Android Telefonlarda Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır?
7 Kasım 2022 11:34 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:16

Android telefonlarda bellek tasarrufu yaparak cihazınızda yer açabilir ve aktif olmayan dosyalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız Android bellek tasarrufu yöntemleri ile cihazınızın performansını da ciddi manada artırabilirsiniz. Bu yöntemler akıllı telefonların dışında tablet gibi diğer Android işletim sistemine sahip cihazlar için de geçerlidir.

Android Telefonlarda Bellek Tasarrufu Yapmanın Yolları

Telefonların bellek kapasiteleri ne kadar yüksek olursa olsun, bellek yetersizliği hala en rahatsız edici sorunların başında geliyor. Özellikle yerleşik uygulamaların fazla yer kaplaması da bu sorunların temel nedenlerinden biridir. Android cihaz kullanıyor ve gibi sorunlarla karşılaşma endişesi taşıyorsanız, yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Cihazınızda çok nadir kullandığınız veya hiç kullanmadığınız tüm uygulamaları silmeyi deneyin. Bazı uygulamalara çok nadir ihtiyaç duyuyorsanız bunların cihazınızda kalmasının fazla bir yararı yoktur. Gerektiğinde ücretsiz olarak yeniden indirebileceğiniz için, ayda yılda birkaç kez kullanılan uygulamaları cihazınızdan temizleyebilirsiniz.

Bulut Hizmetleri Her Zaman Çözümdür

Cihazınızda önemli bulduğunuz verileri depolamak ve Android telefonlarda bellek tasarrufu yapmak için, bulut depolama hizmetlerinden yararlanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Bu hizmetler sayesinde cihazınızda yer açarak, cihaz performansını artırabilirsiniz.

Akıllı Depolamayı Kullanın

Google Files uygulaması, size akıllı depolama konusunda yardımcı olacak uygulamalardan biridir. Google tarafından sunulan bu özelliğin cihaz performansını artırmaya yönelik büyük katkıları bulunuyor.

Google Files uygulamasını kullanmak istiyorsanız, cihazınızdaki yedekleme özelliklerini aktif hale getirin. Aksi halde veri kaybı yaşayabilirsiniz. Google Files uygulamasını açtıktan sonra ayarlar kısmına giderek, akıllı depolama seçeneğini açıp bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Önbelleği Temizleyin

Telefonunuzda kullandığınız uygulamaların önbelleklerini temizlemekte azda olsa cihazınızda yer açar. Önbellekler uygulamaların bazı özelliklerini hızlı kullanmak için etkilidir. Ancak önbelleklerin cihazın bellek performansını genel manada olumsuz etkilediğini belirtmek gerekiyor.

Harici Depolama Alanları Kullanın

Cihazınızda harici depolama alanı kullanmak, Android telefonlarda bellek tasarrufu dışında cihaz kapasitesini artırabilecek önemli bir adımdır. Bu sayede cep telefonunuzun hafızasını birkaç kat artırabilirsiniz. Yeni model cihazlarda 1 TB alana kadar harici depolama alanlarının kullanımı mümkün olabiliyor. Üstelik yedekte ekstra bir hafıza kartı tutmanız, bu alanı sınırsız hale getirmek anlamına gelecektir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.