iPhone Arayan Kişinin İsmini Söyleme Nasıl Kullanılır

iPhone Arayan Kişinin İsmini Söyleme Nasıl Kullanılır
6 Mart 2021 17:36 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:34

iPhone arayan kişinin ismini söyleme, sağlamış olduğu hizmet açısından birçok kullanıcının beğeniyle kullandığı bir özelliktir. Telefon üreticileri çoğunlukla kullanımı basitleştiren, kullanıcıların daha pratik kullanım gerçekleştirebilmesini sağlayan özelliklere yönelmektedir. Bu tarz özellikler kullanıcılar tarafından da ilgiyle karşılandığı için oldukça fazla kullanım sayısına ulaşmaktadır.

Apple tarafından geliştirilen ve kullanıcılarının sesli bir biçimde uyarılmasını sağlayan iPhone arayan kişinin ismini söyleme özelliği, özellikle telefondan uzak durumdayken veya şarjdayken oldukça fazla işe yaramaktadır. Gelen aramalarda arayan kişinin kim olduğunun telefon uzaktayken de öğrenilebilmesi, kullanıcıyı son derece rahatlatan bir durumdur. Arayan kişinin kim olduğuna bağlı olarak açma, açmama veya bekletme konusunda bir karar vermek mümkün olabilmektedir. Böylelikle telefon ekranına bakmadan arayan numaranın kim olduğu konusunda bilgi edinilebilmektedir.

iPhone Arayan Kişinin İsmini Söyleme Açma

iPhone arayan kişinin ismini söyleme, özellikle telefon erişimi zor olan anlarda çok faydalı olmaktadır. Günlük yaşantı esnasında meşguliyetler sebebiyle kullanıcıların eli dolu olabilmektedir. Bu esnada gelen aramalara ise kullanıcıları zorlamaktadır. Bu sebeple kullanıcılar kimin aradığını duyarak, önem derecesine göre elinde bulunan ögeleri veya işi bırakarak aramayı cevaplamaktadır. Bu sebeple oldukça başarılı sonuçlar doğuran özellik, aşağıda belirtildiği şekilde aktif edilebilmektedir.

  • Öncelikle cep telefonunuzun Ayarlar menüsünü açınız.
  • Ayarlar menüsü içerisinde bulunan Telefon seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan seçenekler içerisinden “Telefon Erişebilsin” bölümü altında bulunan “Aramaları Duyur” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan Aramaları Duyur penceresinde yer alan seçeneklerden sizin kullanımınıza en uygun olanı seçiniz.
  • Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği seçenek “Her Zaman” seçeneğidir. Bu seçeneği kullanarak harici bir kulaklık veya hoparlör ile bağlantınız olsa bile arayan kişinin ismini duyabilirsiniz.

 

iPhone Arayan Kişinin İsmini Söyleme Kapatma

İPhone arayan kişinin ismini söyleme özelliği kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlasa bile bazı kullanıcılar için rahatsızlık yaratabilmektedir. Özelliğin aktif edilmesi durumunda gelen tüm aramaların sesli olarak ifade edilmesi, bulunulan ortama göre olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Gelen arama esnasında kişinin yanında bulunan diğer kişilerin de gelen aramanın adını duyması hoş olmayabilir. Özellikle de telefon kullanıcısı tarafından gizlenmek istenen bir aramanın diğer kişiler tarafından duyulmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklardan kurtulmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Özelliği aktif ettiğiniz sayfaya girmeniz gerekmektedir.
  • Bu sayfaya öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından Telefon seçeneğine, daha sonra ise Aramaları Duyur seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Size sunulan seçenekler içerisinden “Hiçbir Zaman” seçeneğine tıklayınız.
  • Aramaları Duyur kısmında bu seçenek seçili bir biçimde durduğu sürece herhangi bir arama için sesli olarak uyarı yapılmayacaktır.

 

iPhone arayan kişinin ismini söyleme özelliğinin açılması ve kapatılması konusunda uygulanması gereken adımlar yukarıda ifade edilmiştir. Kullanım tercihinize bağlı olarak adımları izleyebilir ve özelliği kullanabilirsiniz. Özelliğin aktif edilmesi durumunda arayan kişinin rehberinizde kayıtlı olduğu şekliyle sesli biçimde ifade edildiğini duyacaksınız. Eğer bu özellikten üst düzey verim almak istiyorsanız, rehberinize kaydettiğiniz isimlerin telefon tarafından rahatlıkça seslendirilebilecek biçimde olmasına özen gösteriniz. Farklı karakter ve ifadeler içeren isimler başarılı bir şekilde seslendirilemeyecektir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.