Kartuşlu Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kartuşlu Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
20 Nisan 2022 22:23 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:06

Bilgisayarlarımızın en önemli çıkış birimlerinden biri olan yazıcılar (printer) artık hem fiyatlarının uygunluğu hem de teknolojinin ilerlemesi ile hemen hemen her iş yerinde bulunmakta. Sizin de yazıcı alma zamanınız geldiyse ve kartuşlu bir yazıcı alacaksanız öncelikle dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim bugünkü yazımda.

İhtiyacınıza göre bir yazıcı belirlemelisiniz. Üç çeşit yazıcı bulunmaktadır. Mürekkep püskürtmeli (kartuşlu) yazıcılar, lazer (laser,tonerli) ve nokta vuruşlu baskı teknolojisine sahip olan cihazlar, 4.cü olan ve yeni teknoloji ile ilerleyen zamanlarda adından çok bahsettirecek 3D yazıcıları ilerleyen zamanda değineceğim diğer bir teknolojik gelişme olacak. Kartuşlu yazıcıların özelliklerine bakalım.

Mürekkep püskürtmeli (kartuşlu) yazıcılar

Kartuşlu yazıcılar günümüzde en yaygın olarak kullanılan yazıcılardır. Bir çok marka ve model çeşidi bulunmaktadır. Kartuşlu yazıcıların isminden de anlaşılacağı üzerine bunları yazıcı yapan sarf malzemeleri kartuşlardır. Kartuş deyip geçmeyin, yazıcıyı yazıcı yapan ve içinde likit olarak mürekkep bulunan, bu mürekkebi kullanarak kağıt üzerine baskı yapan yazıcının yazdırma elemanıdır kartuşlar. Kartuşlu yazıcı alırken de en dikkat edilmesi gereken nokta kartuşlarıdır.

Teknoloji marketlerinden güzel bir kartuşlu yazıcı alacaksınız, dış görünümünü beğendiniz fiyatı da uygun tamamdır hemen alıyorum diyorsunuz dediğinizi duyar gibiyim. Ama hiç bir zaman dış görünüşe ve fiyatına kanmayın. Önemli olan asıl konu hangi kartuşu kullanıyor, dolu bir kartuşla ne kadar çıktı alınabiliyor, orijinal kartuşun fiyatı ne kadar? Bunları önemseyin. Alırken pek dikkat edilmeyen ama sonrasında çileye dönen konulardır bunlar.

Kartuş fiyatlarını incelediğinizde şaşıracaksınız ama yazıcı fiyatına kartuşlar hatta bazı kartuş fiyatları bazı yazıcıların fiyatlarından da fazladır. Örneğin Siyah ve Renkli basım yapabileceğiniz Canon PG-40 – CL-41 SİYAH+RENKLİ adlı kartuşun fiyatı 335 TL’dir. Canon MG2450 RENKLİ yazıcının fiyatı ise şuan için 1605 TL’dir. Bazı durumlarda kartuşun fiyatları bazen bazı diğer yazıcıların fiyatlarından fazla olabilmektedir.

Bu ayrıntılar ışığında yazıcı satın almadan önce dikkatli bir araştırma yapmalısınız. Alacağınız yazıcının kartuş fiyatlarını incelemeli ve kaç baskı yaptığını diğerleri ile kıyaslamalısınız. Benim incelemelerim sonucu Canon marka yazıcı ve kartuşlar fiyat fayda dengesi en iyi kartuşlar arasındadır. Bu marka ürünlerin üzerinde durmanız hem yaygın bir şekilde bulmanız hem de fiyatlarının diğer kartuş fiyatlarına göre daha uygun olması yönünden yarar sağlayacağına inanıyorum. Canon marka yazıcılar kullanım maliyetleri en ucuz yazıcılar arasında olduğundan tercih edilmelidir.

Yazıcıdan çok kartuşlara dikkat edilmesi bu yüzden önemlidir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.