FTP Nedir ? Ne İşe Yarar ?

FTP Nedir ? Ne İşe Yarar ?
1 Aralık 2020 16:09 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:54

FTP Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Yeni bir hosting hizmeti satın aldığımızda dosyalarımızı bu hizmetin içerisine yüklememiz gerekir. Hosting hizmetleri de fiziksel bir cihaz üzerinde barındırıldıkları için bu işleme bir cihazdan başka bir cihaza dosya aktarımı diyebiliriz. Fakat bunu klasik dosya paylaşımı yöntemleriyle yapabilmemiz mümkün değildir.

FTP (File Transfer Protocol)

Türkçe anlamı Dosya Transfer Protokolü olan FTP, iki cihaz arasında yapılacak dosya alışverişini sağlayan protokole ve protokolü kullanan uygulamalara verilen isimdir. Sadece hosting hizmetlerinde değil, iki bilgisayar arasında yapılacak tüm veri alışverişleri için mutlaka kullanılması ve detaylı bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Özellikle internet sektörü çalışanlarının bilmesi gereken bu protokol, en eski protokollerden biri olmasının yanı sıra günümüzde halen aktif olarak kullanılmaktadır.

FTP hizmetlerini kullanabilmek için veriyi alacak olan bilgisayarda FTP protokolünü yorumlayabilecek bir sistemler gereklidir. Veriyi gönderecek olan bilgisayarda ise dosyalara erişim sağlayabilecek ve düzenleyebilecek bir FTP yazılımı bulunmalı, bunun yanında alıcı bilgisayarın IP adresi ve FTP şifresi gibi bilgileri temin edilmelidir. Eski bir teknoloji olduğu için bazı sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

FTP Ne Amaçla Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi temel mantığı iki cihaz arasında veri ve dosya transferi sağlamaya yarayan FTP hizmetleri, birçok amaç için kullanılabilir. Öncelikle web servisleri için kullanılabilen FTP hizmetleri, aynı ağ üzerinde bulunan cihazlarda dosya aktarımı sağlamak için, bulut hizmetlerin bazılarına erişim sağlayabilmek için gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Kullanabileceğiniz birden fazla FTP yazılımı bulunmaktadır. Her yazılım aynı amaca hizmet etse de aralarında bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır. Bunun yanında sadece yazılım olarak değil, internet tarayıcı üzerinden de erişebileceğiniz FTP hizmetleri bulunmaktadır. Bu açıdan bir FTP hizmetini kullanmak oldukça kolaydır.

FTP mutlaka öğrenilmesi ve anlaşılması gereken bir yazılımdır. FTP hizmetlerini tanımayan bir webmaster veya yazılımcının işinde ilerlemesi mümkün değildir. En kısa süre içerisinde bir FTP hizmeti kullanmaya başlayarak ince detayları öğrenebilir ve bilginize daha fazla bilgi kazandırabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.