Telegram İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Telegram İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?
26 Ocak 2021 12:29 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:49

Telegram iki adımlı doğrulama, hesap güvenli açısından oluşturulmuş güvenlik önlemlerinden biridir. Sosyal medya platformları içerisinde kullanıcıların kişisel verilerini bulundurduğu için güvenliğini sağlama konusunda ek özellikleri kullanılması ihtiyacını doğurmaktadır. İki adımlı doğrulama özelliği de güvenliği sağlama konusundan tercih edilebilecek en başarılı özelliklerden biridir.

Telegram uygulamasının kullanımı yalnızca mobil uygulama ile gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda bu sohbeti internet tarayıcısı üzerinden gerçekleştirmekte mümkündür. Sohbetin ve kişisel verilerin internet tarayıcısı üzerinden kullanımı esnasında yaşanabilecek güvenlik sorunlarına yönelik olarak Telegram iki adımlı doğrulama özelliği tercih edilmektedir. Bu özellik sayesinde gerek internet tarayıcısı ile kullanılan web sürüm olsun gerekse bilgisayara kurularak kullanılan masaüstü sürümü olsun daha güvenli hale gelmektedir. Bu sayede farklı bir cihazda oturum açma esnasında ek bir güvenlik adımı daha uygulanması gerekmektedir.

Telegram İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Telegram iki adımlı doğrulama özelliği, sıklıkla sahip olunan cep telefonu üzerindeki kullanımların farklı cihazlara aktarılması esnasında önemli bir rol almaktadır. Farklı bir cihazdan oturum açıldığında cep telefonunda gerçekleştirilen tüm sohbetlerin görüntülenebilmesi kişisel verilerin el değiştirmesi konusunda kullanıcıları endişeye düşürmektedir. Bu sebeple kullanıcılar farklı bir cihazdan oturum açılması esnasında ek bir güvenlik adımının kullanılmasını tercih etmektedir. Kullanıcıların bunun için yapması gerekenler şu şekildedir:

 • Telegram uygulamasını cep telefonunuzdan açınız. Uygulamanın ayarları üzerinde yapılacak değişikliklerde aksaklık yaşanmaması adına uygulamanın güncel olduğundan emin olunuz.
 • Uygulamanız güncelse ana ekranın sol üst kısmından üç çizgi simgesine tıklayınız.
 • Ardından hesap ile ilgili bazı işlemleri yapabileceğiniz bir menü açılacaktır. Bu menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından ise “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Daha sonra açılan sayfada “Güvenlik” bölümü içerisinde yer alan “İki Adımlı Doğrulama” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfadan “Parola Ayarla” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra farklı cihazlarda oturum açtığınızda kullanabilmeniz için, aklınızda kalacak bir parola giriniz ve sonrasında “Devam Et” butonuna tıklayınız.
 • Ardından parolayı doğrulamak için yeniden giriniz ve tekrar “Devam Et” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra ise parolayı unutmanız durumunda, parolayı anımsamanız için size ipucu verecek bir “Parola İpucu” belirleyiniz. Ardından “Devam Et” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra ek olarak bir de “Kurtarma E-postası” ekleyiniz. Ardından “Devam Et” butonuna tıklayınız ve e-posta adresinize gelen doğrulama kodunu giriniz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından “Parola Ayarlandı!” şeklinde bir uyarı metni gelecektir. Ardından “Ayarlar”a Dön” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Parolanızı unutmanız durumunda yeni bir parola oluşturabilmek için kullanabileceğiniz “Parola İpucu” ve “Kurtarma E-postası” seçeneklerini sağ üst kısımda bulunan “Atla” butonunu kullanarak geçebilirsiniz. Fakat oluşturmuş olduğunuz parolanın yenilenmesi açısından son derece önemli seçenekler olduğu için bunu tercih etmemenizde fayda bulunmaktadır.

 

Telegram İki Adımlı Doğrulama – Parola Sıfırlama

İki adımlı doğrulama özelliğinin kullanımı esnasında oluşturulan parolanın unutulmasından dolayı değiştirilmesi ihtiyacı doğabilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcının yapması gereken parola oluşturulması esnasında belirlemiş olduğu e-posta adresini kullanarak parolayı değiştirmektir. Bu işlem şu şekilde yapılmaktadır.

 • Cep telefonunuzdan Telegram uygulamasını açınız.
 • Sol kısımdaki üç çizgi simgesini kullanarak Ayarlar seçeneğini açınız.
 • Ardından ise Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine, daha sonrasında ise İki Adımlı Doğrulama seçeneğine tıklayınız.
 • Eğer parolanızı bilmiyorsanız ve e-posta adresi ile değiştirmek istiyorsanız “Parolanızı mı unuttunuz?” seçeneğine tıklayınız.
 • Parola oluşturma işlemi esnasında belirlediğiniz e-posta adresine gelen kodu “Parola Kurtarma” sayfasındaki “Kodu girin” kısmına giriniz.
 • Ardından “Parola devre dışı bırakıldı” şeklinde bir uyarı gelecektir. “Tamam” butonuna tıklayınız. Ve yeniden bir parola oluşturarak hesap güvenliğinizi yeniden sağlayınız.

Telegram İki Adımlı Doğrulama – Parola Değiştirme

İki adımlı doğrulama özelliğinin aktif edilmesi durumunda hesap güvenliğini üst düzeyde tutabilmek adına çok güçlü parolalar oluşturulabilmektedir. Oluşturulan bu parolaların hesap güvenliği açısından son derece başarılı olmasının yanında uzun ve karışık olması sebebiyle kullanıcıya zorluk yaşatabilmektedir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı parolasını değiştirmek isteyen kullanıcıların yapması gerekenler şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan Telegram uygulamasını açınız.
 • Uygulamanın sol kısmındaki üç çizgi simgesini kullanarak önce “Ayarlar” ardından ise “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneklerine tıklayınız. Daha sonra ise “İki Adımlı Doğrulama” seçeneğine tıklayınız.
 • İki adımlı doğrulama işlemi için kullandığınız parolanızı giriniz ve sağ üst kısımdaki tik işaretine tıklayınız.
 • Açılan sayfada bulunan “Parolayı Değiştir” seçeneğine tıklayınız.
 • Oluşturmak istediğiniz parolayı giriniz, ardından parolanızı yeniden girerek doğrulayınız, daha sonra ise parolayı hatırlatması adına bir “Parola İpucu” giriniz.
 • Tüm işlemlerin ardından “İki Adımlı Doğrulama için parolanız değiştirildi” şeklinde bir uyarı gelecektir.
ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


 1. Hakan dedi ki:

  Doğrulama.yapinca guruplar siliniyor mu