal medya platformları ile ilgili bazı işlemlerin anlatımı esnasında kullanılan adımlar, gelen güncellemeler ile birlikte geçerliliğini yitirebilmektedir. Güncelleme sonucunda yapılan değişikliklerle birlikte bazı seçenek, buton veya simgelerin yerleri değişiklik gösterebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya olduğunu fark eden kullanıcılar, belirtilen adıma en uygun seçeneği kullanarak işlemi sürdürmeyi denemelidir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.