Batarya Neden Şişer? Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir?

Batarya Neden Şişer? Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir?
15 Eylül 2023 21:10 | Son Güncellenme: 20 Eylül 2023 23:07

Telefonunuzun işlevini yitirmesine neden olan batarya şişmesi akıllı cihaz kullananların sıkça başına gelebilen bir problemdir. Peki batarya şişmesinin çözümü nedir?

Batarya Neden Şişer? 

Batarya neden şişer? Sorusuna şöyle basit bir açıklama yapalım. Lityum iyon piller, şarj etmek için kimyasal reaksiyona ihtiyaç duyar. Lise kimyasından hatırlayabileceğiniz gibi, bir kimyasal reaksiyon mevcut tüm reaktifleri tam olarak tüketmezse, bunun yerine yan ürünler yaratacaktır yani bataryada ek bir yere ihtiyaç duyacaktır. Bu yan ürünler bataryada kendine yer açmak için onu şişirmek mecburiyetindedir. Bu nedenle, hatalı bir lityum iyon pili şarj ederseniz, işlem yalnızca şarj etmek yerine gaz üretir. Bu gaz zamanla birikir ve piller hava geçirmez şekilde kapatıldığından, hava almak yerine genişler. Bu işlemi arızalı bir pille defalarca gerçekleştirirseniz, daha fazla gaz elde edersiniz. Bu yüzden telefonum ince bir çatlaktan ekranı muhafazanın dışına iter. Şarj etmeye bataryayı doldurmaya devam ederseniz, pil sonunda patlayacak ve potansiyel bir güç ortaya çıkarak alev alacaktır. 2016’da Samsung Galaxy Note 7 ile olan tam da buydu eminim Samsung’un bu çöküşünü hatırlayacaksınız.

Batarya Şişmesi Tehlikeli Midir?

Pili şişmiş bir telefonun saatli bomba olduğu izlenimini vermek istemiyorum. Aslında, oranlar ücret bazında buna karşıdır. Ancak hasarlı cihazı süresiz olarak kullanmaya devam ederseniz, en iyi ihtimalle çok hoş olmayan gazları dışarı atan patlamış bataryaya bakıyor olacaksınız ve en kötüsü, telefonunuzu cebinizde tutarsanız, vücut parçalarının hemen yanında küçük bir ateş yaktığınızı göreceksiniz.

Şişmiş Bir Pille Nasıl Baş Edilir?

Şişmiş bir pille yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun şarjını düşürmek (her zaman cihaza göz kulak olmak), ardından sonraki seçeneklerinizi değerlendirirken telefonu serin ve kuru bir yere koymaktır. Kesinlikle batarya telefona koyulmamalı ve soğuyana kadar beklenilmelidir. Maalesef ki şişmiş bir bataryanın düzelme ihtimali yoktur. Bunun yerine yeni bir batarya alınması gerekmektedir. Şişen pil soğuduktan sonra pil toplama istasyonuna bırakılmalıdır. Batarya şişmesini önlemek için telefonunuzu orijinal batarya ile kullanmanız gerekmektedir. Piyasada satılan sahte bataryalar ucuz olsalar da sağlığınızı tehlikeye atabilmektedir. Batarya şişmesi sonucu oluşan hasarları kimse üstlenmez

YORUMLAR


  1. Meric dedi ki:

    Benim bataryada baya şişmişti. Patlayacak diye çok korkuyordum gittim yenisini aldım .