Intel Alder Lake-S İşlemcilerin Tanıtım Tarihi Açıklandı

Intel Alder Lake-S İşlemcilerin Tanıtım Tarihi Açıklandı
24 Ocak 2021 19:54 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:26

CES 2021’de Rocket Lake ailesine ait olan amiral gemisi modeli i9-11900K‘yı tanıtan dev şirket Intel, en büyük sürprizini en sona saklamış durumda. Merakla beklenen Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu.

Intel Alder Lake-S İşlemcilerin Tanıtım Açıklandı!

Twitter’da yapmış olduğu sızıntı paylaşımları ile bilinen  @unikoshardware12. nesil Intel işlemciler hakkında bazı detayları paylaştı. Yapılan açıklamalara göre, Intel Alder Lake-S işlemciler Eylül ayında tanıtılacak.  Alder Lake işlemcilerin bu kadar kısa sürede gelmesi, 11. nesil Intel Core Rocket Lake masaüstü işlemcilerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Ortaya çıkan bu bilgiler sadece  Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihinden ibaret değil. Intel, Alder Lake-S işlemciler ile birlikte yeni bir üretim teknolojisine geçiş yapacak. Bu işlemcileri 10 nm SuperFin teknolojisi ile üretecek. Bunun yanı sıra, akıllı telefon piyasasında sık sık denk geldiğimiz ve işlemcilerde alışık olmadığımız bir durum olan hibrit tasarımın da Alder Lake-S işlemcilerde olması bekleniyor. İddiaya göre   İ9-12900K işlemcisi 16 çekirdek / 24 izlek  tasarımı ile gelecek.

Bu 16 çekirdeğin 8 tanesi performans odaklı olurken, 8 tanesi ise verimliliği hedef alacak. Performansa odaklanan bu 8 çekirdekte 2 izlek yer alacak, verimliliğe odaklanan çekirdeklerde ise çek izlek bulunacak. Tüm bunların yanı sıra 12. nesil işlemciler soket ve MIM geliştirmesi ile beraber gelecek. Bu sayede dev şirket, şlemcilere verilen voltajın daha dengeli olmasını ve daha iyi bir şekilde iletilmesini sağlayacak.

 

ETİKETLER:
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.