5 En İyi Düşük Riskli Yatırım

5 En İyi Düşük Riskli Yatırım
7 Mayıs 2022 13:08 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:58

Ekonominin yüksek enflasyonla karşı karşıya kalmasıyla birlikte Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Yatırımcılar önümüzdeki aylarda inişli çıkışlı bir yolculuğa hazırlanmalı ve bu nedenle yatırımcıların disiplinli kalması çok önemlidir. En azından biraz daha az riskli varlıklara sahip bir portföy oluşturmak, piyasadaki oynaklığın üstesinden gelmenize yardımcı olmak için faydalı olabilir.

Tabii ki takas, riske maruz kalmayı azaltırken, yatırımcıların uzun vadede daha düşük getiri elde etmeleri muhtemeldir. Amacınız sermayeyi korumak ve istikrarlı bir faiz geliri akışını sürdürmekse bu iyi olabilir.

Ancak büyüme arıyorsanız, uzun vadeli hedeflerinizle eşleşen yatırım stratejileri düşünün. Hisse senetleri gibi daha yüksek riskli yatırımların bile, göreceli riski azaltan ve yine de çekici uzun vadeli getiriler sağlayan segmentleri (temettü hisseleri gibi) vardır.

Düşük riskli yatırımlar, yalnızca bir kısmını veya tamamını kaybetme şansı küçük olan finansal fırsatlardır. Düşük riskli yatırımlar, genellikle yatırım yapmaya, emekliliğe hazırlanmaya veya portföylerini çeşitlendirmeye yeni başlayan kişiler için önerilir.

Düşük riskli yatırımların çekiciliği adından gelir ve genellikle tahmin edildiği gibi performans gösterirler. Bu fayda bir değiş tokuşla birlikte gelir: düşük riskli yatırımlar, hisse senetleri gibi yüksek riskli yatırımlara kıyasla hızla değer kazanmaz. Bu nedenle, yatırımcıların, getirileri en üst düzeye çıkarmak istiyorlarsa, genellikle düşük ve yüksek riskli yatırımların bir karışımını seçmeleri önerilir.

Nereye yatırım yapacağınıza karar vermeden önce dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Aşağıdaki seçenekleri okurken, her bir yatırım türüne ne kadar zaman ve para ayırmanız gerektiğini düşünün. Unutmayın, birçok düşük riskli seçenek, başlamak için az miktarda sermaye gerektirse de, kârlı hale gelmeleri zaman alacaktır. Bu süreçte bilginizi doğru yönettiğinizden emin olun ve güvenilir bir broker ile çalışın. Bununla birlikte, mevcut en iyi düşük riskli yatırımlardan bazıları şunlardır:

1) Para Piyasası Hesapları

Banka hesabınızın işinize yaramasını sağlamanın bir başka yolu da bir para piyasası hesabıdır. Çoğu banka bunları sunar ve tasarruf hesaplarına kıyasla daha yüksek bir faiz oranı sağlar. Hesap sahipleri doğrudan hesaptan para harcayabilir, ancak genellikle bakiye minimumları ve işlem limitleri vardır.

2) Kurumsal Tahvilleri

Kurumsal Tahviller, yatırımcıların özel şirketlerle çalışarak faiz kazanmalarını sağlar. Özel şirketler temerrüde düşebileceği veya iflas edebileceği için bazı riskler söz konusu olabilir. Şirket tahvillerine yatırım yaparken riski en aza indirmenin en iyi yolu istikrarlı, kârlı şirketleri araştırmaktır.

3) İmtiyazlı Hisse Senetleri

İmtiyazlı hisse senetleri, özel bir şirketteki hisseleri temsil eder ve genellikle yatırımcılara temettü şeklinde üç ayda bir ödeme yapar. Tercih edilen hisse senetleri bir borsada işlem görürken, geleneksel hisse senetlerinden daha çok tahvillere benzerler. Bunun nedeni, tercih edilen hisse senetlerinin piyasa performansından bağımsız olarak sabit getiriler sunmasıdır (ancak özel şirketlere yatırım yapmanın bazı riskleri vardır).

4) Temettü Ödeyen Hisse Senetleri

Düşük ila yüksek riskli yatırımlar ölçeğinde borsada, temettü ödeyen hisse senetleri, tercih edilen hisse senetlerinin bir adım üstünde sayılabilir. Bunun nedeni, temettü hisse senetlerinin, düzenli nakit temettü ödemelerine rağmen (geleneksel hisse senetlerinden daha az riskli hale gelmelerine rağmen) geleneksel borsa dalgalanmalarına tabi olmasıdır. Bir şirket seçerken özen göstermenize dikkat ederseniz, temettü ödeyen hisse senetleri portföyünüze ek olarak düşük ila orta derecede bir risk olabilir.

5) Sabit Gelirler

Sabit gelirler, bankalar yerine sigorta şirketleri tarafından verilirler. Bu düşük riskli yatırımlar, vergi ertelenmiş bir hesapta faiz biriktirmenizi sağlar. Sözleşmeye bağlı olarak toplu olarak veya zamanla ödenebilirler. 59½ yaşına gelene kadar fonlara herhangi bir ceza olmadan erişilemeyeceğinden, sabit maaşlar genellikle emekliliğe hazırlanmanın bir yolu olarak en iyi şekilde kullanılır.

 

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.