DA – PA Nedir? DA – PA Sorgulama Nasıl Yapılır?

DA – PA Nedir? DA – PA Sorgulama Nasıl Yapılır?
9 Aralık 2021 12:36 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

İnternet sitenizin kalitesini ölçmek için birçok değişken bulunmaktadır. Bir sitenin veya sayfanın kalitesi ne kadar yüksek olursa, arama motorlarına üst sıralara yerleşme ve insanların dikkatini çekme olasılığı artar. Sadece SEO uyumlu değil, gerçek kullanıcıların da ilgisini çekmeyi başaran ve kitle yakalayan sayfalar belli testlerden yüksek puanlar almış demektir.

MOZ DA ve PA

Bu derecelendirme yöntemlerinden biri olan ve PageRank gibi sistemlerin kaldırılmasıyla daha da ön plana çıkan MOZ DA ve PA sitenizi tüm detayları ile inceleyerek bir puanlama sistemi oluşturuyor. Google gibi büyük devler tarafından bu değerlerin önemi hakkında resmi bir açıklama olmasa da puanlama sistemi SEO başta olmak üzere tüm kriterleri incelediği için birçok uzman tarafından oldukça değerli görülüyor.

DA (Domain Authority) Nedir?

İlk terimimiz olan DA (Domain Authority), Türkçe olarak domain otoritesi anlamına geliyor. Bu skor tüm alan adının dolayısıyla sitenin sahip olduğu skoru gösteriyor. 0 ile 100 arasında puanlama yapan MOZ DA, kırktan fazla değişkenin incelendiği bir algoritmaya sahip. Link çıkışlarından alınan backlinklere kadar ve diğer puanlama sitelerinden alınan verileri de dahil ederek DA skorunuzu ortaya çıkarıyor. Bu puanın yüksek olması sitenin daha otoriter olduğunu ve arama motorlarında yükselme şansının daha mümkün olduğunu gösteriyor. Fakat bu skoru yükseltmek kısa vadede yapılacak bir işlemle olmuyor. Uzun vadede izlediğiniz politikalar doğrultusunda domain otoritenizi arttırabilirsiniz.

PA (Page Authortiy) Nedir?

MOZ PA (Page Authority), Türkçe anlamıyla sayfa otoritesi de belirttiğiniz alan adı içerisindeki yine belirlediğiniz bir sayfanın skorunu ölçmeye yarıyor. Tek bir sayfa belirtmezseniz, sitenin genelini inceleyerek tüm sayfaların ortalamasını sizlere sunuyor. Yine DA gibi 0 ile 100 arasında puanlama yapan PA, domain otoritesine göre çok daha karışık bir algoritma kullanıyor. Yine puan ne kadar yüksek olursa sayfalarınızın o kadar otoriter olduğu düşünülüyor. Her yeni içerik paylaştığınızda, içeriğinizin değerini MOZ PA ile sorgulatabilirsiniz. Bu puan çoğunlukla rakip olarak düşünülen sayfalarla kıyaslama için kullanılmaktadır.

DA ve PA Sorgulama Nasıl Yapılır?

DA PA sorgulama yapmak istiyorsanız yapacağınız tek şey MOZ orijinal web sitesine giriş yapmak. Belli kısıtlamalar bulunsa da genel olarak istediğiniz web sitesinin DA ve PA değerlerini anında öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ücretli üyelikler yardımıyla detaylı raporları da incelemeniz mümkündür. Ücretsiz durumda ise sadece domain otorite puanını ve belirli sayfalarınızın PA değerlerini inceleyebilirsiniz.

MOZ DA ve PA değerleri birçok kişi tarafından çok önemsenmese de üzerinde durulması gereken bir konudur. Domain ve sayfa otorite puanlarınızı arttırmayı başarabilirseniz doğru yolda olduğunuzdan emin olabilir, buradaki skorlara göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Ayrıca DA PA sorgulamasını yapabileceğiniz ücretsiz sitede mevcuttur.

https://dapasorgulama.com/

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.