Beklenen Haber Geldi! Oyun Konsollarındaki Gümrük Vergisi Düşürüldü

Beklenen Haber Geldi! Oyun  Konsollarındaki Gümrük Vergisi Düşürüldü
31 Aralık 2020 20:06 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:36

Oyun severlere müjdeli haber geldi. Bildiğiniz üzere önceden oyun konsollarına gümrük vergisi getirilmişti. %50 oranında olan bu vergi sonrasında konsol fiyatlarında çok büyük bir artış meydana gelmişti. 2021’e girmemize saatler kala oyun severleri sevindirecek olan haber geldi. Bundan böyle konsollardaki gümrük vergisi %50 değil %20 olacak.

Oyun Konsollardaki Gümrük Vergisi Düşürüldü

Oyun konsollarına uygulanan yüzde 50 ilave gümrük vergisi, 2021’de yüzde 20 oranına düşürülecek. Bir çok kişi bu verginin tamamen kaldırılmasını bekliyordu. Lakin beklenen gibi olmadı. Vergi oranın düşmesi nedeniyle yeni nesil konsol fiyatlarında da düşüş meydana gelecek. Sony ve Microsoft’un yakında konsol fiyatlarında yeni bir güncellemeye gitmesi bekleniyor.

Karar Resmi Gazete’nin bugünkü 3. mükerrer sayısında yayınlandı ve böylelikle bu karar resmiyet kazanmış oldu. İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karar’a göre (Karar Sayısı: 3351) 1 Ocak 2021’den itibaren video oyun konsollarına yüzde 20 vergi uygulanmaya başlanacak. 

Önceden gümrük vergisininin %50 olması nedeniyle ülkemiz yeni nesil konsolların en pahalı fiyata satıldığı bir kaç ülkeden birisi konumuna gelmişti. Bu vergiyle birlikte PlayStation 5 8299 TL, Xbox Series X 8299 TL’ye ve Xbox Series S 5399 TL fiyat etiketine satılmaktaydı. Lakin son gelen bu düzenleme ile birlikte bu fiyatlarda büyük bir düşüş olacak diyebiliriz. Gerçekten verginin düşürülmesi oldukça iyi bir hamle olmuş. Yeni teknoloji haberlerinden uzak kalmak istemiyor ve anından haberdar olmak istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin. Peki, siz bu vergi düşüşü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.