iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?
5 Kasım 2022 10:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:13

Akıllı telefonların sunmuş olduğu hayatı kolaylaştıran özellikler nedeniyle, birçok önemli veriyi telefonlarımızda barındırmaya başladık. iPhone yedekleme nasıl yapılır? Sorusu da verilerini cep telefonunda barından iPhone kullanıcıları tarafından cihaz hakkında sorulan sorulardan biri olarak öne çıkıyor.

Cihazınızda yedekleme yapmadığınız zaman cihaz arızaları ve kaybetme durumunda cihazınızdaki verilere bir daha ulaşamama riskini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle sorunun cevabını bilmek ve uygulamak hayati önem taşıyor.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone nasıl yedeklenir? Sorusuna verilebilecek iki cevap bulunuyor. Bunlardan biri iCloud üzerinden yedekleme, diğeri ise bilgisayardan yedekleme seçenekleridir. Bu iki yöntemi kullanarak iPhone cihazınızı yedekleyerek verilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

iCloud ile iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iCloud üzerinden iPhone marka cihazınızı yedeklemek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında internet bağlantınızın olması yeterli olup, bilgisayar gereksinimi bulunmamaktadır.

  • iPhone cep telefonunuzun “Ayarlar” kısmına erişin.
  • Karşınıza açılan kısımdan “iCloud” seçeneğini seçin.
  • Yeni pencerede ise “Yedekleme” kısmını seçin ve “iCloud yedekleme” menüsünü açın.

Bu adımları uygulayarak basit şekilde iPhone cihazınızdaki verileri yedekleyip güvence altına alabilirsiniz. Yedekleme işlemini hemen başlatmak için “Şimdi Yedekle” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Farklı bir seçenek düşünüyorsanız, buna uygun kısmı tercih etmeniz yeterli olacaktır. Yedekleme esnasında internet bağlantınızın sorunsuz olmasına da dikkat etmeniz, işlemin yarım kalmasını önleyecektir.

Bilgisayar ile iPhone Nasıl Yedeklenir?

Yedekleme işleminizi bilgisayarınız üzerinden yapmak için ise şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Bilgisayarınıza iTunes programını indirin ve programı başlatın.
  • Telefonunuz ve bilgisayarınız arasında USB kablo aracılığı ile bağlantı kurun.
  • iTunes programına dönüş yaparak, “Aygıtlar” kısmına gelin ve buradan telefonunuzu bularak tıklayın.
  • Yeni açılan kısımdaki “Özet” alanını seçin.
  • Özet kısmından sonra karşınıza “Otomatik olarak yedekle” ile “El ile yedekle ve geri yükle “ seçenekleri çıkacaktır. Elle yedeklemeyi tercih etmeniz durumunda karşınıza açılacak seçeneklerden “Şimdi yedekle” kısmını seçmeniz gerekiyor. Otomatik yedekleme de ise işlemi bilgisayarınız üzerine veya iCloud üzerine yapabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanırken de internet bağlantısının kuvvetli olması ve bağlantının kesilmediğinden emin olmak gerekiyor. İster iCloud isterseniz bilgisayarınız üzerinde iPhone yedekleme işlemi yapmak bu kadar basittir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.