iPhone’lar İçin RCS Desteği Yolda

iPhone’lar İçin RCS Desteği Yolda
16 Kasım 2023 22:04

Apple, bugün iPhone kullanıcılarını heyecanlandıracak bir duyuru yaptı: iPhone’lara RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) desteği geliyor! Bu beklenmedik gelişme, yazılım güncellemesiyle gelecek yılın sonlarına doğru hayata geçecek. Apple, RCS’nin iMessage ile entegre çalışacağını ve bu sayede iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki iletişimi güçlendireceğini belirtiyor.

Apple’ın resmi açıklamasına göre, “Gelecek yılın sonuna doğru, GSM Birliği tarafından yayınlanan RCS Universal Profile desteğini ekleyeceğiz. RCS Universal Profile’ın, SMS veya MMS ile karşılaştırıldığında daha iyi bir uyumluluk deneyimi sunacağına inanıyoruz. Bu, iMessage ile birleşerek, Apple kullanıcılarına en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimini sunmaya devam edecek.”

iMessage İle Entegrasyon: RCS’nin iPhone’larda Yaratacağı Değişiklikler

RCS, iPhone ve Android cihazları arasında platformlar arası mesajlaşmaya birçok iMessage tarzı özellik getirecek. Bu özellikler arasında okundu bilgileri, yazıyor… bilgisi, yüksek kalitede fotoğraflar ve videolar gibi pek çok özellik bulunacak. Apple, RCS uygulamasının ayrıca kullanıcılara konumlarını sohbet içinde diğer kişilerle paylaşma olanağı da sağlayacağını belirtiyor. RCS’nin önemli bir avantajı ise normal SMS’in aksine mobil veri veya Wi-Fi üzerinden de çalışabilmesidir.

Merak edenler için belirtelim ki, iMessage hala kullanımda ve hiçbir yere gitmiyor. iPhone kullanıcıları arasındaki tüm iletişim için kullanılan mesajlaşma platformu olmaya devam edecek. RCS, SMS ve MMS’in yerini alacak ve kullanılabilir olduğunda iMessage’dan ayrı olarak var olacak. Apple, SMS ve MMS’in gerektiğinde yedek olarak sunulmaya devam edeceğini vurguluyor.

Apple, iMessage’ın RCS’ye göre daha güvenli ve gizlilik dostu olduğunu vurguluyor. iMessage uçtan uca şifreleniyor ve iCloud’daki Mesajlar için Gelişmiş Veri Koruma özelliği ile daha da güçlendiriliyor. Ancak, Apple aynı zamanda RCS’nin şu anda iMessage kadar güçlü bir şifreleme sağlamadığını belirtiyor.

 

Apple’ın RCS’yi benimseme kararı, özellikle Samsung ve Google gibi rakiplerinin uzun süredir yaptığı baskıların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Şirket, bu baskılara direnmiş ve önce iMessage’ı öne çıkarmıştı. Ancak, Apple sonunda iPhone ve Android cihazları arasındaki SMS deneyimini iyileştirmek adına RCS protokolünü kabul etme kararı aldı. Ayrıca, GSMA üyeleriyle işbirliği yaparak RCS protokolünü güvenlik ve şifreleme konularında iyileştirmek için çalışacaklarını da duyurdu. Bu adım, Apple’ın teknolojik gelişmelere hızla adapte olma kararlılığını bir kez daha gösteriyor.

Bu gelişmelerle birlikte, Apple kullanıcıları gelecekte daha zengin ve etkileşimli bir mesajlaşma deneyimi yaşayacak gibi görünüyor. RCS’nin getireceği yeni özelliklerle birlikte, iPhone’lardaki mesajlaşma deneyimi daha da gelişecek ve kullanıcılara daha fazla seçenek sunacaktır.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.