Blog Açarak Para Kazanma Yöntemleri

Blog Açarak Para Kazanma Yöntemleri
25 Ocak 2022 20:17 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:08

Blog açarak para kazanma hakkında bilmeniz gereken bütün detaylar burada! Sizde kendi blogunuzu oluşturarak kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Blog açarak para kazanma günümüz şartlarında elinizde bir telefon veya bilgisayar bulunması halinde mümkün. Eskiye oranla artık blog oluşturmak daha kolay bir hal almış durumdadır. Üstelik Google firmasının ücretsiz sağladığı blogu da kullanabilirsiniz. Fakat profesyonel bir şekilde ilerlemek istiyorsanız özel scripter ve özel domainler kullanmanız önerilmektedir.

 

Blog yazarak para kazanma denildiğinde insanlar biraz yabancı karşılayabilir. Fakat blog adresinize kullanıcıların giriş yapması, sizin yazdıklarınızı okuması para kazanmanız için yeterlidir. Blog açarak para kazanmak istiyorsanız kullanıcı çekebilecek bilgiler paylaşmalı ve bunu düzenli olarak devam ettirmelisiniz. Her şeyden önce kaliteli bir bloga sahip olmalısınız.

 

Kaliteli Blog Oluşturmak

Kaliteli bir blog oluşturmak blog üzerinden para kazanmak için gerekli şartlardan bir tanesidir. Unutmayın işinize ne kadar önem verirseniz size geri dönüşü aynı nebzede olacaktır.

Kaliteli bir blog oluşturmak için öncelikli olarak bir alan adına ve hostinge ihtiyacınız var. Gerekli şartları tamamlayarak internette hoşunuza giden bir blog temasını sitenize yükleyebilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız youtube üzerinde yer alan videolar yardımı ile kolay bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Hatta youtube üzerinden de yapamıyorsanız düşük fiyatlara bu işi sizin için halledecek kişiler bulabilirsiniz.

Blogumuzun tasarımı dahil her şeyini oluşturduktan sonra yapmamız gereken ilgi çekici yazılar, fotoğraflar paylaşmaktır. Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikleri bulmak bu konuda oldukça önemlidir. Burada yardımımıza Google Trends ve Ahrefs gelmektedir. Bahsettiğim 2 site internet üzerinde araştırılan kelimeleri sizlere sunmaktadır. Aranma hacmi yüksek olan kelimeleri seçerek bu kelimeler hakkında paylaşım yaparak kaliteli bir blog sahibi olabilirsiniz. Dolayısıyla da “Blog açarak para kazanma” adımına geçmiş olursunuz.

 

Blog Açarak Para Kazanma Yöntemleri

Blog açarak para kazanma yöntemleri birçok bloggerin uyguladığı yöntemlerden derlenmiştir. Gerçekten kaliteli bir blogunuz varsa, insanların istediğini onlara verebiliyorsanız güzel kazançlar elde etmeniz de mümkündür.

Blog üzerinde yayınladığınız yazılar ne kadar çok kitleye erişir ise o kadar çok kazanacağınızı belirtelim. Bundan dolayı da yukarıdaki başlıkta kaliteli blogların kişilere erişmesi gerektiğinden bahsettik. Peki her şey güzel ilerliyor, sitemizde düzenli yazı paylaşmaya devam ediyoruz ve sitemize giren kullanıcı sayısı arttı. Nasıl para kazanabiliriz?

1)   Google Adsense İle Para Kazanma

Blog sahiplerinin çoğu kazançlarını ya özel reklamlardan ya da Google Adsense reklamlarından sağlamaktadır. Google Adsense reklamları sizin bir reklam yayınlayıcısı bulmanıza gerek kalmadan sitenizde reklamları yayınlar. Siz de bu reklamların görüntülenmesi ve tıklanmasından para kazanırsınız. Google Adsense üzerinden kazanacağınız para reklamların görüntülenmesi, tıklanması ve sitenizdeki yazıların türüne bağlıdır. Örnek vermek gerekirse lüks villalar hakkında yazılan bloglar ile kurşun kalemler hakkında yazılan bloglar aynı parayı kazanmaz. Tahmin edeceğiniz gibi lüks villa reklamını veren kişi sayısı daha az olduğundan daha yüksek kazançlar elde edersiniz.

 

Adsense ile para kazanmak için blog hesabınızın Google Adsense tarafından onaylanması gerekmektedir. Onaya gönderdikten 2 hafta sonrasında (veya içerisinde) sizlere bilgilendirme mesajı gelecektir. Onay alamazsanız da sitenizde belirli kısımları Google’ın istediği şekilde düzeltmeniz önerilmektedir. Eğer hala alamıyorsanız internet üzerinden onay alan kişilerin yaptıklarına göz atmakta fayda var.

 

2)   Özel Reklamlar İle Para Kazanma

Blog sahiplerinin bir kısmı da özel reklamlar ile para kazanma yöntemini tercih etmektedirler. Fakat Google’ın aksine buradaki reklamları sizin bulmanız veya reklamı veren kişinin sizi bulması gerekmektedir. Bundan dolayı da özel reklamları bulmanız daha zordur. Fakat kazançları Google reklamlarına oranla daha fazla getiri sağlamaktadır.

 

Özel reklamları forum sayfaları üzerinden bulabilirsiniz. Aynı zamanda internet sitenizde bir iletişim kısmı bulundurmayı unutmayın. Yer alan iletişim kısmı üzerinden blogunuzda reklam vermek isteyenler mesaj atabilirler.

 

3)   Tanıtım Yaparak Para Kazanma

Açtığınız blog örnek olarak makyaj malzemeleri hakkında bilgilendirme olsun. Burada sizin makyaj firmalarına blog adresinizin verilerini mesaj atmanız ve reklam almanız mümkün. Bu tarz reklamlar genellikle her bloga uygun yapıda olmayabilir. Fakat bazı blog türleri için en çok gelir getiren para kazanma yöntemleri arasındadır.

Blog oluşturmadan önce tanıtımlar ile para kazanmak istiyorsanız tanıtıma uygun bir konu bulmayı deneyebilirsiniz.

 

4)   Satış ve Gelir Ortaklığı Yaparak Para Kazanma

Instagram üzerinde ünlü kişilerin Trendyol, Hepsiburada vb. platformların reklamlarını yaptığını görebilirsiniz. Trendyol gibi mağazalarda satış ortaklığını herkes açabilir. Bu sayede de paylaştığınız ürünlerin satılması size ek gelir getirebilir. Yalnızca Trendyol vs. gibi platformları düşünmeyin. Bu sektör artık her yerde gelişmiş durumdadır. Örnek olarak internet siteleri ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz diyelim. Domain firmalarına gelir ortaklığı başvurusu yapabilir ve ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Bu ek gelir yöntemini yukarıda yer alan para kazanma yöntemleri ile birleştirerek kullanmanız önerilmektedir. İlk başlarda fazla kazandırmayan bu yöntemler ciddi kullanıcılara ulaştığınızda gerçekten güzel kazançlar sağlayacaktır. Trendyol’da ileri seviye bir gelir ortağı %20’ye yakın komisyon almaktadır.

 

5)   Tanıtım Yazısı Paylaşmak

Tanıtım yazısı paylaşmak ile tanıtım yapmanın arasındaki farkı paylaşayım sizlerle. Tanıtım yapmak herhangi bir ürünü, hizmeti veya kuruluşu tanıtmaktadır. Fakat bahsetme üzere olduğum tanıtım yazıları internet site sahiplerinin gelişmek için kullandığı bir yöntemdir. Yeni açılan internet siteleri Google sıralamalarında ilk sayfalarda çıkamazlar. Bunun için internet sitelerinin puanlarının yükselmesi gerekmektedir. Eğer internet siteniz başka sitelerde veya bloglarda bahsedilirse (link verilir ise) puanınız artmaktadır.

Forumlarda ve facebook gruplarında tanıtım yazısı almak isteyen birçok kişiyi bulmanız mümkün. Fakat blog sayfasından ne kadar çok link çıkışı verirseniz sizin puanınız da o kadar azalacaktır.

Blog açarak para kazanma serüveninde bütün okuyucularımıza başarılar dileriz.

 

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.