Google’ın Adsense Başvurusunu Reddetmesinin En Önemli 10 Nedeni

Google’ın Adsense Başvurusunu Reddetmesinin En Önemli 10 Nedeni
29 Eylül 2021 09:43 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:05

Google AdSense, en iyi bilinen reklamcılık hizmetlerinden biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Size çok çeşitli reklam boyutları, yayınlama yöntemleri, raporlama araçları ve en önemlisi anında ödemeler sunarlar.

Birçok kişi ve şirket, para kazanmanın bir yolu olarak web sitelerindeki reklamlara güvendiğinden, web sitelerini kurdukları andan itibaren Google AdSense‘e başvuruları yapmaktadır.

Ancak çoğu zaman bu başvurular reddedilecektir. Aşağıdaki 10 yaygın hata listesine dikkat etmek, AdSense iş ortaklığı için reddedilmekten kaçınmanıza ve en iyi reklam sunma hizmetlerinden birine katılma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Web Siteniz Çok Yeni

Dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Google, yeni oluşturulan web siteleri ile çalışmak istemez. Bu, AdSense kampanyalarının ne sizin için ne de onlar için o kadar fazla fayda sağlamayacağının bir göstergesidir.

Bu nedenle web siteniz 6 aydan küçükse AdSense başvurunuzu ertelemelisiniz.

Düşük Kaliteli Ve Uygunsuz İçerik

Google, müşterilerine üstün hizmet sunmak isteyen büyük bir şirkettir. Uygunsuz veya eksik içeriğe sahip veya genel olarak zayıf içeriğe sahip web sitelerinden uzaklaşmak istiyorlar.

Bu nedenle web sitenizde herhangi bir içerik yoksa veya içerik düşük kaliteli veya uygunsuzsa otomatik olarak reddedilirsiniz.

Uygunsuz içeriğe (yetişkinlere yönelik içerik, nefret söylemi vb. dahil) gelince, bu kesinlikle kabul edilemez ve bundan kurtulmanın bir yolu yok.

Organik Olmayan Trafik

Web sitenize sabit miktarda trafik almanız çok önemlidir. Organik trafik, yasal içerik oluşturduğunuzu ve web sitenizin yüksek kalitede olduğunu gösterir.

Web sitenize ziyaretçi çekmek için bazı taktikler uygularsanız, hemen çıkma oranınız yüksek olabilir. Ayrıca, siteye gelen trafiği ücretli bir şekilde elde ediyorsanız, Google bunu anlayacaktır.

Sabır burada en önemli unsurdur, web sitenizin diğer insanlar tarafından doğal olarak ziyaret edilmesini bekleyin.

Gizlilik Politikası Olmaması

Bu, Google AdSense kullanıcıları için katı bir kuraldır ve bir başvurunun reddedilmesinin en yaygın nedenidir. Birçok kişi, web sitelerinde uygun şekilde yazılmış bir gizlilik politikasına sahip olmanın önemini görmezden gelirken, bazı sitelerde ise gizlilik politikası bulunmuyor.

Google, kullanıcıların gizliliğini ciddiye alır ve sizin de aynısını yapmanızı ister. Web sitenizde bir gizlilik politikası olması zorunludur . Bu adımı dikkate almamak, anında reddedilmeyle sonuçlanacaktır.

Kullanıcıları Reklamları Tıklamaya Teşvik Etmek

Okuyucularınızdan bağlı kuruluş bağlantılarınızı kullanmalarını ve açıklamanızda onlar hakkında konuşmalarını isteyebilirsiniz , ancak onlardan sizi desteklemek için AdSense reklamlarını tıklamalarını istemek onların şartlarına ve politikalarına aykırıdır. Bunu önlemek için web sitenizdeki her şeyi temiz ve organik tutun.

Siteniz uygun duruma geldiğinde reklamları gösterin, dönüşümleri artırmak için web sitenizde farklı yerleşimler deneyin, ancak kullanıcılarınızı hiçbir şekilde reklamları tıklamaya zorlamayın.

Zararlı Veya Uygunsuz Sitelerden Gelen Linkler

Google, uygunsuz veya şüpheli web sitelerine yol açan hiçbir web sitesi türüyle bağlantılı olmak istemez. Diğer web sitelerinden size işaret eden kendi bağlantılarınızı ve geri bağlantılarınızı kontrol edin. Uygunsuz içerikle ilgisi olan her şeyi kaldırın.

 

Sunucu Kesintisi

AdSense, her zaman gerçekten erişilebilir olan web siteleriyle işbirliği yapmak istiyor. Bu nedenle sunucu çalışma süresi ve kesinti süresi çok önemlidir. Web sitenizin her zaman çevrimiçi olmasını istediğiniz için hosting sağlayıcınızı özenle seçin.

Web siteniz sürekli çöküyor ve çevrimdışı oluyorsa, AdSense başvurunuzu reddedecektir, çünkü bu, web sitenizdeki reklamların oldukça sık çevrimdışı olacağı ve profesyonelce olmadığı şeklinde algılanacağı anlamına gelir.

Kopya İçerik İçerik

Site içeriğiniz orijinal olmalı ve başka bir web sitesinden/blogdan veya başka bir yerden kopyala yapıştır olmamalıdır. Bu nedenle, telif hakkıyla korunan materyalleri sitenizde hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Telif hakkıyla korunan metin içeriği, resim, video vb. kullanıyorsanız, bu AdSense içerik politikasını ihlal etmiş olursunuz.

İçerik Sayısı

Başvuru yapmadan önce web sitenizde kaç gönderi olması gerektiğine dair kesin bir sayı yoktur. Bazıları 10’dan az gönderiyle onay alırken, bazıları yüzlerce gönderiyle reddediliyor. yapılan araştırılmalara göre başvuru yapmadan önce sitenizde en az 30 içerik bulunmasıdır. İçeriğin iyi yazılmış ve yapılandırılmış olduğundan emin olun. İçeriğin kalitesinden ödün vermeyin.

Düşük Kaliteli Trafik

Web sitenizdeki günlük trafiği biliyor musunuz? Peki, trafik kaynağını Google Analytics hesabınızdan kontrol edebilirsiniz. Eğer kullanmıyorsanız, yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca, Google’ın Adsense başvurusunu reddetmesinin nedenlerinden biri de Cybersquatting gibi alakasız trafikten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, geri bağlantıları ve anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek zorunludur. Web sitenize gelen trafiğin kaynağını öğrenmek için Google analizlerinizi kontrol edin.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.