Çin’in Bitcoin Yasakları ve Topluluğun Tepkisi

Çin’in Bitcoin Yasakları ve Topluluğun Tepkisi
14 Ekim 2021 20:47 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:30

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili attığı adımlar ve kripto para ekosisteminin bu duruma tepkisi üzerine bir yazı kaleme aldı.

Çin ve Bitcoin Yasakları

Çin neredeyse Bitcoin ilk ortaya çıktığı günden bu yana Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili yasaklar getiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre Çin, Bitcoin ortaya çıktığından bu yanan 11 kez Bitcoin’i yasakladı ve 8 kez de Bitcoin’in yasaklandığı yönünde asılsız haberler duyuldu.

Son olarak Çin bu yıl içinde öncelikle Çin’de Bitcoin ve kripto para madenciliğinin yapılmasını tamamen yasadışı ilan etti. Bu sebeple Çin’de faaliyet gösteren pek çok kripto para madencilik firması başka yargı alanlarına taşındı. Yapılan son araştırmalara göre madencilerin büyük çoğunluğu Amerika’da faaliyetlerine yeniden başladı ve böylece ABD Çin’den kripto para madenciliği liderliğini almış oldu.

Bunun yanında madencilik yasağının ardından Eylül ayında da Çin Halk Bankası açıkladığı raporda geleneksel para birimleri ile kripto para birimleri arasındaki tüm işlemleri kapsayan operasyonları yasa dışı faaliyet olarak tanımladı. Dolayısıyla tüm kripto para işlemleri Çin’de yasadışı ilan edilmiş oldu.

 

Kripto Para Ekosisteminin Tepkisi

Bu son haberin ardından kripto para birimleri ile ilgili faaliyetler gösteren tüm şirketler bir bir Çin’den çekildiklerini ve tüm bağlarını kopardıklarını açıkladı. Öncelikle dünyanın en popüler kripto para borsalarından olan Huobi, Çin’de yeni kullanıcı kayıtlarını durdurduğunu açıkladı. Sornasında ise Huobi Çinli kullanıcılara hizmet vermeyi durdurduğunu kamuoyu ile paylaştı.

Huobi’yi Bitmart, CoinMarketCap, Coingecko ve Tradingview gibi pek çok platform takip etti. son olarak Binance yaptığı bir açıklama ile yerel düzenleyici gereksinimlere yanıt olarak borsa, CNY işlem bölgesini 31 Aralık 2021’de platformundan kaldıracağını kamuoyu ile paylaştı.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda Binance, platform kullanıcılarının bir takibini yapacağını ve Çinli kullanıcıların olması durumunda hesapların yalnızca para çekme moduna geçirileceğini ifade etti.

Son olarak ise CoinTürk adlı kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu olan Ant Pool yaptığı bir açıklama ile Çin’den gelen IP’leri engelleyeceğini açıkladı.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.