Ping Nasıl Düşürülür?

Ping Nasıl Düşürülür?
24 Aralık 2021 14:40 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:01

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Oyunlarda ping nasıl düşürülür diye bir sorunuz varsa içinizi rahat tutun. Çünkü bu sorun, milyonlarca oyuncunun çözmek istediği fakat zorlandığı bir sorun. Fakat biz bu yazımızda sizler için en iyi ping düşürme yöntemlerinden bahsettik.

Oyunlar, tartışmasız her gencin, yetişkinin ve hatta bazı yaşlıların eğlence aracı. Oyunların kategorisi gerçekten çok fazla. Bazı oyunlar internet bağlantısı gerektitirken, bazı oyunlar ise çevrimdışı oynanabiliyor. Çevrimdışı oynanan oyunlar için pek sorun görünmüyor fakat çevrimiçi oynanan yani internet bağlantısı gerektiren oyunlar için bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılardan en yaygını ise yüksek ping değerleri. Yüksek ping, oyuncuların oyundaki karakterlerine veya oyundaki akışa verdikleri komutların geç işlenmesine sebep oluyor. Yani siz oyunu diğer oyunculardan daha geç oynuyorsunuz. Bu gecikmeler ise çoğu oyuncunun sinir krizi geçirmesine sebep olabiliyor.

Peki bu gecikme sorunlarını yani yüksek ping değerlerini nasıl düzeltebiliriz? Hadi gelin hep birlikte bakalım;

 

Kablolu bağlantı kullanın!

Masaüstü bilgisayar veya laptop ile oyun oynuyorsanız ve internetinize Wi-Fi aracılığı ile bağlanıyorsanız bu tür gecikmeleri yaşayabilirsiniz. Kablolu bağlantı, Wi-Fi bağlantısından her zaman daha iyi ve hızlıdır. Bu nedenle çevrimiçi oyunlarınızda internet bağlantınızı kablolu bir şekilde yaparak gecikmeleri düşürebilirsiniz.

Arkaplan uygulamalarını kapatın!

Oyun oynarken arkaplanda çalışan uygulamalar internetinizi tüketebilir. Bu nedenle oyun oynarken arkaplandaki internetle çalışan önemsiz uygulamaları kapatmanızda fayda var.

 

Sunucuları iyi seçin!

Faceit veya Esea gibi oyun yazılımlarında oyun oynarken, seçtiğiniz sunucuların lokasyonlarının ve hızlarının çok önemi var. Kullandığınız ülke ile seçtiğiniz sunucu lokasyonu arasındaki uzaklık veya hız farklı sizin ping değerinizi olumlu veya olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu nedenle genellikle bilinen en hızlı oyun sunucularını tercih edin.

 

Kaliteli ve yüksek hızlı modemler kullanın!

İnternetinizi kullanabilmek için satın aldığınız modemlerin hızları da çok önemlidir. Bu nedenle yüksek hızlı ve yeni nesil teknolojiye sahip 5G hızında çalışan modemleri tercih edebilirsiniz. Bu modemler, interneti çok daha geniş bir alana çok daha yüksek bir hızda paylaşmaktadırlar.

 

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda oyunlarda ping değeri düşürme yöntemlerinden bahsettik. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.