Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?
14 Haziran 2021 00:47 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:34

Son yıllarda kripto para dünyasında meydana gelen gelişmeler başta ekonomi hayatı olmak üzere pek çok alanda insan yaşamını yakından ilgilendirmeye başladı. Özellikle de kripto para madenciliğinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili arama motorlarında sürekli gündem yaratan bir sorgulama durumu mevcuttur.

Peki, Nedir Kripto Para Madenciliği? 

Blockchain uygulamalarında kripto para imalatı ya da transferi açısından gerçekleştirilen tüm matematiksel doğrulama çalışmalarının tamamına kripto para madenciliği adı verilir. Bu çalışmaların yerine getirilmesinde kullanılan donanım ile sistemi ise madenci adı verilir.
Piyasada faaliyet gösteren bütün kripto paraların madencilik çeşitleri ile madenci yoğunlukları değişiklik gösterir. Kullandıkları para biriminin çeşidi, teknoloji ile yazılımdaki ayrıntılar gibi pek çok durum, madenciliği yakından etkiler. Bu durum, işlem ağının ve işlem hızının durumuna göre de etki oluşturur.

Kripto Para Madenciliğinin Yapılması 

Pek çok yöntem kullanılarak kripto para madenciliği yapılabilir. Bu yöntemler hakkında bilgi vermekte fayda olacaktır;

GPU Madenciliği 

Katılımcıların en çok aşina oldukları ve en çok tercih ettikleri madencilik uygulamalarının başında gelir. Bunun sebebi ise: oldukça verimli ve yatırım maliyetinin düşük olmasıdır.

Madencilik faaliyetinin yerine getirilmesi amacıyla ana kart, birkaç tane ekran kartı, işlemci ile teçhizat çerçevesi ve soğutma gibi çeşitli ekipmanlar temin edilerek işlemlere başlanabilir. Bütün gerçekleştirilen yatırımların geri dönüşü ise alınmış olan verimi yüksek ve tatmin edici kılacaktır.

Bulut madenciliği hizmeti veren firma ya da kişilerin tamamı GPU tesisatlarını kullanılır. Bu firmalar ya da kişiler, yüzlerce hatta binlerce teçhizata sahip şekilde işlem yaparlar. Bunun sebebi ise bu kişiler ya da kurumlar, hangi işle uğraştıklarını farkına vardıkları için bu işin ciddiyetinin gerektirmiş olduğu altyapı platformlarının oluşturulması oldukça önemlidir.

Kripto para birimleri, madencilik açısından GPU teçhizatları, ekran kartlarından faydalanır. Standart özelliklere sahip olan bir teçhizatta ise bir işlemci ile bir anakart ve soğutma başta olmak üzere teçhizat çerçevesi ve tabii ki de birkaç tane ekran kartı bulunur.

Harika bir şekilde faaliyet gösteren bir GPU madencilik teçhizatının ise kişilere ya da kurumlara ortalama 4 bin dolar aralığında maliyeti vardır. Beklenti ne kadar yüksek olursa eğer bu durum maliyeti de o kadar artıracaktır ve ortaya çıkan bu maliyetin ise bir üst sınırı yoktur.

CPU  Madenciliği 

En eski madencilik uygulamalarından biridir. Yüksek işlemciye sahip olan bir masaüstü bilgisayarı bulunan hemen herkesin çok kolay bir şekilde yapabileceği bir madencilik çeşididir. Bu sebeple de bir zamanlar çok fazla tercih edilirdi ancak artık yeni sürüm teçhizatların ortaya çıkmasıyla beraber biraz eskidi.

Eskimesinin sebebi ise tüketimi yüksek türde olan bir madencilik çeşidi olması ile oldukça da yavaş çalışmasıdır. Ancak yine de en kolay biçimde madencilik uygulamalarını öğrenmeye yarayan bir sistem olduğunu söylemekte fayda olacaktır. Madencilik açısından gereksinim duyulan bir bilgisayar ile birkaç program sadece.

Bu hususta kişilerin ya da kuruluğu kurumların ellerinin altındaki kasalı bilgisayarları ile dizüstü bilgisayarlarda da GPU madenciliği yapılabilir. Kişisel bilgisayarlar ile Madencilik yapmak, sanıldığı gibi herhangi bir durumun oluşturmazken, aşırı bir şekilde ısınan bilgisayarın bozulması hatta yanması söz konusu olabilir. Bir şeyler kazanmak amacıyla kişilerin yola çıkmışken çok daha mükemmel özelliklere sahip olan bilgisayarlardan kripto para madenciliği ile ilgili çalışmaları kendilerini sürekli artı olarak geri dönüş yapacaktır.

Bulut Madenciliği Nedir?

Günümüzde kullanılan teknolojiye en iyi şekilde ayak uyduran ve popüler bir hal almayı da başaran madencilik çeşidi bulut madenciliği olarak karşımıza çıkar. Bu madencilik uygulamasında ise gerçekten de teknoloji ile rekabet edecek derecede altyapı platformlara başta olmak üzere kullanılması gereken donanımların teknik özellikleri de bir araya gelince bulut madenciliği, kripto para madenciliği hususunda mükemmel bir şekilde kişilere ve kurumlara hizmet verir.

GPU madenciliği ile uğraşan bir kişi ya da firmanın sahip olmuş olduğu madencilik ekipmanlarını, bir başka kişi ya da kuruma kiralanması neticesinde bulut madenciliği uygulaması ortaya çıkar. Talep edilen bir zaman dilimi açısından kiralama işlemlerinin başlatılması ve o süreç içerisinde elde edilmiş olan kazançtan masrafları da çıkardıktan sonra elde kalan para, kripto para cüzdanına aktarılır.

Burada ise firmaların güvenilir olmaları oldukça önemlidir. Bu sebeple de bulut madenciliği işi ile uğraşırken çalışılan kişi veya firmanın özenle araştırılması ve seçilmesi gerekir. Merdiven altı bir şekilde faaliyet gösteren ve bulut madencilik alanında hizmet verdiğini dile getiren kalitesiz ya da bilinmeyen, tanınmayan firmalar ile ya da kişiler ile kesinlikle ortak bir kripto para madenciliği işine girilmemesi gerekir.

 

Kripto Para Madenciliği Yöntemlerinden En İyisi Hangisidir? 

Kripto para madenciliği işine ne kadar yatırım yapılacaksa öncelikli olarak buna karar verilmelidir. Bir cihaz sahibi olmayı istedikten sonra ne kadarlık bir yatırım getirisi beklentisi varsa bu sorulara da cevap verilmeli. Genel itibariyle insanların GPU madenciliği ile bulut madenciliği yöntemlerini tercih ettikleri bilinir.

CPU madenciliğinin ise zahmetli ve yavaş bir şekilde işlemesi bu uygulamayı diğer iki uygulamaya göre 1-2 basamak geri plan götürüyor. Kendi madencilik cihazlarını oluşturduktan sonra GPU madenciliğinden yana tercihin kullanılması, kişilere ve kurumlara kısa süre içerisinde kripto para madenciliği alanı ile ilgili çok yüksek miktarda paralar kazandırabilir.

 

Kripto Para Madenciliği Yapılırken Hangi Para Biriminin Madenciliği Yapılmalı? 

Madencilik açısından hangi yöntemin kullanılacağı, en az kripto para kadar önemlidir. Katılımcılar arasında popüler bir hal alan kripto para birimleri genel itibariyle bitcoin ile ethereum olarak bilinir. Bu hususta bitcoin madenciliği en zor madencilik olarak bilinir ve en büyük kripto para biriminin popüler bir hal alması, aslında dünya genelinde işlem görmesi, bitcoin madenciliği adı altında bir kripto para madenciliği piyasasını ortaya çıkardı.

Bu nedenle özellikle de zorlu bir aşamadan ibaret olan bitcoin kripto para birimi madenciliği aynı şekilde katılımcılara veya madenci olarak bu işi ile uğraşan kişi ve kurumlardan getiri açısından çok daha karlı avantajlar bırakır.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.