Nintendo Switch Japonya’da Rekor Kırarak Gameboy’u Geride Bırakabilir

Nintendo Switch Japonya’da Rekor Kırarak Gameboy’u Geride Bırakabilir
10 Temmuz 2023 11:39

Nintendo Switch, Japonya’da en çok satan konsol olarak yeni bir rekor kırarak Xbox Series X/S ve Playstation 5 arasındaki rekabete meydan okuyor. Nintendo Switch, altıncı yılına girerken giderek artan bir popülerliğe sahip. Şubat ayında yapılan açıklamada, Switch’in satışlarının 122,5 milyon adedi aştığı duyurulmuştu. Şimdi ise popüler el konsolu, Japonya’da en çok satan konsol olarak yeni bir rekor elde etti. İşte detaylar.

Gameboy ve DS Satışlarını Geride Bırakabilir

Paylaşılan raporlara göre Nintendo Switch, Japonya’da 29,77 milyon adetlik satış rakamını geride bıraktı ve 30 milyon sınırını aşmaya çok yaklaştı. Bununla birlikte el konsolu, Haziran ayında 380 bin adet satıldı. Bu rakamlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %68’lik bir artışı işaret ediyor. Bu etkileyici büyüme büyük ölçüde “Zelda: Tears of the Kingdom” oyununun başarısına bağlanabilir.

Ayrıca sektör uzmanları, Nintendo Switch’in gelecek yıl Japonya pazarında en üst sıralarda yer alma şansının yüksek olduğunu ve daha önce 1989’da Game Boy (32,47 milyon adet) ve 2004’te NDS (32,86 milyon adet) gibi rekorları geride bıraktığını tahmin ediyor. Öte yandan, Nintendo’nun Switch’in halefi üzerinde çalışmalara başladığını da hatırlatalım.

Daha önce güvenilir bir sızıntı kaynağı olan Nash Weedle, Nintendo Switch 2’nin geliştirme kitlerinin çeşitli oyun stüdyolarına gönderildiğini bildirdi. Nintendo Switch için aksesuar üreten bazı üreticiler ise Nintendo Switch 2’nin yeni yılın ilk aylarında piyasaya sürüleceğini belirtiyor. Bu nedenle, 2024 yılının başlarında heyecan verici bir duyuruyla karşılaşma ihtimalimiz yüksek.

Nintendo Switch, Japonya’da Gameboy’u geride bırakarak büyük bir başarı elde etti ve popülerliğini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Rekabetin hız kesmediği oyun konsolu pazarında Nintendo’nun başarılı performansı, oyuncuları ve hayranlarını heyecanlandırıyor. Nintendo Switch’in gelecekteki başarısı ve yeni nesil konsolu hakkındaki beklentilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.