VPN Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

VPN Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?
1 Aralık 2020 16:17 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:52

Ülkemizdeki web site yasaklarının artmasıyla birçok kişi VPN kullanmaya yöneldi. Asıl amacı işletmelere hizmet vermek olan VPN sistemleri, artık en küçük işler için bile kullanılır hale geldi. Durum böyle olunca birçok firma ülkemizdeki VPN hizmetlerinde kampanyalara gitmeye başladı. Peki, bu VPN tam olarak nedir, nasıl çalışır ve nasıl kullanılır? Bu yazımızda tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

 

VPN (Virtual Private Network)

VPN Türkçe ismiyle Sanal Özel Ağ, bir ağdan başka bir ağa güvenli bir şekilde veri aktarımı sağlamak için oluşturulmuş tünel sistemidir. İletişimlerin tamamı VPN sayesinde şifrelenir ve bu sayede çevreden erişilmesi imkânsız hale getirilir.

Bu işlemi mevcutta sahip olunan IP adresi yerine başka bir yerdeki IP adresini kullanarak yapar. Yani, kullanmakta olduğunuz cihazı başka bir konumda göstermenize yarar. Bu sayede 2. Kişilerle kuracağınız iletişim hiç kimse tarafından izlenemez olacaktır. Kurduğunuz bağlantı normale göre oldukça güvenli olacaktır ve kimliğinizin tespit edilmesi mümkün değildir.

Asıl amacı bu olsa da, çoğunlukla VPN yardımıyla erişim sağlayamadığımız web sitelerine erişmeye çalışırız. Cihazınız VPN tarafından şifrelendiği ve farklı bir IP adresine sahip olduğu için 3.kişiler tarafından izlenmeniz mümkün değildir ve VPN servisinin atamış olduğu IP adresinin bulunduğu ülkenin cihazı gibi davranabilirsiniz. O ülkede yasaklı olmayan tüm sitelere girebilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle VPN gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

 

VPN Uygulamaları

Bazı VPN servisleri işletmelere özel olarak üretilse de, bazılar uygulama olarak kullanıcılara da sunulmaktadır. Fakat bu noktada bir IP adresini yüzlerce kullanıcı kullanabilmektedir. Özel bir VPN servisi hiçbir zaman ücretsiz olmaz ve belli bir ücret ödemeyi gerektirir. Ücretsiz VPN servisleri ise VPN amacından daha çok, yasaklı sitelere erişim amacıyla üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Bu noktada servis sağlayıcı tarafından izlenebilirsiniz.

İster ücretli, isterseniz de ücretsiz kullanmanız herhangi bir fark yaratmayacak temel VPN fonksiyonlarını kullanabilmenizi sağlayacaklardır. Fakat ücretsiz bir servise yukarıda da belirttiğimiz gibi çok kişi bağlanacağı için internet hızınız %80′ e kadar azalacaktır. Ücretli VPN‘ lerde bu azaltma %20-%40 seviyelerindedir.

Google Chrome üzerinden eklentiler yardımıyla, akıllı telefonlarda mağazalarda, bunun dışında bilgisayarınız için özel yazılımlar olarak VPN servisi alınabilir. Ayrıca Opera gibi uygulamalar kendi içlerinde ücretsiz VPN barındırabilmektedirler.

 

VPN Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir VPN yazılımını indirdikten sonra, ücretsiz sistemlerde sadece başlat tuşuna basmanız yeterlidir. IP adresini sistem otomatik olarak atayacak ve kullanmaya başlayabileceksiniz. Fakat ücretli VPN yazılımlarında sistem sizden bir ülke veya IP adresi seçmenizi isteyecektir. VPN ağından hangi ülkedeki IP adresini kullanmak istediğinizi seçebilir ve başlat tuşuna basarak sistemi aktif hale getirebilirsiniz.

VPN amacı doğrultusunda kullanıldığında oldukça kullanışlı ve güvenli bir teknolojidir. Fakat VPN adı altında sunulan ve kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalışan VPN hizmetlerinden uzak durmanız gerekiyor. Aksi takdirde ava giderken avlanabilirsiniz. VPN uygulamalarını işletmeniz için istiyorsanız mutlaka bir hizmet satın almalı özel IP adresleri üzerinden iletişim kurmalısınız. Umarız VPN yazılımlarından en iyi faydayı alabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.