CCleaner Nedir? Nasıl Kullanılır?

CCleaner Nedir? Nasıl Kullanılır?
16 Kasım 2021 23:12 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:39

Bilgisayarınızın daha verimli, daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayan CCleaner, bilgisayarınızdaki boş klasörler, gereksiz dosyalar, tarayıcı çerezleri, tarayıcı geçmişi gibi birçok gereksiz belgeleri bilgisayarınızdan kolay bir şekilde arındırabilmenizi sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde, bilgisayarınızı kullandığınız veya kullanmadığınız süre boyunca oluşan çöp dosyaları ister manuel ister de otomatik olarak silebilmenizi sağlıyor.

Peki, bilgisayarı tamamen güvenli bir şekilde hızlandıran ve gereksiz dosyalardan arındıran CCleaner nasıl kullanılır?

 

 1. Adım: İlk olarak CCleaner ın web sayfası üzerinden uygulamanın .exe dosyasını indirin. İndirme tamamlandıktan sonra uygulamanın Setup dosyasını basarak yükleme işlemini tamamlayın.
 2. Adım: Uygulamanın kurulumu tamamlandıktan sonra uygulamanın simgesi üzerinde çift tıklama yaparak uygulamayı başlatınız.
 3. Adım: CCleaner uygulaması açıldıktan sonra sol tarafta bulunan araçlar menüsü üzerinden temizlemek istediğiniz ögeleri işaretleyin.
 4. Adım: Temizlemek istediğiniz öge ve öge gruplarını işaretledikten sonra en alt kısımda yer alan Temizliğe Başla butonuna tıklayarak temizleme işlemini başlatın.
 5. Adım: Kayıt Defterini temizlemek için sol menü kısmında bulunan Kayıt Defteri sekmesine tıklayınız. Bu bölümde yer alan bütün bölümleri seçin hemen ardından Sorunlar İçin Tara butonuna tıklayarak taramayı başlatın. Gerekli taramalar tamamlandıktan sonra Seçili Sorunları Çöz butonuna tıklayın temizleme işlemini başlatın.

 

CCleaner Pro Nedir? Avantajları Nelerdir?

Aylık ve yıllık olmak üzere 2 farklı ödeme seçeneği sunan CCleaner Pro, ücretsiz sürümüne göre daha avantajlı bir takım ek özellikleri bilgisayarınıza kadar getiriyor. Ccleaner Pro da yer alan bu Premium özellikler şunlardır:

 

 • Daha hızlı performans deneyimi
 • Gizlilik Koruması
 • Gerçek Zamanlı Etkinlik Takibi
 • Otomatik yazılım ve Driver güncellemeleri
 • Birinci sınıf canlı destek
 • Disk birleştirme ve disk ayırma
 • Dosya kurtarma seçenekleri
 • Daha detaylı kayıt defteri hatalarının düzeltilmesi
 • Otomatik olarak çöp dosya temizleme özelliği gibi birçok Premium özellik sıralanabilir.

Eğer siz de bilgisayarınız için temizleme yazılımı olan CCleaner’ı bilgisayarınıza kurmak istiyor fakat nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız CCleaner nedir? CCleaner nasıl kullanılır içeriğimizden yardım alarak hızlı ve kolay bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.