SSL nedir? SSL Sertifikası ne işe yarar?

SSL nedir? SSL Sertifikası ne işe yarar?
16 Aralık 2020 12:50 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:59

SSL Sertifikası ne işe yarar?

Tüm sitelerin başında http:// ve https:// diye etiketler bulunmaktadır. Bu internete bağlanmamızın temel yöntemidir. https:// uzantısı olan sitelerin yanında yeşil bir kilit ikonu da görebilirsiniz. Bu da sitenin SSL Sertifikasına sahip olduğunu göstermektedir. Günümüzde bu sertifikanın kullanılması zorunlu olup, sitenin güvenilir olduğunu belli etmektedir.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer), Netspace tarafından üretilmiş ve geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Bu protokolün kullanılması ile web sitesindeki tüm veriler ve şifreler güvenli bir şekilde korunur. Bu şifreleme yöntemliyle site üzerinde paylaşacağınız kişisel bilgileriniz güvenilir bir şekilde şifrelenir ve istenmeyen kişilere erişmesinin önü kesilmiş olur. SSL Sertifikaları şifrelenme yöntemlerine göre farklılık gösterebilmektedir. SSL güvenliğini belirleyen en önemli etmen sertifikanın kaç bit şifreleme yöntemi kullandığıdır.

SSL Sertifikaları hosting sağlayıcılarından ücretsiz elde edilebilir veya ücretli sertifikalar kullanılabilir. Burada bit ve sertifikanın kalitesi fiyatı belirlemektedir. SSL Sertifikasının sağladığı avantajlar ise şöyledir;

  • Sitenize erişen kullanıcıların şifreleri, kredi kartı verileri kimsenin erişemeyeceği şekilde şifrelenir.
  • İletişimlerin şifrelenerek yapılması ile verilerin ele geçirilmesi önlenmiş olur.
  • Verilerin istatistikleri çok daha kolay bir biçimde rapor haline getirilebilir.
  • Sitenizin başında http:// yerine https:// etiketi kullanılır ve bu kullanıcılara güven sağlar.
  • Google gibi büyük arama motorları tarafından güvenilir siteler listesine alınır ve aramalarda gözükmesi sağlanır.
  • Verilerin hedefe ulaştığından emin olunur.

SSL Sertifikası özelliği ne olursa olsun mutlaka tüm sitelerde kullanılması gereken bir protokoldür. Aksi takdirde güvenilir siteler listesine giremezsiniz ve kullanıcıların sitenize erişmesi engellenir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.