Ülkemizin Adres Sistemi Değişiyor! Her Adrese Numara Verilecek

Ülkemizin Adres Sistemi Değişiyor! Her Adrese Numara Verilecek
12 Aralık 2020 18:44 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:07

Ülkemizde şuan kullanılan açık adres sistemi sebebinden ötürü bir çok sorun meydana gelmekte. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, “ Şuan ki mevcut sistemin yol açtığı sorunlar sebebiyle adres sistemi baştan değişiyor. Bundan böyle her evin 9 haneli numaraları olacak. ” dedi.

Adres Sistemi Değişiyor, Bundan Böyle Her Evin Numarası Olacak!

Milliyet gazetesinin web sitesinde ki habere göre, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu görüşmelerinde yeni adres sistemi hakkında açıklamalar yapıldı. Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, ” 2006 senesinde İngiltere’ye gönderilen ekip arasında bende bulunuyordum. İlk evimizi kiraladığımız zaman emlakçıya evin adres bilgisini sordum. LE21TD diye bir cevap aldım, bu cevaba çok şaşırmıştım. Şaşkınlığım geçtikten sonra bunun nasıl bir adres olduğunu sordum ve bu kod her şeyiniz, eviniz ile alakalı bir sorun yaşadığınız zaman bu kodu söylemeniz yeterli olacak cevabını aldım.” dedi.

Sistemin henüz test aşamalarından geçtiğinin altını çizen Yazıcı, PTT Kargo’nun kendi web arayüzü tasarımını tamamladığını ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Yazıcı, adres kodu olarak belirlenen bu 9 haneli sayı için BTK, İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve kargo şirketleri ile irtibat halinde olduklarını söyledi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘ne ait siteden veya E-Devlet üzerinden bu 9 haneli numarayı kolay bir şekilde alınabileceğini ifade eden Yazıcı, ” Hemen bu sisteme geçiş yapılmayacak. İsteyen kişiler adres kodlarını öğrenerek istediği kurumda kullanma şansına sahip olacak. Adres kodu sabit olacağı için bulunduğunuz caddenin, mahallenin ismi değişse bile sorun olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Merhaba, ben Mert Yılmaz. Bilgisayar mühendisiyim ve teknoloji benim tutkum. 10 yıldır bu sektördeyim ve BTnet.com.tr'de yazarlık yapıyorum. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik konularına meraklıyım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.