Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin 5 Kolay Yolu

Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin 5 Kolay Yolu
9 Ocak 2022 18:43 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2023 00:21

Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmenin yollarını mı arıyorsunuz? Bu konuda endişeye kapılmayın. Bu yazıda size hemen çıkma oranını düşürmek konusunda etkisi yüksek 5 yöntemden bahsedeceğim. Bundan önce web sitenizin hemen çıkma oranının ne olduğunu biliyor musunuz? Peki düşürme yolunda neler yaptınız?

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı Google’un web sitesi sıralama faktörlerindeki ikiyüzü aşkın etkenlerden birisidir. Kolay anlatım ile ziyaretçinin sitenizde kalma oranıdır. Ziyaretçi sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse bu durum Google açısından çok büyük önem taşır. Hemen çıkılan sitelerin sıralamalarda geriye düştükleri kanıtlanmıştır.

Kullanıcılar sitenizden hemen çıktılarında web sitesinde hemen çıkma oranı düşük demektir. Bu da sitenizin hitlerine yansımaktadır. Bunu arttırmak tabii ki arama motorlarının değil web site sahiplerinin elindedir.

Bir ziyaretçi google arama motorundan sitenize girer ve daha sonra hemen çıkarsa bu sitenizi kötü yönde etki eder. Google bu durumu hiç de olumlu karşılamıyor. Bu durum devam ederse web sitenizin organik hit durumu gittikçe gerilemeye başlayacaktır. Bir e-ticaret siteniz varsa satışlarınız hızla azalmaya başlayacaktır.

Web sitelerinin İyi ve Kötü hemen çıkma oranını anlayabilmeniz için aşağıdakilere bakın:

Web Sitesi Hemen Çıkma Oranıİyi ya da kötü?
% 30’un altındaMükemmel
% 30 -44 %Çok iyi
% 45 -59 %Güzel
% 60 -79 %Ortalama
% 80 -100%Çok yüksek; acil gelişmelere ihtiyacı var.

Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmenin etkili yollarını kavramaya hazır mısın? İşte size bu konuda en etkili ve kolay 5 yöntem.

Basit Bir Görünüm Arayüzüne Sahip Olun

Arama motorları her zaman ziyaretçileri önemsiyor. Ziyaretçiler ile birebir röportaj ya da anket düzenleselerdi bu konuda daha farklı sıralamalar ile karşılaşıyor olabilirdik.

Arama motorları özellikle Google, ziyaretçilerin google dizininin de tıkladıkları sitelerden tutun, ziyaretçinin sitede kalma süresini, site içi linklere tıklama sayılarını ve buna benzer bir çok davranışı kayıt altına alıyor. Bu ve buna benzer 200’ü aşkın sıralama faktörü ile siteleri ayrıştırıyor.

Bir web sitesinde anlaşılır olmak, çözüm odaklı yazılar yazmak, görsel açıdan ziyaretçiyi yormamak gerekiyor. Unutmayın, ziyaretçi ne derse o olur! Bu yüzden onu hoşnut tutun.

  • Web sitenizin tasarımını, yani görsel olarak ziyaretçiyi yormayacak şekilde basit tutun. Karmaşık sitelerde kullanıcılar aradıklarını ilk bakış ile bulamadıklarından dolayı siteyi terk edebiliyorlar. Bu yüzden her şey bir bakışta bloklaşmış ve kategorize edilmiş olmalıdır.
  • Reklamlarınızı sınırlı sayıda gösterin. Ürünlerinizi satmak istediğinizi, satışlarınızın artmasını istediğinizi biliyorum. Fakat aşırıya kaçılan bu reklamlar müşterilerinizi kaçırabilir. Daha az reklam ile hitap edin.
  • Web sitenizdeki uyumluluğa çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle bloklarınızda ve ya gösterim olarak hazırladığınız şemalarda renk uyumluluğuna dikkat edin.
  • Belki de en çok yapılan hatalardan biride pop-up lar, izinsiz oynatılan videolar ve sağdan soldan fırlayan yazılardır. Bunlardan uzak durmaya gayret edin.

WordPress Temalar arasında en kullanışlı, en sade ve SEO Uyumlu temalar kullanarak, hem site hızınızı geliştirin hem de kodlama yapısı açısından hatalarınızı azaltın ve giderin.

 

Web Siteniz Hızlı Yüklenmeli!

Ziyaretçiler arama motorlarından sitenize tıkladığında aradıklarına anında ulaşmak isterler. Bu nedenle sitenizin yavaş olması ziyaretçinizin sitenizden çıkıp, geri dönerek arama motorları dizininde başka bir siteye geçiş yapmaları hemen çıkma oranınıza büyük etki eder.

hizli website

Bu durum sitenizde organik hit kaybına neden olur. Daha hızlı web sitelerinin ürün satışlarında daha etkili oldukları ispatlanmıştır. Hızlı olan her blog ziyaretçilerin sitede kalma oranını yüksek tutmaktadır. Tabi bu biraz da makalenize bağlıdır.

Web sitenizi hızlı tutmak için her şeyi göze almanız gerekmektedir. Bu doğrultuda gerekirse temanızı değiştirin. Gerekirse bazı eklentilerinizden vazgeçin. Özellikle fazla sayıda kullanılan eklentiler buna çok fazla etki etmektedir.

Anlaşılabilir İçerikler ve Makaleler Yazın

Hiç kuşkusuz Hemen çıkma Oranı ziyaretçi ile alakalıdır. Ziyaretçilerin sitenizdeki davranışları buna etki eder. Bu nedenle yine hiç kuşku yok ki, makaleleriniz ne kadar anlaşılır, okunaklı olursa sitede kalma oranı yükselecektir.

Anlaşılabilir İçerikler ve Makaleler Yazın

Peki ziyaretçi içeriklerde ne bekliyor?

Ziyaretçi yukarıda da dediğim gibi aradığını hemen bulmaya odaklıdır. Bu yüzden sitenizin hızlı bir şekilde açılıp yüklenmesinden sonra, içeriğe bakacaktır ve aradığı her ne ise onu makalede bulmaya çalışacaktır.

Bu yüzden yazılarınızı özenle yazın. Türkçe imla kurallarına uyumlu olun. Yazılarınızda noktalama ve virgülleme çok önemlidir. Bir nesneyi anlatmak için kırk dereden su getirmeyin. Sakız gibi uzatmayın.
Mutlaka her hangi bir soruya çözüm odaklı cevaplar verin. Bunu ister yazarak, ister resim ile görsel olarak anlatarak, isterseniz video ile anlatarak yayımlayın. Ziyaretçi sitenizde aradığını bulabilmeli başka bir siteye girme ihtiyacını aklından çıkarmalıdır.

Web Sitenize Arama Kutusu Ekleyin

Ziyeretçiler Google arama dizininden WordPress Eklentileri aramasından sitenize gelmiş olduğunu varsayalım. İstediği sonuç ile alakalı olarak yazınıza ulaştı. Sonra baktı ki, bu site istediğini fazlasıyla verdi ve aklındaki başka şeyler üzerine de arama yapıp onlara ulaşmak istedi. Bu yüzden sitenizde bir arama kutusu var mı?

Yoksa hemen eklemelisiniz. Böylelikle daha fazla sayfa görüntüleme, daha fazla sitede kalma oranı arttırma ile daha fazla hitlere ulaşabilirsiniz. Bu sonuç arama motorlarında kelimelerinizin yükselmesine dahi yol açabilmektedir.

Web sitenizi Mobil Arama Sonuçları İçin Optimize Edin

Günümüzde akıllı telefonların yayın olması ve her an yanımızda olmaları, mobil kullanıcılarının daha fazla internete giriyor olmaları, hiç şüphe yok ki artık ziyaretçilerin büyük bir bölümü artık mobil kullanıcılarıdır.

Bu yüzden artık sitemizi mobil optimize edilmiş hale getirmemiz gerekiyor. Web sitenizin mobil hızı çok önemlidir. Genellikle blog sahiplerinin sitelerinin hızı masaüstünde iyi olması ama mobilde yavaş oldukları görülmektedir.

Web sitenizi mobil arayüzü için tasarlamış olmalısınız. Buradan anlatılanlar her ne kadar masaüstü için geçerli ise, mobil içinde o kadar ciddi olmalıdır.

Web sitenizi her zaman güncel tutun. WordPress Güncellemeleri ‘ni ve WordPress Eklenti Güncellemeleri ‘ni mutlaka yapın. Güncellemeler web site hızınızda büyük önem taşımaktadır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.