Tesla, tüm Cybertruck modellerini geri çağırıyor

Tesla, Kasım 2023’te teslim edilen tüm Cybertruck modellerini ön cam silecek motorundaki sorun nedeniyle geri çağırıyor. Bu arıza, görüş mesafesini azaltarak çarpışma riskini artırabilir. İşte detaylar:

Tesla, tüm Cybertruck modellerini geri çağırıyor
25 Haziran 2024 22:50 | Son Güncellenme: 25 Haziran 2024 23:13

Tesla’nın Kasım 2023’te teslimatlarına başladığı Cybertruck modelleri, büyük bir geri çağırma ile gündemde. Yapılan açıklamaya göre, “Etkilenen araçlarda, ön cam silecek motoru kontrol cihazı, kapı sürücüsü bileşenindeki aşırı elektriksel gerilim nedeniyle çalışmayı durdurabilir.” Bu durum, Tesla sahipleri için ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Çalışmayan ön cam sileceği, belirli koşullarda görüş mesafesini önemli ölçüde azaltarak çarpışma riskini artırabilir. Tesla, bu konuyla ilgili herhangi bir çarpışma, yaralanma veya ölüm bildirilmediğini belirtti.

Cybertruck sahiplerinin araçlarını Tesla servis merkezine götürüp ön cam silecek motorunu değiştirmeleri gerekecek. Cybertruck’ın aşırı büyük ön camı, diğer araçların silecekleriyle kıyaslandığında ün kazanmış durumda. Tesla CEO’su Elon Musk, sileceğin otomobilin gelişimi açısından büyük bir sorun olduğunu ve bunun kolay bir çözümü olmadığını ifade etti.

Tesla, daha önce de başka bir Cybertruck geri çağırma işlemi gerçekleştirmişti. Bu geri çağırma, kamyon kasası boyunca gevşeyip düşebilecek bir parçayla ilgiliydi. Bu parçanın değiştirilmesi veya yeniden takılması gerektiği bildirildi. Ayrıca, Nisan 2024’te gaz pedalı sorunları nedeniyle de tüm Cybertruck’ları geri çağırmıştı.

Tesla’nın birçok geri çağırma işlemi, bir yazılım güncellemesiyle kolayca çözülebilirken, bu Cybertruck geri çağırmaları bir servis merkezi ziyaretini gerektiriyor. Tesla, araç satışa çıktığından beri toplamda dört Cybertruck geri çağırma işlemi gerçekleştirmiş oldu.

Tesla’nın Cybertruck geri çağırmaları, araç sahipleri için büyük bir rahatsızlık yaratmış olsa da, güvenlik her zaman ön planda tutulmalı. Cybertruck sahiplerinin en kısa sürede servis merkezlerine giderek gerekli değişiklikleri yaptırmaları önemle tavsiye ediliyor.

Merhaba, ben Mert Yılmaz. Bilgisayar mühendisiyim ve teknoloji benim tutkum. 10 yıldır bu sektördeyim ve BTnet.com.tr'de yazarlık yapıyorum. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik konularına meraklıyım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.