Facebook Yüz Tanıma Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook Yüz Tanıma Kapatma Nasıl Yapılır?
20 Mart 2021 23:53 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:54

Facebook yüz tanıma kapatma, yakında bir zamanda fotoğraflarda yer alan kişilerin kolaylıkla tespit edilmesi ve kullanıcıların haberdar edilmesi adına sunulan özelliğin devre dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Sunulan özelliğin sağlamış olduğu avantajların dezavantajlara göre daha az olduğunu düşünen kullanıcılar tarafından uygulanmaktadır.

Facebook, her geçen gün kendisini yenilemeye ve geliştirmeye devam edecek nitelikte çalışmalar gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen çalışmaların neticesinde kullanıcılar için faydalı olacağı düşünülen özellikler hizmete sunulmaktadır. Sunulan bu özellikler bazı kullanıcıları memnun ederken bazılarını memnun edememektedir. Yakın bir zamanda hizmete sunulan Facebook yüz tanıma özelliği de bu kapsam da sayılabilecek niteliktedir. Avantaj ve dezavantajlarını karşılaştıran kullanıcıların bazıları özelliği devre dışı bırakmak isteyebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da Facebook yüz tanıma kapatma işleminin nasıl yapılabileceği merak edilmektedir.

 

Facebook Yüz Tanıma Kapatma Nasıl Yapılır? – Web Sitesi

Facebook, kullanım deneyimlerini geliştirmek adına belirli zaman aralıklarında yeni özellikleri hizmete sunmaktadır. Yakın zamanda sunulan yüz tanıma özelliğiyle birlikte kullanıcıların yer aldığı fotoğrafların kolaylıkla tespit edilebilmesini sağlamaktadır. Bu işlem bir robot tarafından gerçekleştirildiği için ufak bir yanılma payına sahip olsa da oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. Kullanıcın aklından çıkan veya haberi olmadan gerçekleşen fotoğraf çekimlerinden bile haberdar olması sağlanabilmektedir. Bu durum çoğunlukla olumlu bir şekilde karşılansa da her fotoğrafta etiketleniyor olma durumu bazı kullanıcılar için olumsuz olabilmektedir. Bu durumda da Facebook yüz tanıma kapatma işlemi uygulanmak istenmektedir. İşlemi uygulamak için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Cihazınızın internet tarayıcısını kullanarak Facebook web sitesine erişim sağlayınız.
 • Gereksiz etiketlenmelerden rahatsızlık duyduğunuz Facebook hesabına giriş yapınız.
 • Ana ekranın üst kısmında bulunan ters üçgen biçimdeki simgeye tıklayınız.
 • Sonrasında sağ kısımda açılan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
 • Devamında ise “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Ekrana gelen genel hesap ayarları sayfasının sol menüsündeki “Yüz Tanıma” kısmına tıklayınız.
 • Sağ kısımda gördüğünüz “Düzenle” yazısına tıklayınız.
 • Sonrasında sorulan soruyu “Hayır” şeklinde işaretleyiniz.
 • Ardından ise “Kapat” yazısına tıklayarak işlemi sonlandırınız.

 

Facebook Yüz Tanıma Kapatma Nasıl Yapılır? – Mobil Uygulama

Bakıldığında Facebook’un bu tarz özellikler geliştirmesinin temel amacı ihtiyaçlara yanıt vererek kullanıcı memnuniyetini elde etmektir. Bu sebeple olumsuz yanlarının dışında olumlu yanlarına da değinmek gerekmektedir. Özelliğin en önemli olumlu yanı, sahte hesapların açılmasını engelliyor olmasıdır. Özelliğin tanıtımı esnasında dile getirilen bilgilere göre, hesap sahibinin fotoğraflarını kullanarak yeni bir hesap oluşturulmasını engellemektedir. Böylelikle kötü amaçlı kullanıcılara engel olunmaktadır. Bunun yanı sıra geçmiş zamanda yer alınan fotoğrafları bularak nostaljik bir durum da yaratmaktadır. Eski arkadaşlar, dostlar veya akrabalarla çekilen fotoğraflara yeniden ulaşım sağlayarak özlem giderilmesini sağlamaktadır. Özelliğin olumlu olarak ifade edilebilecek bu tarz yanları bulunmasına rağmen yine de kullanmak istemeyen kullanıcılar elbette olabilecektir. Bu durumda Facebook yüz tanıma kapatma işlemi için şu adımların uygulanması gerekmektedir:

 • İfade edilen adımların aynı uygulama sürümüne ait olabilmesi için öncelikle Facebook uygulamasını güncelleyiniz.
 • Güncelleme işlemini yaptıktan sonra uygulamayı başlatınız.
 • Facebook yüz yanıma kapatma işlemini uygulayacağınız hesapla oturum açınız.
 • Ekranın sağ üst bölümündeki üç çizgiye tıklayınız.
 • Devamında görüntülediğiniz ekranı aşağıya çekiniz.
 • “Ayarlar ve Gizlilik” isimli kısma tıkladıktan sonra açılan yeni menüden “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Görüntülenen sayfanın orta kısımlarındaki “Gizlilik” sekmesinin içerisinde bulunan “Yüz Tanıma” kısmına tıklayınız.
 • “Yüz Tanıma” seçeneği altında sorulan soruya tıklayınız.
 • “Evet” olarak belirlenmiş olan tercihi “Hayır” olarak değiştiriniz.

İzlemiş olduğunuz adımların sonucunda Facebook sistemi tarafından hafızaya alınan yüz şablonunuzun kullanımı engellenecektir. Böylelikle yer almış olduğunuz fotoğraflar ve videolar tespit edilemeyecektir. Aynı zamanda izniniz olmadan yer aldığınız fotoğraf ve videolara etiketlenmeniz engellenmiş olacaktır. Bunun dışında Facebook yüz tanıma kapatma işlemi sonucunda olumlu olabileceği düşünülen yanlar da kullanıma kapatılmış olacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.