Bitcoin Boğa Koşusu ve BTC’de Önemli Seviyeler

Bitcoin Boğa Koşusu ve BTC’de Önemli Seviyeler
16 Ağustos 2021 16:52 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:17

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, Bitcoin fiyatı ve önemli seviyeler ile ilgili detaylı bir değerlendirme yazısı hazırladı.

Bitcoin Boğa Koşusu

Bitcoin, 2020 Mart ayında koronavirüs sebebiyle yaşanan büyük düşüşünden sonra yükselişe geçti ve 2020 Mayıs ayında gerçekleşen blok ödülü yarılanması ile birlikte de yeni bir ralli dönemine girdi.

Bu dönemden sonra sıkça kripto para haberlerinde ve Bitcoin haberlerinde lider kripto paranın performansından bahsedilmeye başladı. Bitcoin fiyatı 16 Aralık 2020 tarihinde eski rekor seviyesi olan 20.000 doları kırarak yaklaşık 4 ay boyunca rekor üzerine rekor kırdı.

Bitcoin fiyatı 14 Nisan’da 64.860 dolara yükselerek yeni rekor seviyesini belirlemiş oldu. Ancak bu tarihten sonra bir düzeltme başladı ve düzeltme hem Çin’den hem Tesla’dan gelen haberler ile birlikte daha da derinleşti. Bu düşüş sırasında BTC fiyatının destekleri bir bir kırarak 28.000 dolar bandında kadar gerilemesi bazı analistlerin “boğa piyasası bitti ayı piyasasına giriyoruz” yorumunu yapmasına sebep oldu.

Ancak bu noktada analistlerin büyük çoğunluğu düşüşün sadece ciddi bir düzeltme olduğunu ve artışın Kasım ayına kadar devam edeceğini dile getirdi. Nitekim güncel piyasaya bakıldığında yükseliş eğiliminde olan analistlerin şu an için haklı çıktığı görülüyor.

 

Bitcoin Fiyatında Önemli Seviyeler

Bitcoin fiyatı Temmuz ayı itibari ile yeniden yükselişe geçti ve öncelikle 30.000 dolar ve 35.000 dolarlık önemli seviyeler destek noktalarına dönüştü. Bir süre konsolidasyon sürecinden sonra CoinTürk adlı kripto para haber sitesinde de bahsedildiği gibi BTC fiyatının 40.000 dolar ve ardından 45.000 dolarlık önemli dirençleri de kırarak 50.000 dolar doğru hareket ettiği görüldü.

Günümüz grafiklerini değerlendiren analistler şu an için 50.000 dolarlık psikolojik direncin çok önemli olduğunu ve bu direncin kırılması ile BTC’nin 60.000 dolara doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyor.

Buna ek olarak BTC’nin şu anda 47.000 dolarlık önemli seviye üzerinde seyrediyor ve 48.000 doların direnç olduğu düşünülüyor. Eğer Bitcoin 48.000 dolarlık direnci kısa vadede kıramazsa piyasada yeniden bir gerileme yaşanabileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla yatırımcıların yükseliş ivmesine rağmen temkinli pozisyon almasında fayda bulunuyor.

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.