iPhone 13 Satış Tarihi, Fiyatı ve iPhone 13 Özellikleri

iPhone 13 Satış Tarihi, Fiyatı ve iPhone 13 Özellikleri
24 Ağustos 2021 21:41 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

1 Nisan 1976 tarihinde kurulup, günümüze gelen en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple’ın göz bebeği iPhone 13 ile ilgili çeşitli bilgiler haber kanallarına ve sosyal mecralara düşmeye başladı. Yaklaşık bir ay sonra resmi tanıtımı yapılacak olan iPhone 13 modeli ile ilgili şu ana kadar elde edilen genel bilgiler aşağıdaki gibi şekillendi:

Satış Tarihi: 24 Eylül 2021 (Kaynak: Dan Ives, analist). Analist Ives’in verdiği bir bilgiden yola çıkılacak olursa; her Eylül’de Apple yeni bir iPhone modeli tanıtıyor ve XS sürümünden beri tanıttıktan yaklaşık 10 gün sonra da satışa açıyor. 14 Eylül’de gerçekleştirilecek etkinlikte iPhone 13’ün tanıtılmasını ve 24 Eylül’de de satışa açılmasını beklemek mantıklı görünüyor. Karşılaştırmalı bir tablo sunacak olursak:

iphone 13

Fiyat: 799 Dolar civarı (A.B.D. için). Apple’ın Çin’de yaptığı üretimin %20’sini Hindistan’da yaptırmak istemesinin fiyatları etkileyeceğini düşünmüyoruz. Dolayısı ile geçtiğimiz seneki fiyatlar göz önüne alınarak yine benzer fiyatlandırma beklemek yanlış olmaz

iphone 13 1

 

Kamera: Ming-Chi Kuo isimli analiste göre iPhone 13’te oldukça başarılı bir kamera bizi bekliyor olacak. Pro ve Pro Max sürümlerinin ultra geniş kamera modunun otomatik odaklanma özelliğine sahip olması bekleniyor. Kameranın 11 ve 12 modellerine oranla biraz daha büyük alan kaplamasını bekleyebiliriz. 2020 Yılı Aralık ayında Apple’ın Samsung ile kamera anlaşma yaptığını Kore Medyası doğruladı ancak bu çalışmanın iPhone 14’ten önce yapılması beklenmiyor. 9 Ocak 2021 tarihli bir rapora göre iPhone 13 ile birlikte daha güncel bir FaceID sistemi bekleniyor. 

Depolama Alanı: Analist Daniel Ives, en azından iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinin 1TB depolama alanına sahip olacağını duyurdu. Ancak diğer modellerle ilgili 512 GB mı yoksa 1TB mı depolama olacağı konusunda net bir bilgi ya da sızıntı bulunmuyor. Ama 1TB sürümlerinin bu sonbaharda satışa çıkacağı gelen duyumlar arasında yer alıyor.

Tasarım: Ana iPhone 13 modelini, bir önceki model ile karşılaştıracak olursak:

  • Çentik bölümü %25 daha küçük olacak
  • Kamera bölümü daha büyük olacak (Kamera kısmında bahsetmiştik)
  • iPhone 13 ve Mini modelinde kamera düzeni çapraz olacak
  • Tüm iPhone 13 modelleri 0,26 mm daha kalın olacak

Tasarımın daha kalın olma sebebi olarak daha büyük pil kapasitesine sahip olması bekleniyor. 15 Temmuz tarihinde sızdırılan renk seçenekleri ise siyah, gümüş, soluk altın ve parlak altın (bronz) renkleri oldu.

Ekran: Bazı analistler, iPhone 13’ün LCD yerine OLED ekrana sahip olacağını yazmakta. iPhone 12 modellerde pil endişesi nedeniyle geçilmeyen 120Hz yenileme hızının bu model ile hayatımıza girmesi bekleniyor. Android cihazlardan alışık olduğumuz “Always on Display” özelliğinin yine 13 modeli ile iPhone serisine gelmesi bekleniyor. Beklenen verilerle hazırlanan karşılaştırmalı ekran tablosu şu şekilde:

iphone 13 2

 

Batarya: Yazımızın başında Apple’ın 0,26mm boyut artırarak daha fazla pil kapasitesi sağlamak istediğinden bahsetmiştik. Son gelen sızıntılar ile birlikte gelecek 13 modellerine ait batarya kapasitesi ve bir önceki modeller ile karşılaştırması aşağıdaki gibi:

iphone 13 3

 

Tüm bu veriler göz önünde bulundurulduğunda 13 modelini almak için 4 ana sebep var:

  1. Yeni kamera özellikleri,
  2. 120Hz ve OLED ekran (Pro ve Max için)
  3. Uzun pil ömrü
  4. Daha büyük depolama alanı

Ancak yukarıdaki özellikler sizi 13 almak için cezbetmiyorsa, 14 modeli gelene kadar elinizdeki ile idare edebilir ya da 12 modelinin fiyatlarının düşmesini bekleyebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.