İkinci El Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
9 Şubat 2022 20:09 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:38

Sıfır ürünlerin fiyatlarının hızla artması mecburen insanları ikinci el ürünlere yönlendiriyor. Bu yönlendirme sonucunda da özellikle bilgisayar parçalarında ikinci ele olan ilgi hızla artmakta. Monitörler de ikinci el olarak tercih edilen ürünlerin başında yer almakta. Peki ikinci el monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci el cihaz alırken dikkat edilmesi durumlar;

  1. Fiyat
  2. Garanti durumu
  3. Panelin Durumu
  4. Kutu içeriği
  5. Cihazın kozmetik durumudur.

1- Fiyat

İlk dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle fiyattır. Çoğu sektörde olduğu gibi maalesef bilgisayar sektöründe de sıfırından daha pahalıya satılan ürünler bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka monitör alırken fiyatına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazen fiyatlar sıfırından daha pahalı olabilmekte. Bu nedenle fiyat karşılaştırması yapmadan ürün almayınız.

 

2- Garanti Durumu

Garanti durumu bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta. Garantisi devam eden ürünler mutlaka seçim önceliğiniz etkilemeli. Garantisi devam eden ürünler mutlaka tercih sebebi olmalı. Aldıktan kısa bir süre sonra oluşabilecek sorunlara karşı bu sayede kendinizi bir nebze olsun koruma altına alabilirsiniz. Eğer ciddi fiyat farkı yoksa mutlaka garantisi devam eden ürünleri tercih edin.

 

3- Panelin Durumu

Bir monitörün en temel parçası panelidir. Panel dediğimiz parça aslında gördüğümüz ekrandır. Panelin kalitesi ve özellikleri monitörün kalitesini oluşturur. Çoğu monitör üreticisi aslında aynı marka panelleri kullanmaktadır. Bu nedenle alacağınız ürünün panelini kontrol etmeli aynı paneli kullanan üreticilerden ucuz olanı seçmelisiniz. İkinci elde de alacağınız monitörün panelinde bir sorun olmamasına özen göstermelisiniz. Panelin durumu iyi olmalı. Aksi halde neredeyse bir monitör parası kadar tamir ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

4- Kutu İçeriği

Özellikle 4k 120 FPS gibi üst özelliklere sahip monitörlerde kutu içeriği büyük önem taşımaktadır. Bu tür ürünlerin içinden çıkan HDMİ, DP vb. kablolar özel kablolar olmaktadır. Piyasada birçok kablonun 4K 120 FPS gibi destekleri bulunmamaktadır. Bu nedenle sorunsuz bir kullanım için aldığınız ürünün kutu içeriğinin eksiksiz olması büyük önem taşımaktadır. Fiyat farkı çok fazla olmadığı sürece belgeleri, kutusu ve kutu içeriği eksiksiz olan ürünler tercih edilmelidir.

 

5- Cihazın Kozmetik Durumu

Özellikle toplum içerisinde kullanacaksanız, ofisinizde kullanacaksanız veya kozmetik konulara takılıyorsanız mutlaka temiz bir cihaz almalısınız. Kozmetik durum sadece dış görünüş açısından değil iç donanım durumu açısından da size bilgiler verir. Dışarısı fazlaca kırık ve ezik olan bir cihazın darbe aldığını düşünebiliriz. Bu da iç parçalarda da sorun olabileceği anlamı taşımaktadır. Bu nedenle alacağımız ürünün kozmetik durumu sadece görsel açıdan değil iç donanımı ve paneli açısından da size bilgi sunar. Kozmetik olarak temiz olan bir cihazın düzgün kullanıldığını ve sorun çıkarma ihtimalinin az olduğunu düşünebiliriz. Bu da bize bir gösterge olmaktadır.

 

 

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.