Dünyanın En Güçlü ilk Beş Süper Bilgisayarına Yeni Bir Süper Bilgisayar Katıldı

Dünyanın En Güçlü ilk Beş Süper Bilgisayarına Yeni Bir Süper Bilgisayar Katıldı
1 Temmuz 2021 12:28 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:23

Dünyanın en güçlü 500 süper bilgisayarı listesine yapılan en son güncelleme , ilk 10’a yalnızca bir yeni giriş gördü ve bu cihazların performanslarını iyileştirmeye devam etse de inovasyon hızının yavaşladığını doğruladı.

Enerji Bakanlığı’nın Lawrence Berkeley Laboratuvarı’nda bulunan ABD merkezli bir süper bilgisayar olan Perlmutter, Top500 listesinin Haziran sayısına beşinci sıradan girerek Nvidia’nın Selene cihazını altıncı sıraya çıkardı. 64,6 petaflop ile Perlmutter, listedeki en dikkate değer değişikliktir; ayrıca süper bilgisayarların enerji verimliliğine odaklanan Green500 listesinde de başarılı oldu ve watt başına 25,55 gigaflop’luk bir güç verimliliği sayesinde altıncı sırada yer aldı.

Toplamda, Top500 listesinde sadece 58 yeni giriş vardı. Bu, geçen Kasım ayında kaydedilen 44 yeni girişin rekor düşük seviyesinden çok uzak değil ve önceki yıllara kıyasla bir yavaşlamaya işaret ediyor. Örneğin 2007’de 300 yeni cihaz sıralamaya girdi. Bu, çoğunlukla ticari yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerine yapılan yatırımları tüm zamanların en düşük seviyesine çeken COVID-19 krizinin etkisiyle suçlanıyor.  Listenin yazarları, Japonya’nın Fugaku süper bilgisayarının hala bir numaralı noktada güçlü bir liderliği koruduğu son baskının “çok az değişiklik gördüğünü” itiraf etti.

Fugaku geçen Mart ayında çevrimiçi oldu ve rekor kıran 442 petaflop ile övünüyor – bu, en yakın rakibi olan IBM’in Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda düzenlenen ve 148.8 petaflop talep eden Zirvesinden üç kat daha fazla performans gösterdiği anlamına geliyor. Riken ve Fujitsu arasındaki ortaklığın bir ürünü olan Fugaku, Fujitsu’nun cihazın bir exaflop üzerinde en yüksek performansa ulaşmasını sağlayan özel ARM işlemcisini kullanıyor. Top500 yazarları, “Böyle bir başarı, bazılarının bu makineyi ilk ‘exascale’ süper bilgisayar olarak tanıtmasına neden oldu” dedi. Exascale hesaplamaları her saniyede bir kentilyon hesaplama yapabilir ve hassas tıptan iklim simülasyonuna kadar uzanan uygulamaları önemli ölçüde hızlandırması bekleniyor. Çin, ABD ve AB, önümüzdeki birkaç yıl içinde exascale bilgi işlem sistemlerine ulaşmak için agresif hedefler açıkladılar.

yeni bir super bilgisayar

Japonya’nın Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Araştırma Örgütü’nde (RIST), Fugaku, birçoğu COVID-19 pandemisi ile mücadele için araştırmaları hızlandırmayı amaçlayan, hastalıkların erken tespiti veya yüksek hız ve yüksek hız gibi seçilmiş 74 bilimsel projeyi ilerletmeye hazırlanıyor. yüksek hassasiyetli ilaç keşif simülasyonları.
Fugaku’nun arkasında rekabet eden listenin ilk 10’unun geri kalanı büyük ölçüde aynı kaldı ve IBM’den Sierra, şirketin Summit süper bilgisayarının ardından üçüncü sırada yer aldı.

Çin, listede talep edebileceği cihaz sayısında önemli bir düşüş gördü. Bir önceki yinelemede yer alan 212 Çinli makineden, ülke şimdi Top500 listesinde 186 süper bilgisayarı oluşturuyor.
Listenin yazarları, “Bunun neden olduğuna dair kesin bir kanıt yok, ancak kesinlikle dikkate alınması gereken bir şey” dedi.

Düşüşe rağmen, Çin hala Top500’e hakim: Bir sonraki en büyük rakip olan ABD, listedeki 123 sistemle geride kalıyor. Bu, bazı araştırmacıları iki ülke arasındaki uçurumun hızla kapandığı sonucuna varmasına neden olduBununla birlikte, Çinli süper bilgisayarların performansının diğer sistemler tarafından çok geride kaldığı doğrudur. ABD, saniyede 856.8 petaflop toplam performansa sahipken, Çin’in makineleri saniyede ortalama 445.3 petaflop üretiyor.

Dikkate değer bir başka gelişmede, Top500’ün yazarları, özellikle birkaç yeni giriş arasında, AMD işlemcilerin kullanımındaki belirgin artışı vurguladılar. Şirketin EPYC işlemcileri, 58 yeni yarışmacının yarısına ve ilk 10’da yer alan üç cihaza güç veriyor – Perlmutter, Selene ve Almanya’nın Juwels Booster Modülü.
Geçen yılın aynı dönemine kıyasla AMD, EYMC sistemlerinin tüm liste boyunca beş kat daha fazla süper bilgisayara güç sağladığını da kaydetti.

AMD’de veri merkezi ve gömülü sistemler grubu kıdemli başkan yardımcısı Forrest Morrod, “Bilimsel keşifleri ilerletmek, büyük ölçekli engeli aşmak ve inovasyonu sürdürmeye devam etmek için gereken performans ve yetenekleri sağlamaya kararlıyız” dedi.
Sistem ara bağlantıları açısından yazarlar, sistemlerin yaklaşık yarısında ethernet kullanıldığında çok az değişiklik gözlemlediler. Süper bilgisayarların üçte biri Infiniband’dan yararlandı ve onda birinden daha azı OmniPath’e güveniyordu. 37 sistem için özel ara bağlantılar oluşturuldu.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.