Format Atarken Disk Bölme Nasıl Yapılır?

Format Atarken Disk Bölme Nasıl Yapılır?
10 Ocak 2024 08:56 | Son Güncellenme: 12 Ocak 2024 14:40

Format Atarken Disk Bölme Nasıl Yapılır? Her bilgisayar kullanıcısı bir süre sonra sistemlere bağlı olarak farklı sorunlar yaşayabilmektedir. Yaşanan bu sorunlar kapsamında işletim sisteminin sıfırlanması ve yeniden programlanmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu işlem de ancak format atarak gerçekleştirilmektedir. Ancak format atarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi disk bölümlendirmedir. Disk bölümlendirme birçok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Özellikle işletim sistemi ve kişisel dosyalarının faklı alanlarda bulunmasını isteyenler için en net çözümdür. Bu sayede işletim sistemi kaynaklı bir sorun yaşanırsa ya da işletim sistemini tamamı ile sıfırlanması gerekirse, kişisel tüm dosyalar güvenle saklanabilir. Format atarken disk bölme işlemi tamamı ile bu sebepten ele alınmaktadır. Sağlanan bu işlem sayesinde daha sonrasında bilgisayara yeniden format atılsa dahi, farklı diskler oluşturulduğundan bilgisayar içerisinde bulunan hiçbir program zarar görmeyecek ve yeniden kurulan işletim sisteminde dahi aktif olarak kullanılabilecektir. Aynı şekilde iş ya da farklı sebeplerden saklanması gereken dosyalarda hiçbir şekilde zarar görmeyecektir. Peki, disk bölme nasıl yapılır?

Disk Bölme Aşamaları

Başlangıçta her bilgisayar tüm disk hacmini tek bir noktada toplayacak şekilde planlanmıştır. Ancak bu şekilde bir kullanım farklı sorunları beraberinde getirdiğinden, bölümlendirme işlemi uygulanmaktadır. Format atarken disk bölme için yapılması gereken birkaç farklı basit adım bulunmaktadır. Bu adımlar doğru bir şekilde takip edildiğinde kolaylıkla işlem tamamlanmaktadır. Bu adımlar ise şu şekildedir;

 • Öncelikli olarak formatın başlatılacağı sürücü bilgisayara takılmalıdır.
 • Ardından formatın başlatılması sağlanmalıdır.
 • Bu noktada birkaç farklı adımın geçilmesi gerekebilir.
 • Kurulacak olan işletim sistemine göre adımlarda farklılıklar meydana gelebilir.
 • Ancak işletim sisteminin kurulacağı diskin seçilmesi istendiği alana ulaşılacaktır.
 • Bu noktada eğer disk bir bütün olarak kullanıma sunulmuşsa, tamamı C adı ile isimlendirilmişi olacak ve boyutu bir bütün olarak kullanıcıya sunulacaktır.
 • Bir bütün olan diskin üzerine tıklandığı zaman birden fazla seçenek ortaya çıkacaktır.
 • Bu seçenekler, diskin biçimlendirilmesine, silinmesine, genişletilmesinde ve bölünmesine olanak tanımaktadır
 • Bölünecek olan disk seçildikten sonra “Yeni” seçeneği tıklanarak bu alandan yeni bir disk alanı oluşturulabilmektedir.
 • “Yeni” seçeneği seçildikten sonra diskin adı ve boyutu belirlenerek işlem tamamlanır.
 • İşletim sistemi hangi dikse kurulmak isteniyorsa o disk seçilir ve kurulum başlatılır. Böylece format atarken disk bölme tamamlanır.
ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.