Windows mu, Linux mu? Hangisini Kullanmalıyım?

Windows mu, Linux mu? Hangisini Kullanmalıyım?
4 Aralık 2020 16:53 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:24

Windows mu, Linux mu? diye soru mu sordunuz? Sorunuza cevabımız oldukça basit. Hangisi kolayınıza geliyorsa. Gelişen teknolojilerle birlikte, işletim sistemlerindeki rekabetler oldukça arttı. Bu nedenle büyük firmalar da kendilerini geliştirmek için diğer firmalarla rağbet içindeler. Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olsa da, rakipleri de pek basit işlerle uğraşmıyor. En büyük rakiplerinden biri olan Linux işletim sistemi, dünya çapında milyonlarca dijital cihazlarda kullanılıyor. Açık kaynak kodlu olduğu için bilişim uzmanlarının ve dijital sektörde gelişmek isteyen firmaların tercihi Linux olsa da, gündelik kullanımlar için Windows işletim sistemi çok tercih ediliyor. Peki siz hangisini tercih ederdiniz?

Neden Windows’u seçmeliyim?

Neden Windows’u seçmeliyim, sorusunu kendinize sormuş olabilirsiniz. Aslında bunun cevabı çok fazla. Gündelik kullanımlar için çok tercih edilen Windows işletim sistemi, en çok, vermiş olduğu destekler sayesinde tercih ediliyor. Günümüzde üretilen oyunların, yazılımların, programların ve kullanıma hazır dijital araçların neredeyse tamamı, Windows için üretiliyor. Çünkü tarihçesine baktığımız zaman, çıktığı dönemde neredeyse hiç rakibi yoktu. Var olan rakipleri ise devamlılığını sürdüremedi. Bu nedenle tercih edilen işletim sistemi Windows oldu. Peki neden Windows?

  1. Gündelik kullanım için son derece kolaydır.
  2.  Güncellemeleri resmi bir şekilde belirtilmektedir.
  3. Yazılım ve driver desteği çok güçlüdür. Harici araçların neredeyse tamamı için otomatik indirme destekleri bulunuyor.
  4. Kullanımı kolay çözülen işletim sistemlerinden biridir.
  5. Çoklu dil desteği mevcuttur. Neredeyse tüm dillerde resmi olarak yayınlanmış sürümleri vardır.

Yukarıdaki nedenler sizlere yetersiz gelmiş olabilir fakat yapılan anketlere göre Windows’un tercih edilme sebeplerinin başlıcaları bunlardır.

Neden Linux’u seçmeliyim?

Neden Linux’u seçmeliyim, sorusunun cevabı oldukça basit. Bilişimciler tarafından oldukça tercih edilen bu işletim sistemini seçmeniz için çok mantıklı sebepler mevcut. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte dijital riskler de oldukça artmaya başladı. Windows, her ne kadar Linux’un en büyük rakibi olsa da, güvenlik ve kaynak kodlama konularında Linux, Windows’u açık ara geçmektedir. Piyasaya yayılmış dijital virüslerin neredeyse tamamı Windows için üretilirken, Linux için bu sayı yok denecek kadar azdır. İşte Linux’u seçmenizin başlıca sebepleri;

  1. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
  2. Kullanıcılar tarafından geliştirilebilir.
  3. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle bu işletim sistemi için virüs riski oldukça azdır.
  4. Kütüphane destekleri oldukça fazladır.
  5. Yazılım veya programlama için çok uygundur. Yazılımcıların çoğu bu işletim sistemini tercih etmektedir.

Bu sebeplerden dolayı Linux’u tercih edebilirsiniz.

 

Değerli okuyucularımız, BtNet olarak sizlere bu yazımızda Linux ve Windows işletim sistemlerinden bahsettik. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.