Bad Sector Nedir? Nasıl Onarılır?

Bad Sector Nedir? Nasıl Onarılır?
16 Haziran 2022 21:41 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:24

Bad sector nedir? nasıl onarılır? Sektör, sabit diskte depolanan bilgi birikimi olarak açıklanmaktadır.

Bad sector nedir? HDD verileri dağınık halde saklanmadan, sektörlere düzenli şekilde depolama yapacaktır. Standart sektör boyutu ise 512 bayt olacaktır. Bad sector ise kısaca bozuk sektör olarak açıklanabilir. Bozuk birim, sabit diskte okunmayan küçük veri kümeleri olarak gösterilir. Bunlara erişilmez. Bozuk sektörlerin sabit diske zarar verme potansiyelleri mevcut olacaktır. Bu sektörlerin belirlenmesi, bozuk sektörlerin işaretlenmeleri olarak açıklanır.

Hard Bad Sektör

Açıklaması direkt olarak hard bad sector için onarılmaz hatalar olarak bilinir. Önlenebilir, ancak sonrasında bir çözüm sağlanamaz. Bunun için önemli olan bu tip bir yazılım ile karşı karşıya kalmadan önce önlem alarak hareket etmektir. Bilgisayarınızın korunmasını sağlayarak, çok daha hızlı bir şekilde çözümünün gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Soft Bad Sector

Peki, soft bad sector nedir? Sektörde bulunan hata düzeltme kodu olarak karşımıza çıkıyor. Sektörün içeriği ile eşleşmemesi durumunda oluşuyor. Bunlar fiziksel olmayan, mantıksal olarak ifade edilen hatalar olarak gösteriliyor. Önlem alındığında, bu hataların da ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Bad Sector Nasıl Oluşur?

Oluşumuna neden olan pek çok sebep var. Sabit diskte yer alan fiziksel hatalar, sabit diskin uzun süre çalışması gibi durumlar mevcut. Genel olarak yüzey aşınması, ünite içinde havanın – kiri birikmesi de yine neden olabilecek durumlar arasında. Ani elektrik kesintileri, bilgisayardaki sıcaklığın yükselmesi de aynı şeklide oluşuma neden olabilir.

Bad Sector Onarımı

Eğer üçüncü parti yazılımlarından biri ile bad sector taraması yapılacaksa; ilk olarak sabit disk üreticilerinin bu konuda sunduğu yazılımlardan faydalanmanız önerilir. WD’nin Data Lifefuard Diagnostic indirilmelidir. Ardından Maxtor’un sabit diskler için çıkardığı aracı indirmeniz gerekiyor. Dilerseniz farklı yazılımlar  kullanarak da yapailirsiniz.

Chkdsk komutu ile windows’ta bölgesel dosta sistem hatalarının onarılması söz konusudur. Disk yüzeyindeki fiziksel hataları ve bad sector bozukluğu kontrol edilebilir. Çalıştırma şekli de iki farklı şekilde olabilir. Tamamen nasıl bir sonuç almak istediğinize ve kolayınıza gelen yönteme göre hareket edebilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.