Windows 11 Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri
11 Ağustos 2021 14:14 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:23

Bu rehberimizde Windows 11  çıkış tarihi, fiyatı ve sistem gereksinimleri hakkında merak edilen tüm ayrıntıları sizler için bir araya getirdik.

Windows 11 Yenilikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı
Microsoft tarafından yapılan çevrim içi etkinlikle beraber Windows 11 fotoğrafı olarak tanıtıldı. Sizler için hazırladığımız bu rehberimizde Windows 11 Yenilikleri, Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri hakkında merak edilen tüm ayrıntıları bir araya getirdik. Peki yeni nesil işletim sistemi neler sunacak?

Not: Bu içerik şu an için güncellenmektedir ve eklemeler, çıkarmalar veya değiştirmeler yapılabilir.

Windows 11 Hakkında

Windows 11 Nedir? Microsoft’un bir sonraki ana güncellemesidir. Windows 11 Ne Zaman Çıkacak? 24 Haziran tarihinde tanıtıldı ve 2021’in sonunda kullanıma sunulacak.
Windows 11 Fiyatı Ne Kadar? 149 Dolar başlangıç fiyatı ile satışa sunulması bekleniyor.
Windows 11’i “bugüne kadarki en güvenli sürüm” olarak tanımlayan Microsoft, işletim sistemi genelinde bir çok yeniliğe, geliştirmeye ve iyileştirmeye imza attı. Yenilenmiş tasarımdan özel oyun modlarına, Android uygulama desteğinden yenilenen uygulamalara kadar açıklanan her şeyi bu yazıda görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca açıklanan ve açıklanacak tüm yeniliklere ulaşabilmek adına Microsoft’un fotoğrafı internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Windows 11 Yenilikleri Neler?

  • Yenilenmiş Tasarım
  • Android Uygulama Desteği
  • Özel Oyun Yapılandırmaları
  • Widget Desteği
  • Yeniden Tasarlanan Uygulamalar
  • Windows 11 Screen

1- Yenilenmiş Tasarım

Windows 11, uygulamalarda ve araçlarda sunmuş olduğu yeniliklerden önce sistem genelinde yenilenmiş tasarım ile karşımıza çıkıyor. Temel olarak Windows 10X ile bir hayli benzer bir yapıya sahip olan sürüm, tabii ki de Windows 10X’in üzerine bir çok şey eklemiş durumda.

Bu senenin başlarında kullanımdan kaldırılan Windows 10X, temelde tabletler ve düşük performanslı dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştı fakat bazı fonksiyonları, dönemsel güncellemeler ile Windows 10’a aktarılmıştı. Nitekim 10X’in tasarım hatları, 11’in temel yapısını oluşturuyor.

Windows 11 Çoklu Görevler

Öncelikli olarak Görev Çubuğu’nun ortalandığını ve Başlat Menüsü’nün de tam ortada yer aldığını görmekteyiz. Söz konusu tasarımlar geride bıraktığımız günlerde de sızdırıldığı için ekstra olarak şaşırtıcı bir gelişme olmadı. Buna karşın Bildirimler ve Hızlı Eylemler ara yüzü de bütünüyle yenilendi. Ayrıca bölünmüş ekran yapılandırmalarında da iyileştirmelere gidildi.

2- Android Uygulama Desteği

Windows 11 ile beraber Android uygulamalarını başka herhangi bir emülatöre ihtiyaç duymaksızın yükleyebilecek ve kullanabileceksiniz. M1 işlemcili MacBook’lardakine benzer bir tecrübe sunmayı amaçlayan ve Windows 11 ile kullanıma sunulacak olan bu özelliğin net detayları ise henüz bilinmeyen ayrıntılar arasında yer almakta.

 

3- Özel Oyun Yapılandırmaları

Oyunlar, Windows 11 için itici bir güç haline gelmeye başladı. Xbox’larda yer alan Direct Storage özelliğini işletim sistemine dâhil eden şirket, Xbox ile Xbox Game Pass uygulamalarını birleştirerek lüzumsuz uygulama karmaşasından kurtulmayı da başardı.

 

4- Widget Desteği

Windows 11 ile beraber gelecek yeniliklerden bir diğeri de bir süredir hasret duyduğumuz widgetlar! Evet, widget Windows 11’in bir parçası olacak ve geliştiricilere macOS, Android, iOS ve iPadOS benzeri bir tecrübe sunabilmeleri için olanak sunacak.

Windows 11 Detaylar

Windows 11 Çıkış Tarihi
Windows 11 Ne Zaman Çıkacak? 24 Haziran 2021’de tanıtıldı ve Ekim 2021’de kullanıma sunulması bekleniyor.
Microsoft’un 24 Haziran tarihinde düzenlemiş olduğu çevrim içi etkinlikle beraber Windows 11’i fotoğrafı olarak tanıttı. İşletim sisteminin ne zaman kullanıma sunulacağı ise netlik kazanmadı. İlerleyen dönemlerde konuyla ilgili daha çok ayrıntıya ulaşmayı bekliyoruz.

Windows 11 Fiyatı Ne Kadar
Windows 11 Home Fiyatı: 149,00 Dolar
Windows 11 Pro Fiyatı: 209,99 Dolar
Windows 11 Pro for Workstation Fiyatı: 319,00 Dolar
Windows 10 kullanıcıları Windows 11’e bütünüyle bedava dağıttığı bir biçimde yükseltme yapabilecekler. Sıfırdan bir işletim sistemi satın almak isteyen kişilerin ise seçilen pakete bağlı şekilde 149 dolar ila 319 dolar arasında bir fiyat ödemesi gerekebilir. Bu fiyatlar, Windows 10’dan 10 dolar daha pahalı olacak biçimde ayarlanmış.

Windows 11 Kilit Ekranı

Windows 11 Sistem Gereksinimleri
Windows 11’in tavsiye edilen sistem gereksinimleri henüz belli olmasa da, asgari sistem gereksinimlerini hemen aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden de gördüğümüz üzere yeni işletim sistemi, 64-bit makine kullanımını mecburi olarak tutuyor.

Windows 11 Asgari Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 1 GHz Çift Çekirdek 64-bit
Bellek: 4 GB RAM
Depolama: 64 GB
Ekran: 9 inç 1366 x 768 Piksel

Windows 10 Desteği Ne Zaman Bitecek ? Microsoft Duyurdu
Microsoft, Windows 10 desteğiyle ilgili kritik bir karar aldı. ABD Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi tarafından alınan karar neticesinde popüler işletim sistemine sağlanan desteğin ne zaman sona ereceği belli oldu.

Özet
29 Temmuz 2015 tarihinde çıkış yapan ve senelerdir kullanmakta olduğumuz Windows 10, artık yeni bir yükseltmeye ihtiyaç duyuyordu. Windows 11’in hem iş, hem oyun hem de multimedya odaklı kullanımlar açısından benzersiz yenilikler sunan yeni bir güncelleme olmasını ümit ediyoruz.
Peki siz Windows 11 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni sürümde hangi yenilikler gelecek, ne zaman kullanıma sunulacak ve fiyatı ne kadar olacak? Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı unutmayın.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.