Intel Raptor Lake Refresh İşlemcileri İçin Çıkış Tarihi Açıklandı

Intel Raptor Lake Refresh İşlemcileri İçin Çıkış Tarihi Açıklandı
17 Haziran 2023 19:48

Intel, kullanıcıların karşısına 13. Nesil Raptor Lake işlemcileriyle çıktı ve şimdi de AMD Ryzen 7000X3D serisine rakip olabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Son bilgilere göre, yakında tanıtılması beklenen 14. Nesil Raptor Lake Refresh işlemcileri hakkında yeni sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Intel tarafından yayınlanan bir raporda, Raptor Lake Refresh işlemcilerinin çıkış tarihi de belirlendi.

Intel Raptor Lake Refresh İşlemcileri ile Yeni Nesil Performansa Hazır Olun!

Intel Raptor Lake Refresh, adından da anlaşılacağı gibi mevcut 13. Nesil Raptor Lake işlemcilerde küçük optimizasyonlar getirecek. Raporlara göre, yeni bu işlemciler Intel 7 işlem düğümünü kullanmaya devam edecek ve mevcut LGA 1700/1800 anakartlarla uyumlu olacak. Bu yeni nesil işlemciler, Meteor Lake/Arrow Lake mimarisine geçilmeden önce bir geçiş çözümü olarak kabul edilebilir.

Çin medyası ECSM tarafından yapılan donanım sızıntılarına göre, Raptor Lake Refresh işlemcileri, LGA1700 platformunun ömrünü en az bir yıl daha uzatacak ve Aralık 2023’e kadar tanıtılacak. K serisi modellerin Ekim ayında, kilitli olmayan işlemcilerin ise Kasım veya Aralık ayında duyurulması bekleniyor. Benzer bir güncelleme, Sapphire Rapids Refresh Xeon W-2500 ve W-3500 serileri için de geçerli olacak.

Ayrıca yeni sızıntılar, Meteor Lake-S’in iptal edilmesiyle birlikte Arrow Lake-S’in 2024’ün 4. çeyreğine kadar gerçek bir masaüstü güncellemesi almayacağını gösteriyor.

Intel Lansman Programı:

  • Raptor Lake Refresh-K serisi: Ekim 2023
  • Raptor Lake Refresh: Kasım/Aralık 2023
  • Sapphire Rapids Refresh: 2024 başı (Xeon W2500/W3500)
  • Meteor Lake-H: 2023’ün 4. çeyreği
  • Meteor Lake-S: İptal edildi
  • Arrow Lake-S: 2024’ün 4. çeyreği – 2025’in 1. çeyreği

Intel henüz Raptor Lake Refresh işlemcileriyle ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Ancak yeni sızıntılar ve mevcut LGA1700 anakartlar için yayınlanan BIOS güncellemeleri, Raptor Lake Refresh’in varlığını doğruluyor. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda daha fazla bilginin paylaşılması bekleniyor.

Yeni Intel Raptor Lake Refresh işlemcileri, güçlü performansları ve gelişmiş özellikleriyle kullanıcıları heyecanlandırmaya devam ediyor. Daha fazla ayrıntıyı öğrenmek ve güncellemeleri takip etmek için gözlerimizi Intel’in açıklamalarına çevirmeliyiz. Bu heyecan verici yeni nesil işlemciler, bilgisayar deneyimimizi bir üst seviyeye taşımak için bizi bekliyor.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.